Genç Girişimci Desteğinden Geriye Dönük Olarak Faydalanabilirsiniz.

Genç girişimci desteğinden geriye dönük faydalanma, geriye dönük genç girişimci Bağkur desteği.

10.02.2016 tarih ve 29620 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6663 sayılı Kanunun 1 inci maddesiyle değişen 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun Mükerrer 20 nci maddesinde;

“Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 75.000 Türk Lirasına kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır.

1- İşe başlamanın kanuni süresi içinde bildirilmiş olması,

2- Kendi işinde bilfiil çalışılması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi (Çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırmak ya da seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar dolayısıyla geçici olarak işinde bilfiil çalışmamak bu şartı bozmaz.),

3- Faaliyetin adi ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması halinde tüm ortakların işe başlama tarihi itibarıyla bu maddedeki şartları taşıması,

4- Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hali hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması,

5- Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan ortak olunmaması.

Yukarıdaki şartları taşıyanlar 5510/4. maddenin birinci fıkrasının (b) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında 1 yıl süreyle Bağkur ödemeleri hazinece karşılanır.

Başvuru

Yukarıdaki şartları taşıyan mükelleflerin prim teşvikinden yararlanabilmeleri için 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesi kapsamında Genç girişimci kazanç Desteğinden (istisnası) faydalandıklarına dair vergi dairesinden alacakları belgeyle birlikte bağlı bulundukları sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeleri gerekir.

Destekten Geçmişe Dönük Faydalanma

Bağkur desteğinden geçmişe yönelik faydalanmak için Bağkur primini ödemiş olmak veya zaman geçmesi bir şey fark ettirmemektedir. Vergi dairesinden alınacak yazının sosyal güvenlik merkezine teslimi ile birlikte Genç girişimci desteğinden geriye dönük faydalanabilinir.

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 1 Ortalama: 5]
Takip et
Bildir
guest
22 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
musatfa
musatfa
4 ay önce

iyi günler dilerim. ilk işim olduğu için muhasebecim ile anlaşıp genç girişimci olmak istedim. muhasebecim başvuruyu halledeceğini söyledi. muhasebecim genç girişimci desteğini başlatmamış ve bağkur borcum çıktı. şirketi 11/2020 yılında kurdum. şimdi genç girişimci olarak başvursam geçmişe dönük çıkan borçlarım silinir mi? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim.

abdullah
abdullah
5 ay önce

merhaba gecen sene sirket actim genc girisimciden yararlanirken 3. ayda sirketi kapatmam gerekti. bunun cezasi yada bi para goturusu olur mu

Murat korkmaz
Murat korkmaz
6 ay önce

Merhaba ben geçen yıl bağkurumu ödedim bu muafiyettem bilgim yoktu . Şuan ödediğim bağkur ücretini geri alabilirmiyim ?

Rahim
Rahim
6 ay önce

Hakan Bey, bu konuda çıkış arayan birçok arkadaşımız var. Google’ın ödeme limitine ulaşamadığı için aylarca ödeme alamayan, hesabında küçük küçük paralar birikenler de, bu limit aşılınca paranın gönderildiği ama bunu fark etmeyen de var aramızda. Yani şirket ve vergi işleri için geç kalmaktan başka yolu nerdeyse olmayan insanlar bunlar. Kaldı ki Google’ın kendi sayfasında Türkiye vergi bilgileri isteğe bağlıdır deniyor.

Neyse, bunlar haklılık gösterse de mahkeme yolu zaten çok zorlu, uzun ve sıkıcı. Amacımız haklılık değil yani artık. Amacımız bunu nasıl halledebileceğimizi bilmek.

İyi niyetliyiz, ancak yanlış anlaşılma ve büyük cezalar ile mimlenme altında kalmak korkumuz var hem de iyi niyetliyken. İnternette örneklerini gördüğümüzden korkutuyor.

>> Daha önce küçük ödemeler almış genç kişiler hangi adımları izleyerek sorunsuzca hem şirketlerini kurabilir, hem genç girişimci desteğinden faydalanabilir, hem de geçmişe yönelik bu gelirlerin vergilerini ödeyebilir?

>> İstisnalar, bilinmesi gerekenler nelerdir?

Google’da websiteniz bu konuda ilk sayfada çıkıyor. Yani Google’ın bu konuda önem verdiği birkaç siteden birisiniz. Bence bu konuda kesinlikle ayrıca makale yazmalısınız naçizane. Yanıt bekliyorum, çok ihtiyacımız var. Çözebileceğimize inansak hemen başlayacağız işlemlere. Teşekkür olarak arkadaşlarımı size yönlendireceğim farklı şehirlere hizmet verebiliyorsanız. Forum Donanım Haber’de de ilgili konumuz var.

Saygılar. Teşekkürler.

Murat
Murat
6 ay önce

Hocam geçtiğimiz sene payoneer hesabımdan “fiverr” açıklamalı bir para geldi Türkiye hesabıma.
(fiverr bir freelancer iş platformu)
Yani yurtdışına iş yaptığım araştırılsa anlaşılabilir.
Ben şirketimi kurup vergilerimi ödemek istiyorum fakat geçmişte bir gelir elde ettiğim için;
İşe başlamanın zamanında bildirilmesi şartına uymuyorum sanırım.

Varlık barışı veya başka bir yolla genç girişimci olmam mümkün mü?

Yusuf Sayar
Yusuf Sayar
6 ay önce

Merhaba adsens üzerinden mart ayının 15 inde 830 tl 21 inde 870 tl nisan 21 de 840 tl ödeme aldım. Sirketim yok. Genc girisimciden faydalanabilir miyim? Ceza gelir mi bunlar için teşekkür ederim.

Can Çalışkan
8 ay önce

merhaba iyi günler 23 yaşındayım, ekim 2020 tarihinde şahıs şirketi kurdum, ekim 2020 den beri vergi mükellefi ve bağkurluyum, genç girişimci desteğinden yeni haberim oldu. genç girişimci desteğinden hala yararlanma şansım var mıdır ?

Safa Erdoğan
Safa Erdoğan
8 ay önce

Merhaba iyi günler
10.ayda işyerimi kurdum bir fatura eksikliğinden dolayı şuan da genç girişimcilikten yararlanamıyorum 5300 TL lik bir makina faturası kestirmemişiz şuan ne yapabilirim acaba?

Yılmaz
Yılmaz
9 ay önce

Merhaba,
Home office şahıs şirketi kuracak biri genç girişimci desteğinden yararlanabilir mi ?

Gökhan
Gökhan
10 ay önce

Merhaba geçen yıl dükkan açtım Eylül ayında Pandemi nedeni ile kapattım genç girişimci yasasından geçmişe dönük vergi borcum silinir mi

Buse
Buse
10 ay önce

Merhaba trendyol n11 gibi siteler üzerinden satış yapmak istiyorum bunun için neler gerekiyor

22
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x