2018 Gelir Vergisi için son 3 gün!

2018 Gelir Vergisi için son 3 gün. Gelir Vergisi 1. taksit ödemesi ve beyanname verilme süresi 26 Mart 2018 tarihinde son eriyor. Bu tarihe kadar vergi yükümlüleri beyannamelerini vermek ve beyannamelerini verdi ise 1. taksit ödemelerini yapmak zorunda.

Her ne kadar beyanname ve ödeme son günü için uzatma talepleri gelse de şu ana kadar böyle bir açıklama yapılmış değil. Bu yüzden vergi yükümlülerinin son gündeki yoğunluktan etkilenmemesi için bir an önce beyannamelerini vermeleri gerekiyor.

Kimler Kira Gelir Vergisi Ödeyecek?

Beyannamenin veriliş sürecinde, vergiye dayalı borçları hesaplanan ve istisna olmaksızın geliri yüksek olarak belirlenen kişiler, kira gelir vergisi ödemek ile mükellef tutuluyor. İstisna sınırında, ev ve iş yerleri için farklı uygulamalara başvuruluyor. Evler için gerekli olan istisna.sınırı 3.900 TL olarak belirlenirken, iş yerleri için bu sınır 30.000 TL şeklinde belirlenmiş durumda.

İstisna sınırının üzerinde olan kira gelirleri için vergi ödemelerinin son günü 31 Mart tarihi. 2. taksite ait ödemenin ise Temmuz ayında yapılması gerektiği biliniyor.

Değer Artış Kazancı Ödemeleri

Gayrimenkullere ait gelir vergilerinden biri olan “değer artış kazancı vergisi”, iktisap tarihi hesaplanarak, başlangıçtan sonra beş sene içerisinde satılan gayrimenkuller için ödenmektedir.

Kira gelir vergisinde olduğu gibi, değer artış kazancı vergisinde de istisna sınırı söz konusu. İstisne her yıl yenilerek belirleniyor. 2017’de gerçekleştirilmiş olan satışarın istisna sınırına ait miktar 11.000 TL. Bu kategoride kazanç elde edilen kişilerin, 26 Mart gününün akşamına kadar beyannamelerini teslim etmesi ve 31 Mart akşamına kadar da 1. taksitlerinin ödemesini yapmaları gerekmektedir. Değer artış kazancı vergilerinde de ikinci taksit zamanının Temmuz ayı olduğu biliniyor.

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 0 Ortalama: 0]
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x