Soru Cevap

Soru Cevap

Bu kısımda bize en çok sorulan sorulara ulaşabilirsiniz. Bunun dışında kafanıza takılan muhasebe, vergi, SGK ile ilgili ücretsiz soru sorabilirsiniz. Soru cevap bölümümüze bu konularla ilgili bütün sorularınızı yorum kısmına yazarak gönderebilirsiniz. Sorunuza sadece bir cevap verilecektir. Soruya bağlı ikinci sorulara cevap verilmeyecektir. Bunun için ücretli danışmanlık talep etmeniz gerekir.

Soru sorabilmek için adınızı ve e-mail adresinizi belirtme zorunluluğu bulunmaktadır. E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Nick ile soru sorulduğunda paylaşılmayacaktır.

Ne zaman emekli olurum, kıdem tazminatım ne kadar, ihbar tazminatı ne kadar alırım gibi hesaplama soruları cevaplanmayacaktır. SGK’nın zaten “ne zaman emekli olurum” diye hesaplama programı mevcuttur. Oraya bilgilerinizi girerek hesaplatabilirsiniz.

Bu sayfada sadece sorulara cevap verilecektir. Patronum maaşımı ödemiyor, sigortam eksik yatırılıyor vs. gibi sorunlara cevap verilmeyecektir. 

Takip et
Bildir
guest
905 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Özge
Özge
1 ay önce

Merhaba, 620101 no.’lu “Bilgisayar Programlama Faaliyetleri” adı altında, gerçek usulde işe başlama bildirimimi verdim ( freelance olarak yazılım geliştireceğim ). Bilgim dahilinde, serbest meslek erbabı olarak vergilendirileceğim ve stopaj/gelir vergisi ödeyeceğim. Vergi mükellefi olarak, bizzat başvurdum ve vergi levhamı da aldım. Henüz yoklama için iş yerime gelinmedi ( iş yerim bana tahsis edilen ikametgah adresimdir ). Ancak defter beyanı başvurusu için sisteme giriş yaptığımda, şu uyarı ile karşılaştım: “Meslek mensubu ile imzalanmış ve bilgi girişi yapılmış Aracılık ve Sorumluk sözleşmeniz bulunmadığı için başvuru yapamazsınız.

Başvuru yapabilmek için meslek mensubu ile 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan Aracılık ve Sorumluluk sözleşmesi imzalamanız ve sözleşme yaptığınız meslek mensubu tarafından İnternet Vergi Dairesi (İNTVD) üzerinden sözleşme bilgilerinin girişinin yapılması gerekmektedir.” Bu uyarının sebebi nedir? Kendi adıma beyan veremez miyim? Veremez isem, bu sözleşmeyi nasıl yapacağım, süreç nasıl ilerleyecek? Lütfen beni bu konuda bilgilendirin.

Şimdiden çok teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Kendi adınıza beyan verebilmek istiyorsunuz ama defter beyana nasıl kayıt olunur bilemiyorsunuz. Bir de düşünün kendi adınıza bilmeden beyan vererek başınıza neler gelebilir.

Bekir
Bekir
1 ay önce

Merhaba. Kolay gelsin. Trendyol hepsiburada n11 gibi internet sitelerinde telefon aksesuarları, evcil hayvan ürünleri gibi farklı kategorilerde ürünler satmak istiyorum. Bu şekilde farklı türde ürünleri alıp satabilmek için nasıl bir şirket kurmalıyım?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba teşekkürler,

Şahıs şirketi kurmanız yeterlidir. Kuruluş işlemleri için iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Ahmet Nergis
Ahmet Nergis
1 ay önce

Merhaba;
Ben grafik tasarım yapıyorum ve bu tasarımlarımı Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir siteye telif haklarımı kiraladım. Bu satışlardan bana %50 telif hakkı ücreti ödeniyor. Eğer müşteri A.B.D vatandaşı ise bana ödenen %50 telif hakkı ücretinden %30 A.B.D için gelir vergisi kesiliyor ve benim adıma Amerikan vergi dairesine ( IRS ) ödeniyor.

