Takip et
Bildir
guest
276 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Metin Başpınar
Metin Başpınar
7 ay önce

Hakan bey mrb.
1.500 TL gibi bir rakamı neye göre tespit ettiniz.
Mümkünse açıklayabilir misiniz?
Bazı yorumlarınızda yanlışlıklar var lütfen mevzuat çerçevesinde yorum yapalım…
Kişileri yanlış işlemlere sevk etmeyelim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
7 ay önce

Merhaba,

1.500 TL rakamı neye göre tespit ettigimi makaleden ve onca yoruma cevabımdan anlayamadiysaniz yapacak birşey yok.

Mevzuat açısından diyorsunuz. Mevzuat çok net defalarca tekrarı bu sayfada mevcut 1 TL kazanç bile olsa vergi kaydı açmalı. Şimdi ben 1 TL geliriniz var gidin açılış yapın diyerek konuyu kapatayım mı? Herkesin de bildiği gibi vergi kaydı açmanın bağkur vs. ortalama 1.200 TL gibi bir maliyeti var.

Dolayısıyla mevzuat var ama teori pratiğe uymuyor. Aslında buradan da anlaşılacağı üzere bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılması lazım. Şimdilik bir düzenleme olmadığına göre biz de çözüm olabilecek şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Burada zaten bütün taraflariyla konuyu anlatıyoruz 100 lira kazanana sakın vergi kaydı açma demiyoruz ama 100 lira kazancın üstünde kimsenin duracağını da zannetmiyoruz. Ama sonuçta ne diyoruz kazancınız vergiye tabi.

Sizin endişe ettiğiniz durum gerçekleşti diyelim. 100 lira için maliye bu kişileri çağırıp incelemeye alır mı demek istiyorsunuz?

murat
murat
7 ay önce

Merhaba Hakan bey, benimde aylık geliri 800 – 1400 arası değişen bir kanalım var bu gelir düzeyinde şirket açmak mümkün değil masrafları bile karşılamaz ancak vergiyide ödemek istiyorum bu vergiyi arızi kazançlarımızda ödediğimiz gibi %15 ödesek yarın birgün inceleme olup çağırıldığımızda vergi ödememiş muamelesi görürmüyüz…sonuçta bu gelirle şirket açmak imkansız bu süper zekalar bunu hiçmi düşünmüyorlar hayret ediyorum doğrusu.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
7 ay önce

Merhaba,

Ticari kazanç vergilendirmesi için şahıs işletmesi veya sermaye şirketi kurmanız gerekiyor.

Dark
Dark
7 ay önce

Şimdi aylık 200 tl çeken bir kişi vergi verirse en fazla kaç tl vergi olurki arkadaşlar abartmaya gerek yok korkarsanız 2 ayda bir ya 300 ya 200 değişik rakamlarda para çekin devlet sizi görene kadar onbinlerce kişi var ve sizi o kadar takmaz 200 tl falan için şey olarak görür harçlık almışsınız gibi bide google ıerland olduğu için tespit edilmeside zor rahat olun bir gün vergi karşınıza çıkarsa öder geçersiniz.

KIVANÇ ÖKTEN
KIVANÇ ÖKTEN
8 ay önce

Hakan bey merhaba

Aylık 1500 TL limit öngörmenizin spesifik bir sebebi var mı? Daha doğrusu devletin bunun altındaki tutarların peşine “muhtemelen” düşmeyecek olmasının sebebi nedir? Kanalım yükselişte ve birkaç aya Youtube partner programına gireceğimi düşünüyorum. O yüzden işin mantığını anlamak istedim. Belki ileride büyüyünce sizinle çalışmak da nasip olur 🙂

Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
8 ay önce

Merhaba,

Genelde incelemeler bu rakam üzerinde olduğu için bilyoruz. Ayrıca devlet de küçük balığın peşine koşmuyor sanırım. Ama 1 lira bile olsa şikayet olursa sizin hakkınızda yine sorun yaşayabilirsiniz. Bu da bir gerçek.

