Soru Cevap

Soru Cevap

Bu kısımda bize en çok sorulan sorulara ulaşabilirsiniz. Bunun dışında kafanıza takılan muhasebe, vergi, SGK ile ilgili ücretsiz soru sorabilirsiniz. Soru cevap bölümümüze bu konularla ilgili bütün sorularınızı yorum kısmına yazarak gönderebilirsiniz. Sorunuza sadece bir cevap verilecektir. Soruya bağlı ikinci sorulara cevap verilmeyecektir. Bunun için ücretli danışmanlık talep etmeniz gerekir.

Soru sorabilmek için adınızı ve e-mail adresinizi belirtme zorunluluğu bulunmaktadır. E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Nick ile soru sorulduğunda paylaşılmayacaktır.

Ne zaman emekli olurum, kıdem tazminatım ne kadar, ihbar tazminatı ne kadar alırım gibi hesaplama soruları cevaplanmayacaktır. SGK’nın zaten “ne zaman emekli olurum” diye hesaplama programı mevcuttur. Oraya bilgilerinizi girerek hesaplatabilirsiniz.

Bu sayfada sadece sorulara cevap verilecektir. Patronum maaşımı ödemiyor, sigortam eksik yatırılıyor vs. gibi sorunlara cevap verilmeyecektir. 

Takip et
Bildir
guest
1.2K Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Burak
21 gün önce

Merhaba ben youtubedan para kazanıyorum 18 yaş altındayım vergisi kendim ödeyebiliyormuyum yoksa ailem ile ödemek mi zorundayım

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
18 gün önce

Merhaba,

Aileniz üzerinden daha kolay olur.

mustafa
mustafa
22 gün önce

yurt dışında dropshipping(stoksuz e ticaret) yapıyorum türkiye ye sadece gelir vergisimi vermeliyim.şimdiden teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
22 gün önce

Merhaba,

Şahıs firması açmalısınız. Sadece gelir vergisi olmaz.

Berke Akdogan
Berke Akdogan
24 gün önce

Ben geçmiş yıllarda YouTube – Adsense üzerinden bir miktar ödeme aldım. Şu ana kadar herhangi bir vergi incelemesi geçirmedim. Önce geçmişe yönelik mükellefiyet açtırdım. Sonrasında bütün kazançlarımı pişmanlıkla beyanname doğrultusunda verdim. Çıkan vergiyi 15 gün içerisinde ödedim. Beyannamelerimizi verirken Google’dan benim hesaplarıma yatan tutarı KDV dahil (iç yüzde – iç iskonto) olarak hesapladık. İnternette gördüğüm kadarıyla herkes KDV hariç hesaplaması gerektiği yazıyor. Vergi müfettişleride bu yönde kararlar veriyormuş. Sizce KDV’yi dahil olarak hesapladığım için idare ileri süreçte inceleme başlatabilir mi? Bu konuda bilgilerinizi duymak isterim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
23 gün önce

Merhaba,

Yaptığınız uygulama doğru. İnceleme konusunu bilemiyorum.

mehmet aydın
mehmet aydın
1 ay önce

merhabalar ben gittigidiyorda ürün satışı yapıyorum ama herhangi bir şirket açmadım gittigidiyorda hesap açıp magaza açıp satış yaptım ama fatura kesmedim market veya herhangi bir magazadan ürün alıp üzerine kar koyarak sattım bu konu hakkında bilgi verirmisiniz herhangi bir ceza ile karşılasırmıyım

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Faturasız ürün satmanız vergi kaçırdığınız anlamına gelir. Tabii ki karşılaşırsınız.

Ali Ünal
Ali Ünal
1 ay önce

Merhaba. Spotify gibi platformlarda şarkı yayınlayacağım bağımsız sanatçı olarak, herhangi bir plak şirketine bağlı değilim. Bu platformlardan yayınlayacağım şarkılardan ne kadar gelir elde edeceğim şuan için meçhul. Belki çok az belki de çok kazanıcam. Şarkıyı yayınlamadan önce vergi dairesine bildirmem gerekir mi? Ya da kazanmaya başladıktan sonra bildirsem ceza yer miyim? Cevaplarsanız müteşekkir olurum.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Bu yola girdiyseniz tabii ki vergi kaydı açmalısınız.