Eğer müşteri A.B.D vatandaşı değilse gelir vergisinden muaf tutuluyorum ve yine IRS’e benim adıma bildiriliyor fakat %30 kesinti yapılmıyor. Aslında burada A.B.D yasalarına göre firma muaf tutulduğu için benden de gelir vergisi kesmiyor.

Yıl sonunda ise adıma ödenen ve muaf tutulduğum makbuzlar ( IRS vergi formu ) (Form 1042-S) tarafıma ayrı ayrı gönderiliyor.

Örnek ödenen vergi tablosu şöyle;

1000$ x %30 = 300$ vergi
2000$ x % 0 = 0 $ vergi gibi.

Sorum şu; çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasına göre benim Türkiyeye vergi ödemem gerekiyor mu? Gerekmiyorsa benim buradaki vergi dairesine herhangi bir bildiri yapmam gerekli mi? Çünkü benim adıma Amerikan Vergi Dairesine (IRS’e) gelir vergisi bildirimi yapılıyor ve elimde ödediğime ve muaf olduğum kısımlara dair resmi vergi formları var.

Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Çifte vergilendirmede oturumunuz yani ikamet ettiğiniz ülke önemlidir. Buna göre istisna veya mahsup hakkı alırsınız.

Mustafa
Mustafa
1 ay önce

Merhaba trendyol go işine girmek istiyorum fakat bunun için şahış şirketi kurmam isteniyor nasıl Bi yol izlemem gerekir.
Teşekkürler…

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Bir mali müşavir ile anlaşmanız gerekiyor.

Ufuk Tepe
Ufuk Tepe
1 ay önce

Merhaba

Aliexpresste ürün alıp satıyorum bir nevi dropshipping yapıyorum bana fatura kesilmiyor ama ücret benim hesabıma yatıyor vergisel sonucu nedir

Nasıl bir çözüm bulmalıyım faturasiz ürüne nasıl fatura kesmeliyim

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Faturasını temin etmeli, faturasını kesmelisiniz.

ali
ali
1 ay önce

merhabalar aralık ayı içerisinde serbest meslek olarak işletme açarsam defter tasik ücreti bu sene içerisinde öder miyim ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Serbest meslek için notere defter tasdik edilmiyor artık.

Hatice
Hatice
1 ay önce

Merhaba benim muhafiyet belgem var yıllık 30 bin istiyor fakat benim bu sene 30 bini geçti şimdi ne yapmam gerekiyor

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Şahıs işletmesi açmanız gerekiyor.

Emre
Emre
1 ay önce

Merhabalar,

Yurt dışındaki bir şirket için Türkiye’den çalışma konusunda bilgiye ihtiyacım var.

Şirketin Türkiye’de bir temsilciliği olmadığı için çalışanların ücret vergilendirmesi stopaj üzerinden yapılamıyor diye okudum. Bu maaşın vergisi nasıl yapılmalı acaba? Şirketin tüm elemanları bu konuyu nasıl çözebilirler?

Saygılar

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Türkiye’de vergi kaydı açılması lazım.

Samet Coskun
Samet Coskun
1 ay önce

Merhabalar Efendim, T.C vatandaşıyım , Amerikan hisselerini İş bankası yatırım aracılığıyla aldım. Normalde yurt dışı hisselerine yatırım yapanlardan %35 e varan vergi kesiliyormuş.
Kazanmış olduğum parayı TC bankalarına geçen hafta kanunu çıkan Varlık Barışından faydalanıp yüzde 0 vergi ile aktarabilirmiyim?
Varlık barışı için nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Evet varlık barışından faydalanabilirsiniz.