Onur
Onur
10 ay önce

Merhabalar,

Eşim ev hanımı ve bir örgü kanalı var. 2 yıl oldu kanal para kazanıyor. ve 2 yılda toplamda 11.000 tl bir kazanç sağladı. zaten düşük bir kazancı var. bazen aylık 1000 tl bazen 500 tl oluyor. Bağkur olmadan bu işlemleri nasıl yaparız. Mağlum Bağkur bedeli çok fazla ve ödeyecek kadar kazanmıyor. Bu durumda nasıl bir yol izzlemeliyiz. Şirket kurmadan bu vergilleri ödemenin bir yolu varmıdır? Tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
10 ay önce

Merhaba,

Şirket kurmadan bir yolu yok. İletişim kanallarımızdan ulaşırsanız birkaç soru soralım belki çözümü olabilir.

Orhan
Orhan
10 ay önce

Faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Kanalımda 3 ayda 450 TL birikmiş. Şuan ortada şahıs şirketi kurmayı mecburmus gibi bı çok dedikodu var. Benim.kazancim çok düşük. Mesele vergi ödemek değil ama şirket kurmanın külfeti. Ben şirketi şuan kuramam. İçerde biriken parayı çekmeye de korkuyorum.parami alsam zaten 3 ayda bı 500 TL yi geçmem şuan ki durumda . Sizce ne yapmam uygun olur. Saygılar…

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
10 ay önce

Merhaba,

Belirttiğiniz tutarlar için bir sorun çıkmayacağı görüşündeyiz.

Ali
Ali
10 ay önce

Merhabalar, vergi dairesi bugüm benden 2018 yılı banka hesap hareketlerimi istemiş, ben ekim 2017 – mart 2019 arası youtube’dan 280 bin tl civarı bir para kazandım. Kanalım 2019 mart ta kapandı üzerinden bir yılı aşkın bir sure geçti benden herhangi bir para talep edebilirler mi?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
10 ay önce

Merhaba,

Geriye dönük 5 yıl Maliye bütün işlemlerden dolayı vergi aslı ve cezası tahakkuk ettirebilir. Kazancınız için vergi ödediyseniz ibraz edebilirsiniz. Ödemediyseniz vergi kaçırma eylemini gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

Kıymet
Kıymet
11 ay önce

Hakan bey merhaba bilgilendirmeleriz için öncelikle teşekkürler 2017 yılından bu güne YouTube gelirimiz var 2019 Ocak ayında 1 kez ve 2020 yılında 2 kez 1500 TL limiti aşıldı coronadan dolayı tabi ama bu ay yine 1000 TL civarına düştü ödemeler anneme yatıyor nasıl bir yol izlemeliyiz

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 ay önce

Merhaba,

Şu anda bir sorun gözükmüyor ama yükselişe geçerse geçmiş de sıkıntıya girecektir. Bağkur olmayan bir mükellefiyet yöntemiyle vergi kaydını açtırmanızda fayda var.

Batuhan
Batuhan
11 ay önce

Merhaba. temmuz ayında ilk gelirimi alacağım. maximum 400 lira bekliyorum. 2 3 ayda yada 4 ayda bir paramı alsam devlet birşey yaparmı? gerçekten soğutuyolar. ona ayrı parantez açacağım

devlet neden google dan vergi kesemiyor? yada gelen paramıza neden bi kısmını alamıyor? birşey üretmiyoruz, dükkan yok bişey yok. bu yasa ne zaman gelir artık?

Örnek:
Bankama 800 lira geldi GOOGLE IRELAND’dan. Devlet bunu tespit ediyor ve bir kısmını kendine alıyor.

neden böyle bir yasa yok? Asgari ücret gibi düşünebiliriz. 2900 lira olan asgari ücret 2324 lira oluyor. böyle bir yasa ne zaman gelir?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 ay önce

Merhaba,

Sizin yazdığınız tarzda hiçbir yasa gelmez. Zaten örnekleriniz de o şekilde değil.

