Home ofis şahıs şirketi kuruluşu

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak). Home ofis şirket kurmak. Home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur? Home ofis şahıs şirketi avantajları nelerdir?

Genelde çok düşük ölçekli, evden yapılabilecek işler, internet üzerinden ticaret ve yapılan işin basit usul mükellef kavramına uygun olmadığı durumlarda ev adresi gösterilerek evde şahıs şirketi kuruluşu yapılabilir.

Eğer bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak) yapmanız size birçok avantaj kazandıracaktır.

Evde şahıs şirketi açıldığında genel olarak normal şahıs şirketinin tabi olduğu bütün her şey geçerlidir. Home ofis şahıs şirketinizle fatura kesebilirsiniz, beyanname vermek zorundasınız ve bütün bunların takibi için bir mali müşavir ile çalışmalısınız.

Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir

Home ofis şirket kuruluşunu genelde e-ticaret yapanlar, Sosyal medya üzerinden satış yapanlar (İnstagram, Facebook vs.), web üzerinden hizmet verenler, Youtuber, Facebook, İnstagram gibi sitelerden reklam geliri olanlar tercih etmektedirler.

Serbest Meslek Sahipleri Home Ofis Kurabilir!

Yukarıda bahsettiğimiz işler haricinde avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen gibi serbest meslek sahipleri de evlerini adres göstererek home ofis şirket kuruluşu yapabilirler.

Home Ofis Stopaj

Oturduğunuz hane kira ise kira kontratınız artık şahıs şirketiniz için kullanılacağı için bu durumu mal sahibine bildirmeniz gerekir. Her ne kadar oturduğunuz evin bir kısmını kullanacak iseniz de kiranın tamamı için stopaj yükümlülüğünüz bulunur. Artık siz brüt kira üzerinden %20 stopaj ödeyeceğiniz için mal sahibi kira vergisi ödemeyecektir. Ödeyeceğiniz kiranın tamamını aynı şekilde gider olarak gösterebilirsiniz.

Home ofis şahıs şirketi için başlıca özellikli durumlar ise şöyledir; 

Eğer oturduğunuz evin tapusu size ait veya 1. dereceden akraba eş veya çocuk şeklinde ise kira kontratına gerek yoktur.  Fakat bu durumda eş ve akrabaya oturduğunuz konut artık işyeri kapsamında olduğu için emsal bedel üzerinden kira vergisi ödeme mecburiyeti doğmaktadır.

Kira veya sahiplik fark etmemekle birlikte evin elektrik, su, doğalgaz gibi masraflarının yarısı gider olarak gösterilebilmektedir. 

İşyerini home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğünüz bulunmakta, aynı şekilde bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Home ofis şahıs şirketi normal şahıs şirketi gibi açılışı ve kapanışı da son derece basit bir şekilde yapılabilmekte, şahısların vergi yükümlülüğü var ise sonradan katlanılacak vergi cezalarıyla karşılaşmaktan kaçınmak için en kolay yol olarak sıkça kullanılmaktadır.

Şahıs işletmesi home ofis olarak kurulabildiği gibi, evde yapılabilecek işler için home ofis limited şirket kuruluşu ve home ofis anonim şirket kuruluşu yapılabilmektedir.

Uzman olduğumuz ve tüm detaylarına hakim olduğumuz home ofis şirket kuruluşu ve muhasebe işlemlerinin takibinde İstanbul ve İstanbul dışında birçok mükellefimize hizmet vermekteyiz. İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız. Bizimle çalışmak isterseniz buradan iletişime geçebilirsiniz.

Home ofis şirket kurma Home ofis şirket kuruluşu Home ofis şahıs şirketi kurmak

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 29 Ortalama: 4.4]
Takip et
Bildir
guest
452 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Berm
Berm
8 saat önce

Şahıs şirketi Sürücü kursu olarak faaliyet gösteriyoruz e ticaret yapabilirmiyiz yoksa home office olarakmı yapmalıyız

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 dakika önce

Merhaba,

Mali müşaviriniz ile gorusurseniz yardımcı olacaktır.