Memet
Memet
1 ay önce

Merhabalar;

Bağımsız bir oyun geliştirici stüdyosu satacakları ürün için şirket kurmalı mı? Ürün Steam isimli bütün dünyaya satış yapan şirket üzerinden satılacak. Bu şirket tüm dünyaya göre vergilerin kesintisini yapıyor, ancak Türkiye için ayrıca bir vergi vermemiz gerekiyor mu? Çünkü ne kadar satılacak vs. bir fikrimiz yok. Az satıldığı taktirde şirket kurmak vs. bizim için zarar olacaktır.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Şirket kurmalısınız.

Kenan
Kenan
1 ay önce

Merhaba limited şirketlerde hisse devri en az ne kadardır?.2 ortaklı limited şirkete müdür olarak 3.kişi atanırsa bu 2 ortaktan biriside müdür olmak zorundamı?.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Limited şirket en az 10 bin sermayesi olması gerekir. Bir ortağın sermayesi de en az 25 TL olabilir.
Ortaklardan en az birinin müdür olması gerekir.

Zehra
Zehra
1 ay önce

merhaba,
Vergi muafiyet belgesi ile internet ve eticaret ortamında satış yapmak istiyorum. bunları belgelemek için ticari banka hesabı mı açmam gerekiyor?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

2021 Ocak itibariyle muafiyet belgenizi gelir idaresinden aldıktan sonra bankanıza başvurabilirsiniz.

Hasan
Hasan
1 ay önce

Merhaba, 2020 Mart ayından itibaren AdSense üzerinden yüksek gelir alan 16 yaşında bir gencim. Bu ay vergi verme zorunluluğum olduğunu öğrendim ve araştırma yapmaya başladım. Hakan Bey, Mart’tan beridir gelir elde ettiğim için şu an şirket kurduğumda Genç Girişimci İstisnası’ndan faydalanabiliyor muyum? ya da bu istisna 8 aylık gelir vergisi yükümlülüğümü benden kaldırıyor mu? Şu an şirket açsam başıma neler gelecek lütfen yardımcı olun.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Genç girişimci desteği 18-29 yaş arasında gençlere verilmektedir. Anne veya Babanızın adına şirket açabilir siz büyük ortak olabilirsiniz.

Selim
Selim
1 ay önce

Merhaba
Home ofis olarak e.ticaret yapmak icin sahıs sirketi kurmak istiyorum. Esnaf veya ticaret odasına kayıt olmam zorunlu mu?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Zorunluluk yok kayıt olmayabilirsiniz. Ama şartlara bağlı olarak gerekli olabilir.

Sabri
Sabri
1 ay önce

Merhabalar,

Ben bir firmada aylık maaşlı sgklı çalışanım, bu ay internet üzerinden bir ek iş buldum. Bu iş için bana toplamda 10.000 lira ödenecek(şahıstan-şahısa) ve ödeme haftalık olarak yapılıp 2 ay içinde tamamlanacak. Daha önce böyle bir iş yapmadım. Bu kazancın vergisini ödemem gerekiyor mu? Gerekiyor ise nasıl? İnternette araştırdım ama net bir cevap bulamadım, bazıları arizi kazanç olur diyor ama tam olarak anlamadım. Geçmiş sorularınızı da okudum ama bu duruma bir cevap bulamadım.

Şimdiden teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Hayır vergi kaydı açmanız gerekmez. Devamlılığı olmadığı için gelir vergisinden istisna arızi kazanç kapsamındadır.

Mehmet Kara
Mehmet Kara
1 ay önce

Merhabalar Efendim Hali hazırda ticari faliyetler yürüten 17 yaşında bir gencim artık şirketi kendi üstüme açmak istiyorum. Ancak reşitlik sıkıntısı çıkıyor bu sıkıntıyı nasıl atlatabilirim.Mahkemece Ergin kılınmak çözümünü duydum Siz Değerli Hakan Yılmaza sormak İstedim Şimdiden Çok Teşekkür Ederim Hayırlı Günler Dilerim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba güzel kardeşim,

Öncelikle yüksek nitelikli nazik sorun için teşekkür ederim.