Ali
Ali
1 ay önce

Merhabalar Şahıs şirketimin adına bir binek araç almak istiyorum ve kdv+ötv ortalama 85.000 lira tutmakta bu tutarı tek bir ayda bana gelecek olan paradan gider olarak gösterebilir miyim. Eğer gösterebilirsem geri kalan arabanın kendi parası da 5 yıla mı bölünmektedir. Şimdiden çok teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Evet gösterebilirsiniz ve gerisi kıst amortisman olarak ayrılır.

emre
emre
1 ay önce

merhaba ;
Şahıs şirketi kuracağım.
Babamın evinde oturuyorum ve Home ofis olarak bir odayı kullanacağım.
Baba-oğul arasında kira sözleşmesi yapılabilir mi ? Şuan bir kira sözleşmemiz yok , eğer yasal olarak bir problem yok ise kira sözleşmesi yapacağız babamla.
Aynı zamanda başka bir yerde sigortalı olarak çalışıyorum.
teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Sorunuz birçok kritere bağlı olarak cevabı değişir. Tek bir cevabı yok yani. Kuruluş sırasında detaylı bilgi alıp mali müşaviriniz yardımcı olacaktır.

Mehmet
Mehmet
1 ay önce

Merhabalar kolay gelsin Harita Teknikeriyim Harita ve İnşaat sektöründe şahıs şirketi kurmak istiyorum bu mümkün mü ? Mümkünse nasıl bir yol izlemem gerekiyor .

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Tabii mümkün. Bir mali müşavirle anlaşmanız yeterli.

Ahmet
Ahmet
1 ay önce

Hocam İyi günler bir avukat olarak sormak istediğim bir şey var. Şimdi ben 2019 Temmuz da 190 bin TL ye araç satın aldım fakat bana herhangi bir fatura kesilip verilmedi ve ben bunu amortismana tabii tutmadım. Ama Aracın benzin vb harcamaları gider olarak KDV’den düştük. Şimdi ben bu aracı 150 bin TL ye satıyorum ilk aldığımda bana fatura kesilmeyen ve benim gider olarak amortismana tabii tutmadığım çıkan 40 bin TL zararımı gider olarak yazabilir miyim?
Diğer sorum yeni bir ikinci el araba alacağım ve benim adıma 200 bin TL tutarında fatura kesilecek. Şimdi ben bu aracı amortismana tabii tutarsam ve 3. Yılın sonunda oluşacak amortisman bedeli 120 bin TL oluyor. Ve o an aracı 200 bin TL ye satarsam o yıl için 120 bin TL gelir mi yazmam gerekir ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

2019 da araba alıp zararına satmanız eşyanın tabiatına aykırı. Kayıt altına almadığınız araçla ilgili gider yazmanız doğru değil ve aynı şekilde zarar da yazamazsınız. İleride sorun yaşamamanız adına bir mali müşavir ile çalışmanız doğrusu olacaktır.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Yurtiçi varlık barışı için firma sahibi olmanız gerekiyor.

cemil ülger
cemil ülger
1 ay önce

Selamlar hocam. Benim youtube geliri için kurmuş olduğum şahıs şirketim var. Youtube gelirimin %60 civarı bu aylık değişiyor yurtdışından elde ediyorum. Bunu kanalımın seyredilme oranı ve hangi ülkeden ne kadar para kazandığım ile ilgili kayıtlı kanalımdan ispatlayabiliyorum ancak KDV hesaplanırken banka hesabıma youtube tarafından yatırılan para neyse ona göre KDV hesaplanıp ödemem gerektiğini muhasebecim ve maliye yetkilileri sözlü olarak belirtiyor. yurtiçi ve yurtdışı gelirim üzerinden KDV ödüyorum. Bu konu ile ilgili okuduğum yazılara göre Türkiyeden kazandığım paraya KDV ödemem gerektiği diğer ülkelerden kazandığım para için gelir vergisi ödemem gerekmiyormu? Bu konuda kimsenin net bir bilgisi yok aydınlatırsanız sevinirim Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

karışıklık yok. Geliriniz sadece yurtdışı olursa KDV den muaf diğer şekilde tüm gelirinize KDV ve GV ödemekle mükellefsiniz.

Şafak
1 ay önce

Selamlar ben 20 yaşında bir öğrenciyim ve Fiverr.com sitesi üzerinden freelance iş yaparak bir miktar dolar bazında para kazandım. Şuanda hala çalışıyorum ve bu parayı sitede, banka hesabıma çekmeden biriktiriyorum. İlerde bu parayı banka hesabıma çekmek istersem vergi olarak nasıl bir yükümlülüğüm bulunur acaba?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Şahıs işletmesi açmanız gerekiyor.

