Şahıs şirketi kuruluşu

Şahıs şirketi kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir? Şahıs şirketi kuruluş işlemleri. Şahıs şirketi kurma maliyeti ne kadar? Şahıs şirketi nasıl kurulur?

Şahıs şirketi en çok kullanılan şirket türüdür. Karmaşık olmayan şahsi yönetim şekli, şirket sahibinin her türlü kararı kendi alabilmesi gibi birçok kolaylık sağlar. Şahıs işletmelerinin kuruluşu ve kapanışı son derece basit bir şekilde, kısa sürede yapılabilmesi büyük bir avantajdır.

Şahıs şirketi yukarıda saydığımız özellikleri açısından avantajlı olmasının yanında işletme ölçeği büyüdükçe bu avantajları kaybedebilir. Özellikle kazancın artmasıyla artan vergi oranına tabi olduğundan, kar kolaylıkla işletme sermayesine eklenemez ve yüksek vergiler ile karşılaşılmasına sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak şahıs işletmesi karmaşık olmayan, küçük boyutlardaki işletmeler için en uygun şirket türüdür.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

  • Kira sözleşmesi (işyeri kira sözleşmesi veya kendinize aitse tapu)
  • İkametgah belgesi (E-Devlet)
  • İmza beyannamesi (Noter),
  • Nüfus cüzdan fotokopisi

Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar yukarıda gördüğünüz evraklardan oluşuyor. Evraklar hazırlandıktan sonra şahıs şirketi kuruluş sürecine geçiliyor.

Şahıs İşletmesi Kuruluş süreci: Kuruluş işlemleri son derece basittir. İşletme sahibi yukarıda sayılan evraklarla birlikte bir Mali Müşavire noterden vekaleti verdikten sonra 1-2 gün içinde şirketin açılış işlemleri tamamlanır ve vergi dairesi yoklama işleminden sonra vergi levhası edinilir. Vergi levhası alındıktan sonra e-imza temini, e-fatura başvurusu yapılır.

Meslek odası veya Ticaret Odasına kayıt gerekiyorsa işlemleri yapılır. Kaşe basımı ve banka hesapları halledildikten sonra ticari faaliyete başlanılabilir.

Bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise Home ofis şahıs şirketi kuruluşu yazımızı inceleyebilirsiniz. Şahıs şirketinizi home ofis olarak da kurabilirsiniz.

Eğer şirketiniz ortaklı ve daha büyük ölçekli ise Limited şirket kurmak, kuruluş işlemleri ve Anonim şirket kurmak, kuruluş işlemleri yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Soru : Şahıs şirketi kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir?

Cevap: Şahıs şirketi kuruluşu için kira kontratı, e-devlet üzerinden alınabilen ikametgah belgesi ve nüfus cüzdan fotokopisi yeterlidir. 

Soru : Home ofis olarak açılış için ek olarak hangi evrakları hazırlamam gerekiyor?

Cevap: Home ofis ikamet ettiğiniz evde açılış anlamına gelmektedir. Geçerli ve yeni tarihli düzenlenmiş bir kira kontratı veya tapu fotokopisi yeterlidir.

Soru: Sanal ofis olarak şahıs işletmesi kurabilir miyim?

Cevap: Evet. Uygun bir sanal ofis firmasıyla anlaşıp, karşılıklı kontrat yapmanız gerekmektedir. Sanal ofis kullanmanın bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Soru: SSK’lı olarak çalışmaktayım. Şahıs şirketi kurmamda bir sakınca var mıdır? 

Cevap: Çalıştığınız şirket tarafından bir engel bulunmadığı taktirde şirket açmanızda bir engel yoktur. Ayrıca Bağ-Kur yükümlülüğünüz de SSK’lı olduğunuz için bulunmaz. 

Soru: Emekliyim şahıs şirketi kurabilir miyim?

Cevap: Evet kurabilirsiniz. Bu durumda Bağ-Kur yükümlülüğünüz doğmaz.

Şahıs şirketi kuruluşu Şahıs şirketi kurmak Şahıs şirketi kuruluş işlemleri

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 8 Ortalama: 3.5]
Takip et
Bildir
guest
147 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ertuğrul koçak
Ertuğrul koçak
11 gün önce

Merhaba. Ben daire boya işleri yapmaktayım. Yılık kazancı düşük.ben basit usulde şahıs şirketi açabiliyor muyum.bana ne gibi bir aylık masrafları olacaktır.bu konuda yardımcı olrsanız swvinirim.teşekkürler

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 gün önce

Merhaba,

Açabilirsiniz ama esnaf muafiyetiniz mevcut.