Soruna gelince;

Kendi üzerine şirket açabiliyorsun ama 18 yaşından küçük olduğun ve hukuki açıdan ehliyetlerinin tamamını 18 yaşından önce kullanmadığın için (bağkurlu olmak, borçlanmak gibi ) maalesef mümkün olmuyor. Anne babanın velayeti gerekiyor. Bu durum zaten oldukça karışık olduğu için ve yıllarda şimdilik senin için yavaş geçebilir ama çok hızlı geçtiği için biraz daha dişini sıkıp 18 yaşını beklemen gerektigini düşünüyorum.

Kal sağlıcakla,

mikail
mikail
1 ay önce

Drop shippingte faturayı aracı firma kesiyor. Biz fatura kesmediğimize göre neye göre vergi ödeyeceğiz?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Faturayı size keser siz müşterinize.

ramazan
ramazan
1 ay önce

selamlar

müşteriden alınan döviz avans değerlemesi ile ilgili bilgi isteyecektim,

örneğin, 300€+3000€+500€ farklı tarihlerde aldım, fatura ve ürün teslimi son ödeme alındıktan 1 gün sonra yapılacak, 1500€ kalan bakiyesi var müşterimin
faturalandırmada kullanacağım kur nedir?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Ödemelerin kuruyla döviz tutarlarını TL ye çevirerek fatura döviz tutarına ulaşana kadar toplayın. Döviz fatura tutarıyla odemedeki TL rakam ne çıkıyorsa ortalama kuru bulun faturayı bu kura göre kesin. Zaten geçici vergi veya dönem sonlarında kalan döviz tutarını degerlemeniz gerekecek.

elif
elif
1 ay önce

merhaba,
babamın 35 yıllık muhasebe bürosu var ve ablamda mali müşavir 10 yıldır yanında çalışıyor (stajdan beri), babam vefat etti ablam büroyu üzerine aldı çalışmaya devam ediyor, miras olarak düşünüldüğünde muhasebe bürosu, hazır kurulu mükellefleri yaklaşık 60 defteri olan bir yerin bir devr ücreti olur mu?? mirasçıları bununla ilgili hak talep edebilir mi? yoksa ablam mali müşavir olmasaydı o büro mecbur kapanacakmıydı?
cevap verirseniz çok sevinirim, teşekkürler

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Evet kapanacaktı. Ama 60 defter için bir mali müşavirin ortalama 5 yıl emek harcaması gerekiyor. Bunu gözardı etmemesi lazım ablanızın.

İbrahim
2 ay önce

Merhaba mali müşavirime vergi- muhasebeci vekaletnamesi vermiştim. Benim bilgim veya iznim olmadan işletmeme ortak alabilir ve devir yapabilir mi?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Böyle bir şeyi hiçbir mali müşavir yapmaz. Şüphe duyacağınız bir ortam var ise de hemen mali müşavirinizi değiştirin.

Kemal Uğurlu
Kemal Uğurlu
2 ay önce

Hocam merhaba,

Şahıs şirketi kurmak istiyoruz fakat bulunduğumuz daire de iskan olmadığı için tabu vs. yok. Home ofis olarak adres göstermemiz mümkün mü böyle bir yeri?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Konut ise mümkün.

tarık
tarık
2 ay önce

mersis numarası için ticaret odasına gidilmelimi internetten alabiliyormuyuz

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Mali müşavirinize danışınız yardımcı olacaktır.

emrah
emrah
2 ay önce

Merhaba bir sorum olacak. E ticaret için şahıs şirketi açmak istiyorum ama uzun süredir olan kredi kartı borcu buna engelmi. Bu şekilde borcum varken şirket açabılır mıyım ? Açabilirsem nasıl zorluklarla karşılarşırım ? Birde yoklama kaçağı durumunda olanlar şirket açabilir mi ? Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Şirket açmada bir sıkıntı yok. Karşılaştığınız zorlukları zaten biliyorsunuzdur. Bir değişiklik olmaz.