Burcu
Burcu
8 gün önce

Merhabalar
Home ofis şirket kurulumu için memurlar eve geldiğinde şirket sahibi olarak evde bulunmak zorunda mıyız yoksa başkası karşılasa olur mu?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
8 gün önce

Merhaba,

Memura bağlı ama evliyseniz eşiniz bulunabilir.

Gamze yaman
Gamze yaman
8 gün önce

Merhaba hakan bey, ben kendi tasarladığım takılarin satışını yapmak için home ofis şahıs şirketi açmayı düşünüyorum maliyeti ne kadar olur

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
8 gün önce

Merhaba,

Sabit bir maliyet söylenemez.

Baki sarıca
Baki sarıca
11 gün önce

Hakan bey merhabalar.. Benim olayım biraz garip ben elektrik teknisyeniyim şöyle birşey yapmak istiyorum dükkan açmak değilde normal seyyar elektrikçi ama kartvizit ‘ide olan biri mesela birileri beni şikayet ettiğinde sıkıntı olmayacak şekilde ne yapabilirim fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
9 gün önce

Merhaba,

Belirttiğiniz iş esnaf muaflığı kapsamındadır. Arzu ederseniz vergi dairesinden esnaf muaflık yazısı alabilirsiniz.

Eda
Eda
12 gün önce

Merhaba,

Ofis kurmak istediğim evin bulunduğu arazinin tapusu dedemin üzerinde görülüyor. Babam ve kardeşleri de hissedar. Kardeşlerden dolayı hacizli görünen arazi üzerindeki aile evimizde ofis kurabilir miyim?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
12 gün önce

Merhaba,

Evet kurabilirsiniz.

Eda
Eda
11 gün önce

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Nzl
Nzl
22 gün önce

Merhaba, kiracı olarak oturduğumuz evde kira kontratı eşimin üzerine home office çalışmak istiyorum eşimle aramızda kira sözleşmesi yapsak ve m2 ye göre bir kira bedeli belirleyip o bedeli esime her ay yollayip stopajida bildirsem doğru olur mu vergi dairesi sorun çıkarır mı ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
22 gün önce

Merhaba,

Açılışta daha uygun bir yöntemle mali müşaviriniz bu durumu halledecektir.

Ali
Ali
28 gün önce

Merhabalar babamın evinde kalıyorum, kira sözleşmesi yapıp ikametgah da alacağım ancak evin şu an tapusu bulunmuyor. Bu benim için bir sorun olur mu?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
25 gün önce

Merhaba,

Hayır sorun olmaz.

Duygu
Duygu
1 ay önce

Merhabalar Hakan Bey,

Öncelikle home ofis çalışmak istiyorum fakat ev tapusu ablamın üzerine.Evin bir bölümünü bana kira sözleşmesi yapabilir mi? Ek olarak sizlerle çalışmak istersek fiyat bilgilendirmesi yapabilir misiniz?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Ablanızın evinde home ofis şirket açabilirsiniz.

yigit
yigit
1 ay önce

Ailecek kirada oturduğumuz bir evde beni bir odayı kiralamış göstererek homeofis şahıs şirketi kurabilir miyim?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Oda değil ev home ofis olur. Bir mali müşavirle anlaşıp evinizde home ofis şahıs firması kurabilirsiniz.

Meltem Kuskonmaz
Meltem Kuskonmaz
1 ay önce

Merhaba şahıs şirketi kurarken sabit telefon numarası gösterme zorunluluğu var mıdır?Varsa faturalarda sabit teli gösterme zorunluluğu var mıdır? Evden yapacağım e-ticaret için düşünüyorum ama yaşlı annemle yaşadığım için müşteriler tarafından sabit hattan ulaşılmak istemiyorum bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim kolay gelsin…

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Hayır öyle bir zorunluluk yok.

nazli
nazli
1 ay önce

merhaba 4 web sitem var reklam dan gelir gelmekte.
şimdi hom ofis için başvursak 4sitenin tümü için, tek tek mi vergi vermemiz gerek ?
ve hom ofiste giderimiz tam ne kadar olur

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Evet 4 ofis için tek şirket.

1 6 7 8
452
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x