mhr
mhr
1 ay önce

01.03.2021 tarihi itibariyle yürürlüğe giren tevkifatlı fatura ile ilgili sorumuz olacaktır.
Aynı gün aynı müşterimize, fakat müşterimizin ise farklı müşterileridir.
Gebzeye 1.800
Esenyurt 450
Hadımköy 500 nakliye faturası keseceğiz.
Bizim müşterimiz dosya bazlı çalıştığı için onlara biz fatura keserken bize vermiş oldukları referansa göre ayrı ayrı olarak fatura kesmemizi istiyorlar. Çünkü bizi gönderdikleri firmaları farklı firma ve gittiğimiz yerler farklı yerdir.
Bu durumda biz Gebzeye yaptığımız nakliyenin faturasını tevkifata girdiği için tevkifatlı kesiyoruz. Fakat Hadımköy ve Esenyurt faturaları da ayrı kesilecek ama tevkifatlı olması için tutarı sağlamıyor. Bu durumda biz bu faturaları tevkifatlı mı keseceğiz yoksa tevkifatsız mı keseceğiz?
Aynı gün, aynı firmaya Gebzeye yaptığımız nakliye tevkifatlı olduğu için yine aynı gün, aynı firmaya tevkifata girmeyen faturaları da tevkifatlı mı kesmek zorundayız?
Bu konuyla ilgili bizleri aydınlatmanızı rica ediyorum.
Teşekkür ederim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Bütün faturaları tevkifatlı kesmelisiniz.

Ali pınar
Ali pınar
1 ay önce

E ticaret yapmak istiyorum küçük ahşap oyuncaklar yapıp satacağım evimi home office göstereceğim vergi levham üretim olarak onaylanır mı

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

E ticaret olarak yapabilirsiniz. Üretim olarak yoklama memuruna bağlı.

Fatih Arslan
Fatih Arslan
1 ay önce

Hocam selamlar bir sorum olacak izninizle. Ben bilgisayar oyunlarinin esyalarini yabancilara kripto para üzerinden satis yapiyorum. Ama banka hesabıma hiç para çekmiyorum. Kazandigim parayi yine kripto para kullanan bir siteye atip oradan tekrardan oyun ici esya alip tekrar satiyorum . Bu şekilde dediğim gibi banka hesabima hic para cekmiyorum zevk icin yapiyorum bu işi para kazanayim diye değil yani. Size sorum para cekmediğim halde bir vergi yükümlülüğüm var mı ? Ya da parayi tek seferde ön ödemeli kredi kartlarina atsam bir problem olur mu ya da banka hesabıma ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Şikayet edilmesi durumunda bir yaptırım olabilir. Kripto paraların hareketinin tespit edilmesi mümkün değil. Ancak kazancınızın vergisini ödemeniz vatandaşlık görevidir.

Kadir
Kadir
1 ay önce

Hocam uzun zamandır Youtube dan para kazanan kişileri inceliyorlar. Peki instagram için bir inceleme var mı ? İnceleme var ise ne zamandan berri inceliyorlar ? 1 yıl önce yaklaşık 5bin TL gelir elde ettim. İnstagram da inceleme olursa sizce incelemeye takılır mıyım ? İyi günler dilerim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

İnceleme 5 yıl geriye dönük yapılabilir. Sorunuza net bir cevap yok maalesef.

Bünyamin bilen
Bünyamin bilen
1 ay önce

Merhaba hakan bey,
genç girişimci desteğinden yararlanmak istiyorum, daha önce kayıt dışı kazanç var ise ceza gelmekteymiş. Arizi olarak sınırın çok altında bir kazanç elde etmiştim. Bu arizi kazanç sınır altında olduğunda beyan edilmesi gerekir mi, bununla ilgili problem yaşar mıyım?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

evet yaşarsınız.

Arda Çelik
Arda Çelik
1 ay önce

Merhaba Hakan bey ben gittigidiyorda satiş yapiyorum benim bildigim üzere vergi mükellefi değilim bu işi hobi olarak yapıyorum fatura kesmiyoruz. vergi mükellefimiyim ?
3 aydır bu işi yapıyorum net kar olarak 5 bin lira kazandim eger vergi varsa nereden bakabilirim.

Last edited 1 ay önce by Arda Çelik
SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Vergi mükellefiyeti kendiliğinden olmaz. Satışlarınıza fatura kesmelisiniz. Bunlar için bir mali müşavirle anlaşmalısınız.

Cem
Cem
1 ay önce

Merhaba hakan bey
Ben şahıs olarak firma kurmadan bir iş kurdum web sitesi üzerinden günlük eleman talep eden şirketlere eleman temin ediyorum ancak fatura kesemiyorum bu sorun olurmu ki başka türlü kesme şansım varmi hakan bey.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Belirttiğiniz iş devletin kontrolünde ve büyük teminatlar göstererek yapılan bir iştir. Çok büyük katlanamayacağınız kadar cezalarla karşılaşabilirsiniz. Resmi bütün prosedürleri bitirene kadar bu işi dondurmanızı tavsiye ederim.