Merve
Merve
2 ay önce

Merhaba, e arşivde irsaliye tarihi 14.11.20 olan satışa 17 kasım tarihinde geriye dönük 14.11
20 ya fatura kesilir mi

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Arada fatura yoksa kesilebilir.

Hakan
Hakan
2 ay önce

Merhabalar,

T.C. vatandaşıyım ancak işim gereği yurtdışında ikamet ediyorum (ikametgâhım yurtdışında). Türkiye de özel bir yatırım şirketi aracılığıyla Yurtdışı piyasalardan hisse alim/satım yapmaktayım ve bildiğim kadarıyla Dar Mükellef statüsünde elde ettiğimiz gelirin stopaj/vergi vs. Beyan zorunluğu bulunmamakta.

Sorum su; Dar Mükellef statüsünde sayılmam için ne yapmam gerekiyor daha doğrusu nereye başvurmam gerekiyor, yoksa ikametgâhım yurtdışında olduğu için Dar Mükellef sayılıyor muyum

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Borsada vergi yükümlülüğü yok. Eğer yurtdışında yaşıyor ve yurtdışı borsalarda işlem yapıyorsanız bunda da Türkiye’de vergi verilmesi beklenmez.

Metin Özdemir
Metin Özdemir
2 ay önce

SSK’dan emeklilik için yaşı bekliyorum. Bu süre içinde düşük maaşla çalışarak veya bağkur’dan emekli olarak emekli maaşımın düşmesini istemiyorum. Eşim çalışmıyor ve prim gün sayısı çok eksik. Onun adına şahıs şirketi açmak istiyorum. Bütün işleri vekalet ile yapabilir miyim? Kendim sigortasız ve maaşsız olarak çalışıyor görünsem bir sorun olur mu?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Tabii yapabilirsiniz. Eşinizin yanında sigortasız ve ücretsiz olarak çalışabilirsiniz.

Batuhan Özkan
Batuhan Özkan
2 ay önce

Merhaba acaba internet üzerinden oynana çevrimiçi oyunlarda oyun içi eşyaların tl / dolar karşılığı satmak ve bunları banka hesabı aracalığı ile yurt içi / yurt dışı ödemeler olarak almak için vergi mükellefi olmamız gerekir mi ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Hobi olarak gerekmez ama ticari olarak yapıyorsanız gerekir.

Burak
Burak
2 ay önce

Merhaba, esnaf odasına kayıt için ustalık belgesi gerekli mıdır?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Mesleğinize göre değişir. İlgili esnaf odasına sorunuz.

Berkcan Kahraman
Berkcan Kahraman
2 ay önce

Merhaba, Evden home ofis kurarak ihracat yapabilir miyim? Bir mali müşavire sordum hayır depoya ihtiyacın var depo olmazsa gelip denetlediklerinde sıkıntı olur gibi bir şeyler söyledi.
Çok bir ürün depolamayacağım, iç piyasadan aldığım ürünleri 1-2 palet olduğunda yurt dışına göndereceğim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Home ofis evden yapılabilecek işler için uygundur. Alış fatura tarihleriniz ile ihracat tarihiniz arasında fark olmaz ise ya da çok az ise mümkün. Ama bunu aşarsanız oluşan stok sorun yaratır. Ezcümle bu şekilde ihracat yaparsanız depo tutmanız daha doğru olacaktır.

Berk
Berk
2 ay önce

Home ofis olarak ciltçilik (mücellit)yapabilirmiyim veya terzilik ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Evet yapabilirsiniz.

Eymen
Eymen
2 ay önce

Merhaba YouTube den para kazanacağım aylık yaklaşık 300 tl bunun vergisini odemek zorunda mıyım

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Normal şartlarda evet. Ama teknik olarak bu mümkün değil.

1 8 9 10 11 12 15
905
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x