Cemal Dumlu
Cemal Dumlu
24 gün önce

Merhaba, ben emekliyim şahıs şirketi kurmak istiyorum. şirket benim üzerime olacak kendime ait tapulu evimi home ofis yapmak istiyorum. bu durumda aylık stopaj ödemeyip yıllık evin emlak vergisini mi ödeyeceğim sadece. ikinci sorum; İşin çoğunu kızım yürütecek. kızımı çalışan olarak bağkur mu yaptırmam gerekir yoksa SSK primi ödemem yeterli midir?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
23 gün önce

Merhaba,

Stopaj ödemezsiniz. SSK yaptırmanız gerekir.

Veşref
1 ay önce

merhaba, şahıs şirketi için ünvan ekleyebilir miyiz ? ekleyebiliyorsak bu ünvan ile banka hesabı açabiliyormuyuz ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Evet yapabilirsiniz.

Erdal
Erdal
1 ay önce

Hakan bey merhaba Kosgeb den yararlanmak için Şahıs şirketi oluyormu.
Ltd şti mecburimi

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Olur ama limited şirket kurmaktan bir farkı yok.

Muhammet Turan
Muhammet Turan
1 ay önce

babamın evimdeyim tabu benim değil ikametim bu adrese şirket kurabilirmiyim

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Evet kurabilirsiniz.

YILMAZ
YILMAZ
1 ay önce

Merhaba Hakan bey, işyeri kira sözleşmesi yapıldıktan sonra kaç güç içerisinde şirket kurulumu yapılması gerekiyor, belirli bir yasal süresi var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Süre yok ama kira kontratının damga vergisini (süre 15 gün) tahakkuk ettirip ödeyin.

Sibel
Sibel
1 ay önce

Merhaba. Şahıs şirketi kurucam. Ancak ahşap süs eşyaları imalat işi olacak. Makine sesi ev için uygun. Evimi iş yeri adresi olarak gösterebilir miyim. Çünkü satış sadece internette olacak.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Gösterebilirsiniz.

hülya
hülya
1 ay önce

Merhaba şahıs şirketi kurmak istiyorum. Bana ait bursa da bir dairem var. bir akrabam oturuyor. fakat ben başka bir şehirde kirada yaşıyorum. Sorum; bu durumda şirket için kendi evimi gösterebilirmiyim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Hayır gösteremezsiniz.

serpil
serpil
2 ay önce

merhaba emekli hekimim . şahıs şirketi kurarsam maaş kesintim olur mu

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Hayır olmaz.

Beşaret
Beşaret
2 ay önce

Merhaba, ben şahıs şirketi kurmak istiyorum. babamın evi üzerinden kuracağım ama babamın evinin tapusu yerine kira sözleşmesi yapmak istiyorum. Kira bedeli kısmına 0 tl yazdığım zaman bir sıkıntı oluşturur mu

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Bunun detayı gerekiyor. Açılışta mali müşavir yardımcı olacaktır.

Osman paşa
Osman paşa
2 ay önce

Merhab Havayolu personeliyim. Ek gelir olarak Trendyol Hepsiburada tarzı sitelerde ürün satmak istiyorum. Herhangi bir mülkiyetim yok. Home office olarak Kiraci olduğum evi gostetebilirmiyim. Ve sigortami zaten şirket yatırıyor bunda herhangi bir sorun oluşur mu? Şimdiden teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Gösterebilirsiniz.

Nur
Nur
2 ay önce

Merhaba. İnternetten satış yapmak için bir şahis şirketi kurmak istiyorum. Satacağım ürünler dekoratif ürünleridir. Depo kiralamak şart mı? Evde başlayıp iş iyi giderse dükkan da açarım düşünmüştüm. Fazla masraf olmasın diye.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Evet mümkün

Dilek Döner
Dilek Döner
2 ay önce

Merhaba koskeb den kredi alarak üretim yapmak istiyorum şahıs şirketi açmam gerekiyor ancak işyeri adresi yok henüz kredi aldıktan sonra isyeri mi açabilirim anca bunun için nasıl bir yol üzemem gerekir

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Öncelikle KOSGEB online eğitimlerine katılıp sertifika almalısınız.

147
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x