Emeklilikte yaşa takılanlar için formül

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum ne? Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) imar affı formülü nasıl uygulanır? Emeklilikte yaşa takılanlar için formül ne?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Durum Ne?

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) bildiğiniz gibi 1999 yılında koalisyon hükümetinin çıkarmış olduğu bir yasa ile kazanılmış haklarını kaybetmiş, her ne kadar Anayasa Mahkemesi’nde haklarını arasalar da mahkeme bu durumu kazanılmış hak saymamış ve her gün sayısı gittikçe artan milyonlarca kişinin mağdur olma durumu devam etmiştir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İmar Affı Formülü

Türkiye tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşıyor. Merkez Bankası aldığı çeşitli önlemleri açıklarken, Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan da “aksiyon planının” devreye sokulduğu açıklaması geldi.

Hükümet kanadı çeşitli aksiyon planlarının yanında İmar Barışı, Bedelli Askerlik ve Vergi affı gibi sıcak para getirecek adımları da son aylarda atmış durumda. Buralardan milyarlarca lira sıcak para hazinenin kasasına girecek. Giren sıcak para da bir nebze de olsa ekonomi yönetiminin rahat nefes almasını sağlayacak.

İşte burada EYT’liler için de böyle bir formül uygulanabileceğini düşünüyoruz.

İşte teklifimiz ve ayrıntıları;

EYT’liler için uygulanmasını düşündüğümüz formül hem emeklilik hakkını kazanmış olanlara, hem de ekonomi yönetimine katkı sağlayacak.

Düşündüğümüz formülde ana esas EYT’lillerin emekli olmaları için beklemeleri gereken yaşa kadar her ay için belirli bir miktarı peşin olarak ödeyerek emekli olabilmelerine dayanıyor. Yani her EYT’li emekli olacakları yaşa kadar geçecek süre için belli bir ücret ödeyecek. Bu ücret için ise bizim teklifimiz her ay için brüt asgari ücretin 1/8 ‘i olması şeklinde. Ödenecek bu ücret tek seferde peşin olarak ödenmeli ve kamu bankalarıyla anlaşma sağlanarak Bağ-kur borcu olup da emekli olanlara sağlanan krediler gibi kredi olanağı getirilmelidir.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Formül, EYT Ücretli Düzenlemesi

Emeklilikte yaşa takılanlar için formül ne? EYT’liler için yapılmasını önerdiğimiz bu düzenlemenin hem emeklilik hakkını zaten kazanmış kişiler için bir avantaj, hem de devlet için bir kambur olarak görülen EYT sorununu çözme şansı olarak görüyoruz. Bu düzenleme ile hem devletin kasasına ciddi bir kaynak girecek, hem de EYT sorunu çözülmüş olacak.

EYT Düzenlemesi İçin Ödemenin Hesaplanması

Bu düzenleme için ödenmesi gereken aylık tutar 2018 itibariyle asgari ücretin brüt tutarının 1/8 ‘i şeklinde olduğuna göre;

Brüt asgari ücret 2.029,50 TL bu tutarın 1/8 ‘i ise 253,68 TL bu rakam emekliliğe kalan süre ile çarpılarak tek seferde ödenmesi gereken rakam.

Örnek vermek gerekir ise;

EYT’li Ahmet bey emekliliğe hak kazanmış fakat 1999 yılı itibari ile çıkan kanun ile yaş şartına takılmış bir kişi. Ahmet bey’in yaş şartını 2026 yılı Temmuz ayı itibariyle doldurduğunu farz edelim.

Bu durumda Ahmet bey’in emeklilik için 2018 yılından 4 ay, 2019, 2025 arası 84 ay ve son olarak 2026 yılından ise 7 ay daha emeklilik için beklemesi gerekiyordu. Toplam olarak 95 ay daha beklemesi gerekiyor.

Teklifimize göre ise 95 ay x 253,68 TL = 24.099,60 TL ödeyerek emekli olabiliyor. Ödemesini ise bankalardan alacağı kredi ile 48 aya kadar taksitlendirebiliyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar için teklifimizin hak ve helal kavramları açısından uygulanabilir olduğunu düşünüyor, tarafları orta noktada buluşturabileceğini öngörüyoruz.

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 4 Ortalama: 5]
Takip et
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Eser
Eser
6 ay önce

Merhaba, 87.03 pozisyonunda tanımlanan aracı Ford k2 yıldızlı belgesinde alınarak şirkete ait eşya ve malzemelerinide taşımaktayız. Sıfır alınan aracın KDV sini %18 olarak kayıtlara alınmıştır. Satışını yaparken KDV oranı %1 mi 18 mi olarak satış yapmalıyız. Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
6 ay önce

Merhaba,

Ticari araçlarda KDV yüzde 18 olarak uygulanmaktadır.

2
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x