Yabancı ortaklı şirket kuruluşu

Yabancı ortaklı şirket kuruluşu. Yabancıların Türkiye’de şirket kurması şartları. Yabancı sermayeli şirket kuruluşu. Yabancı ortaklı şirket nasıl kurulur?

Türkiye’de uluslararası yatırımcılar, Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilen tüm şirket türlerini kurabilmektedir. Türkiye’nin 4875 sayılı Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu, eşit muamele ilkesine dayalı olup uluslararası yatırımcıların yerel yatırımcılar ile aynı hak ve yükümlülüklere sahip olmasına olanak tanımaktadır.

Yabancı Yatırımcı Kimdir?

Türk kanunlarına göre yabancı yatırımcı, Türk vatandaşı olmayan, Türk uyruklu olmasına rağmen Türkiye’de ikamet etmeyen gerçek kişiler, ve yabancı ülkede kurulu tüzel kişilerdir.

Buradan anlaşıldığı üzere yabancı ortaklı şirket kuruluşu kapsamında olan kişiler Türkiye’de yabancı ortak olarak şirket kurabilirler.

Yabancıların Türkiye’de Şirket Kurması Şartları

Yabancıların Türkiye’de şirket kurması için bir şart bulunmamaktadır. Türkiye’de yabancı gerçek ve tüzel kişiler rahatlıkla şirket kurabilir ve ticari faaliyette bulunabilirler. 4875 sayılı kanun ile yabancıların faaliyetlerinde uyacağı kurallar düzenlenmiştir.

Yabancı Ortaklı Şirket ile, Normal Şirket Arasında Fark Var mıdır?

Aslında yoktur. Yabancı ortaklı da olsa, Türk ortaklı da olsa şirketlerin bütünü Türkiye’de aynı vergi kanunlarına tabidir.

Son çıkan kanunlarla birlikte yabancı sermayeli şirketlerde tek fark ek belgeler ve bildirimlerdir. Yani yabancı sermayeli şirketlerin ortaklık yapısında bulunan yabancı yatırımcıların yaptığı hareketler detaylıca izlenmektedir.

Şirket Yönetimi

Ortaklık kısmını ele aldıktan sonra, yabancı ortaklı şirketlerin yönetimi konusundaki detaya değinmek isteriz. Şöyle ki; Türkiye’de kurulan Limited şirketlerde ortaklardan en az bir müdür, Anonim şirketlerde ise en az bir temsilci bulunması gerekir. Şirketlerde müdür/temsilci olan yabancı kişiler için çalışma izni bulunması gerekmektedir. Müdür/temsilci Türk vatandaşı ise gerek yoktur.

Şirket Kuruluş İşlemleri

Yabancı ortaklı şirket kuruluşuna başlamadan önce her tip şirket kuruluşu için öncelikle şirketin unvanı, faaliyet konusunun kapsamı, merkezi, müdür/temsilcinin kim olacağı, sermaye ve paylar netleştirilmelidir. Şirketin sermayesi faaliyeti ile orantılı olarak belirlenmelidir. Kuruluşu yapılacak firmanın ortaklarının ortaklarının normal şirket kuruluşuna ek olarak hazırlaması gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların yabancı uyruklu ortaklar tarafından şirket kuruluşundan önce temin edilmesi gerekmektedir.

Bütün bu işlemleri tamamlayarak kurmak istediğiniz şirketinizdeki yabancı ortak olarak yerinizi almak istiyorsanız, tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız. Bizimle iletişime geçiniz.

Yabancı ortaklı şirket kuruluşu Yabancı sermayeli şirket kuruluşu Yabancı ortaklı şirket nasıl kurulur?

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 1 Ortalama: 5]

Yabancı ortaklı şirket kuruluşu” için 8 yorum

 • Avatar
  15 Eylül 2020 tarihinde, saat 02:02
  Permalink

  Bir Alman arkadaş var, evden homeoffice olarak ltf şirketi kurmak istiyor, yurtdışından iş alacak, çalışma izni alması gerekir mi?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   15 Eylül 2020 tarihinde, saat 12:29
   Permalink

   Merhaba,

   Evet gerekiyor.

 • Avatar
  4 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:52
  Permalink

  Merhaba,

  Esim yabanci uyruklu ve biz ortak bir sahis firmasi kurmak istiyoruz. Esimin aile ikameti var. Birkac sorum olacak, cevaplayabilirseniz mutlu olurum. Esimin calisma izni bizim basvuru sartlarimizda var midir? Oncelikle calisma izni mi alinmalidir? Home office olarak evimizi gosterebilir miyiz? Vergi anlaminda Turk vatandaslarinin tabi oldugu vergiler disinda uygulanacak vergiler var midir?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   4 Mayıs 2020 tarihinde, saat 13:14
   Permalink

   Merhaba,

   Şahıs firması tek olarak kurulur. Kendi üzerinize kurmanızda fayda var.

 • Avatar
  12 Mart 2020 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  merhaba,
  yabancı yatırımcılar da uyruk fark etmeksizin Türkiye de kuracakları gerçek ve ye tüzel şirketler de herhangi bir şekilde oturma ve ya çalışma izni almaksızın şirket kuruluşu yapabilirler değil mi ?
  yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   12 Mart 2020 tarihinde, saat 11:07
   Permalink

   Merhaba,

   Kuruluş yapabilirler ama 6 ay icinde bu yazdıklarınızı tamamlamaları gerekir.

 • Avatar
  28 Ağustos 2019 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  Ben yabancı uyrukluyum ve Türkiye’de bir limited şirket kurmak istiyorum. Acaba home ofis kurmak yabancılar için de geçerli mi?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   28 Ağustos 2019 tarihinde, saat 13:47
   Permalink

   Merhaba,

   Home ofis için devamlı oturduğunuz ikametgahınız olmalı. Onun haricinde ofis tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code