Limited şirket kuruluşu

Limited şirket kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir? Limited şirket kurmak. Limited şirket nasıl kurulur? Limited şirket kuruluş maliyeti ne kadardır?

Limited şirket bir veya daha fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulabilir. Yönetim şekli fazla karmaşık olmamakla birlikte şahıs şirketi kadar basit değildir. Ortakların sorumluluğu taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlıdır. Orta ölçekli işletmeler için tavsiye edilen şirket türüdür.

Limited Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

 • İkametgah belgesi (E-Devlet ortaklar için)
 • Kimlik fotokopisi (ortaklar için)
 • Kira Sözleşmesi
 • Şirketin belirlenen unvanı
 • Belirlenen sermaye tutarı
 • Ortaklar sermaye oranı
 • Belirlenen şirket temsilcisi (Müdür)

Limited şirket kuruluşu süreci: Kuruluş işlemleri için yukarıda belirtilen evrakları Mali Müşavirinize teslim ettikten sonra şirket ana sözleşmesi mali müşavirinizle birlikte hazırlanır. Sicilden randevu alınarak Ticaret Odası kaydı yapılır. Ticaret Odası kaydından sonra mali müşaviriniz şirketin adına aldığı vekaletle birlikte vergi kaydını yapar. Bu işlemler ortalama 2-5 gün arası sürmektedir.

Limited şirket kuruluşu maliyeti 2020 yılı için yaklaşık 2,500-3,000 TL arasıdır.

Limited şirketi kuruluşunun zorluğu gibi, kapanışı da tasfiye sürecine tabidir. Bu süreç geçmeden şirketin fiilen kapanması mümkün değildir.

Bu süreçler size zor ve karmaşık geldiyse limited şirket kuruluşu yerine daha basit sürece tabi şirket kurabilirsiniz. Bunun için Şahıs şirketi kurmak, kuruluş işlemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise Home ofis şahıs şirketi kuruluşu yazımızı inceleyebilirsiniz. Limited şirketinizi home ofis olarak da kurabilirsiniz.

Soru : Limited şirket kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir?

Cevap: Limited şirket kuruluşu için İkametgah belgesi (E-Devlet ortaklar için), Kimlik fotokopisi (ortaklar için), Kira Sözleşmesi, Şirketin belirlenen unvanı, Belirlenen sermaye tutarı, Ortaklar sermaye oranı, Belirlenen şirket temsilcisi (Müdür)

Soru : Home ofis olarak açılış için ek olarak hangi evrakları hazırlamam gerekiyor?

Cevap: Home ofis ikamet ettiğiniz evde açılış anlamına gelmektedir. Geçerli ve yeni tarihli düzenlenmiş bir kira kontratı veya tapu fotokopisi yeterlidir.

Soru: Limited şirket kuruluş masrafları ne kadardır?

Cevap: Limited şirket kuruluş masrafları 2020 yılı için 3.000 – 3.500 TL arasıdır.

Soru: Sanal ofis olarak limited şirket kurabilir miyim?

Cevap: Evet. Uygun bir sanal ofis firmasıyla anlaşıp, karşılıklı kontrat yapmanız gerekmektedir. Sanal ofis kullanmanın bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Soru: SSK’lı olarak çalışmaktayım. Limited şirket kurmamda bir sakınca var mıdır? 

Cevap: Çalıştığınız şirket tarafından bir engel bulunmadığı taktirde limited şirket açmanızda bir engel yoktur. Ayrıca Bağ-Kur yükümlülüğünüz de SSK’lı olduğunuz için bulunmaz. 

Soru: Emekliyim limited şirket kurabilir miyim?

Cevap: Evet kurabilirsiniz. Bu durumda Bağ-Kur yükümlülüğünüz doğmaz.

İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız. Bizimle iletişime geçiniz.

Defter tutma düzeni: Son teknolojik gelişmeler ile beraber, muhasebe kayıtlarının elektronik ortamlara aktarımı hızlanmış,  işletmelerin finansal yapısı şeffaf bir duruma gelmiştir. Bu nedenle, etkin bir muhasebe sistemi, muhasebe defterlerinizin düzenli tutulmasını sağlayacak,  mali risklere karşı, işletmenizi koruyacaktır.  Bununla birlikte, kayıt nizamı sağlanmış muhasebe defterleri, işletmenizin finansal durumu hakkında ihtiyacınız olan mali bilgileri almanızı kolaylaştıracak, işletmeniz için daha isabetli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Neden biz: İşletmemiz, küçük ölçekli şahıs şirketlerinden, uluslararası faaliyet gösteren, çok büyük hacimli şirketlere kadar, bütün işletmelere, muhasebe defterlerinin tutulması, finansal raporların hazırlanması, vergi beyanname ve bildirimlerinin hazırlanması konularında hizmet verebilecek, tecrübe, bilgi, vasıflı  personel ve altyapıya sahiptir.

Hizmetlerimiz: Vergi mükelleflerinin, yasal muhasebe defterlerini, kendi bünyemizde, yüksek kalite standartları ve gizlilik ilkeleri kapsamında tutuyoruz. Gerekli vergi bildirimlerini hazırlayıp, finansal raporları düzenli bir şekilde yönlendiriyoruz.

Yerinde hizmet: Talep edilmesi durumunda mükelleflerimizin, kendi işletmesinde, yerinde etkin bir muhasebe defter tutma sistemi kuruyoruz. Kendi işletmesinde, muhasebe sistemini takip edecek personel konusunda yönlendirme yapıyoruz. Personelin mesleki eğitimi ve denetimini gerçekleştirip, finansal raporları, şirket yetkililerine yönlendiriyoruz.

Limited şirket kuruluşu Limited şirket kurmak Limited şirket kuruluş işlemleri

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 2 Ortalama: 5]

Limited şirket kuruluşu” için 2 yorum

 • Avatar
  26 Eylül 2020 tarihinde, saat 11:37
  Permalink

  Merhaba
  Bir şirket kurmak için birkaç sorum vardı
  1 – Şirket adresi evde olabilir mi?
  Kan sözleşmemin bitmesine 6 ay kaldı
  Ve önümüzdeki 6 ay içinde bir ev almak istiyorum
  Ev adresi olan bir şirket kurup daha sonra adresi değiştirmek mümkün müdür?

  2 – Şirketi kurduktan sonra kalışımı uzatabilir miyim?
  3 – İki kişilik çalışma izni almanın maliyeti nedir?
  4 – İki kişilik bir şirket kurmanın maliyeti nedir?
  5 – Şirketin her ay bakım maliyeti nedir?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   26 Eylül 2020 tarihinde, saat 13:16
   Permalink

   Merhaba,

   Şirket home ofis olarak evde kurulabilir. Diğer detaylı bilgiler için bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code