Seda
Seda
1 ay önce

Merhabalar,
Şahıs Şirketi kurum kosgep desteği almak istiyorum.Bunun içinde Mersis Numarası gerekmekte Mersis Numarası almak için Ticaret Odasına kayıt olmak gerekiyormu acaba..Teşekkürler

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Evet isteniyor. Süreç sertifika, şirket kuruluşu, KOSGEB desteği şeklinde ilerler.

Abdullah
Abdullah
1 ay önce

merhaba yurt dışındaki bir şirkete freelance olarak çalışırsam vergi vermem gerekir mi? Şirketin ismi hackerone ve bazı firmaların güvenlik zafiyetlerini bulup bildirip para kazanmayı sağlıyor parayı ise dolarla gönderiyor zaten abd merkezli bir şirket ve türkiyede fiziksel anlamda yeri yok. bu şirketten kazandığım paradan vergi vermeli miyim?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Evet vergi vermelisiniz.

Şuayıp
Şuayıp
1 ay önce

Üstad.cifte vatandaşlık olan bir Türk yurt dışında bir şirketi var.yurt içindeki bir şirkete tüzel kişilik olarak ortak olabilirmi.bunun için yurt içi şirketin kuruluşunda dikkat edilmesi gereken bir madde varmıdır.teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Tabii olabilir. Kuruluşu yapacak mali müşavir yardımcı olacaktır.

atahan
atahan
1 ay önce

türkiyede temsilciliği bulunmayan bir oyunlardan(metin2) vb oyun içi para ve hesap oluşturup,bunu düzenli gelir getirmeyecek şekilde çeşitli aracı siteler ile satmak letgo ,itemci vb ile vergi mükellifiyeti gerektirir mi yoksa arızi kazanç sınıfına mı girer?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 ay önce

Merhaba,

Bir kere yaparsanız yok.

zeynep
zeynep
2 ay önce

Merhaba,
Homeofis calisan bir avukatım. Alacak oldugum buzdolabinin yarisini gider göstermem mumkun oluyor mu?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Mali müşavirinize danışınız.

Oktay üstüngör
Oktay üstüngör
2 ay önce

Muhasebecim ve mali müşavirimi değiştiriyorum yeni smmm muhasebe sistemi eskisinden farklı ilerde sorun olurmu

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Sizin anlaştığınız mali müşavir gibi ben de mali müşavirim. Kendisine sorup ikna olabilirsiniz.

gülcan
gülcan
2 ay önce

merhaba 2019yılı zararını 2020 yılı geçici vergilerde kar cıktığı halde düşmeyi unutmuşuz..2020 yılını kurumlar vergisinden düşebilirmiyiz.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Evet düşebilirsiniz.

Gzde
Gzde
2 ay önce

Ben e- ticaret yapmak istiyorum ve bunun için şahıs şirketi kurmak istiyorum fakat nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Bana bu konuda ve yapacağım harcamalar konusunda yardımcı olabilir misiniz????

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Karar verdiğinizde iletişim kanallarımızdan ulaşın yardımcı olalım.

Arslan
Arslan
2 ay önce

Home ofis olarak yazıcımdan çıkarttığım teşekkür kartı davet kartı vb. Bir iş yapabilirmiyim e ticaret için veya normal?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Evet yapabilirsiniz

Ahmet
Ahmet
2 ay önce

Merhabalar 2020 eylül ayında 2 adet daire satın aldım
biri 280.000 ₺ rayiç değeri (3000 kiraya verdim)
Diğeri 230.000 ₺ (2400 kiraya verdim)
Gelir vergisini nasıl hesaplatmam gerekiyor. Yeni ev alınınca 5 yıl vergi verilmiyor diye duyum aldım ne derece doğrudur .
Şimdiden çok teşekkür ederim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Sadece kira geliri için vergi vereceksiniz.

murat
murat
2 ay önce

Merhabalar,
Geçici döneminde beyan edilip de ödenmeyen bakiye; kurumlar beyannamesin de ödenmesi gerekiyor mu. Ödenmez ise bu gibi durumlarda ne ile karşılaşırız.

Last edited 2 ay önce by murat
SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 ay önce

Merhaba,

Vergi borcu ödenmezse üzerinizdeki menkul ve gayrimenkullere haciz gelir.

1.2K
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x