Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni kanun teklifi

EYT için kanun teklifi verildi mi? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yeni kanun teklifi kim verdi? İYİ Parti milletvekili Metin Ergun EYT için kanun teklifi verdi mi?

Emeklilikte yaşa takılanlar konu ile ilgili çözüm beklemeye devam ediyor. Henüz hükumet kanadında somut bir çözüm ortaya koyulmuş değil. Konuyla ilgili zaten iktidar partisi yıllardır çözüme yaklaşma konusunda değerlendirmeler yapsa da bütçeye getireceği yükü gerekçe göstererek olumlu bir adım atmış değil.

İYİ Parti’den Kanun Teklifi

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM Başkanlığına bir kanun teklifi sundu. Metin Ergün tarafından Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin teklifine gerekçe olarak İşsizlik Sigortası Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle emeklilik beklentisindeki vatandaşların hak ve planlarının ileri bir tarihe ertelendiği, bu durumun mağduriyetlere yol açtığı savunuldu. Metin Ergün tarafından verilen kanun teklifinde Anayasa Mahkemesinin kararları hatırlatıldı ve “vatandaşlarına ve onların haklarına saygılı devlet” olarak tanımlandığı bildirildi. Kanun teklifinin gerekçesinde söz konusu kanunlarda emeklilikte kademeli
geçişin yeniden düzenlendiği, 8 Eylül 1999’dan önce işe giren kadınlarda 40-58, erkeklerde 44-60 yaş aralığında değişen yaş bekleme süreleri getirildiği vurgulandı. İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun getirilen bu uygulamanın erken yaşta çalışma hayatına atılan vatandaşların prim ve gün şartını tamamladıkları için cezaya dönüştüğü söylendi.

EYT Kanun Teklifi Verildi mi?

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun tarafından TBMM’ye sunulan kanun teklifinde, kanunun yasalaşması halinde EYT’lilerin mağduriyetlerinin giderileceği vurgusu yapıldı. “Emekli olmak için yaş bekleyen ve bu süre zarfında işsiz kalan, ileri yaşları yüzünden yeni iş bulma zorluğu çeken vatandaşlar sağlık güvencesinden de mahrum bırakılmakta, bu durum sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Teklifimizin kanunlaşması halinde emekli olmak isteyen ama yaş bekleyen vatandaşların mağduriyeti giderilecektir.”

EYT Kanun Teklifi

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 0 Ortalama: 0]
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x