Ekonomist
Ekonomist
1 yıl önce

Hakan Bey Oncelikle insanlara yardimci oldugunuz icin tesekkurler

Ben kabaca aylik ortalama 1000tl olan youtube gelirimi ev hanimi olan esimin hesabina yatirilmasini saglasam. Vergiye takilir mi 2.cisi bana bagli olan ssk sigortasi gelir elde ettigi icin bozulur mu. Sigorta yatirmak gerekir mi

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

1000 TL ortada bir tutar. Net birşey söyleyemem. Tavsiyemiz 1500 TL üstü vergi kaydı yaptırmaktır.

Fatih Demirel
Fatih Demirel
1 yıl önce

Son 3 ayda youtube aylık gelirlerim iyice yükseldi birde devlet memuruyum. Eşim üzerinden şahıs şirketi açmam gerekecek sanırım. 2200 3300 ve nisan ayında 8300 lira oldu Tahmin ediyorum aylık 10.000 lira ortalama kazancı bu yıl yakalayacağım. Buda yıllık 120.000 – 150.000 arası bir gelir demek. Bu gelirin vergilendirmesi nasıl olacak. %kaç ne ödeyeceğim. Eşim ev hanımı çalışmıyor sigortası devam etmiyor. bununla ilgili bir sigorta zorunlu mu? adsense gelirlerim kdv ye tabi mi? en fazla 150.000 liralık gelir %kaç gelir vergisine tabi? Başka vergiler var mı kafam çok karışık Bana bu sorularda yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Detaylı olarak şirket açılışı için iletişim kanallarımızdan ulaşınız.

derya
derya
1 yıl önce

2 yıl önce sadece 1 ay 2200 lira çektim. 2 yıldır başka hiçbir kazancım olmadı. bu bir sorun teşkil eder mi?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Bir sıkıntı yaşamazsınız.

Oğulcan
Oğulcan
1 yıl önce

Selamlar
Ben 365 gün içerisinde youtubeden 2.200 tl para kazanmışım ne yapmalıyım herhangi bir sorun yaratır mı

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Bir sorun olacağını zannetmiyorum.

Murat
Murat
1 yıl önce

Hocam merhaba,
Devlet 1500 TL altındaki gelirleri emlak vergisi gibi veya Çin’den alınan ürünlerden alınan vergiler gibi daha pratik bir yolla aylık veya üç aylık olarak alsa daha doğru olmaz mı? Böyle bir çalışma gündemde mi?
Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Bunu Maliye Bakanlığına sormanız daha doğru olacak sanırım.

Muhammed Ali
Muhammed Ali
1 yıl önce

Merhabalar, inanın pek çok insana yardımcı oluyorsunuz. Çok teşekkürler. Benim sorum şu:

Kanal gelirimin yakın gelecekte 1500 TL olacağını tahmin ediyorum. Şahıs şirketi açmak durumundayım. Kaba bir hesapla, 1500 tl gelirle şirket açma masrafım nedir? Bundan sonra aylık ne kadar vergi ödemem gerekir? Aile evinde kalıyorum ve sosyal güvencem yok. İnternet ve cep telefonu faturaları benim adıma. Sanırım bunları da gider olarak gösterebiliyorum.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Kuruluşla ilgili karar verdiğinizde ve bizimle çalışmayı arzu ederseniz 0850 3026522 WhatsApp yazabilirsiniz.

Abdullah
Abdullah
1 yıl önce

Selamlar hayırlı ramazanlar kardeşim
Ben aylık düzenli olarak ortalama 600 700 tl kazanıyorum bir şey yapmam gerekiyor mu ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Düzenli gelir dikkat çekecektir. Bu işin 2+2 = 4 gibi cevabı yok maalesef…

Necati
Necati
1 yıl önce

Merhaba öncelikle son 1 haftadır baya bir video var ve hepsi 1 tl kazansanda vergi vericeksin diyorlar peki ben parayı çekmesem adsense biriktirsem 20.000 tl kadar biriktikten sonra parayı çekip şirketi açıp vergiyi ödeyip şirketi kapatabilir miyim veya ayda 1,500 tlyi geçmeyene kadar çekmeye devam mı ediyim

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

1.500 TL yi geçeceğinizi hissederseniz para çekimine son vermeniz faydalı olur. Burada vergi zaten yük değil şirket açmanın aylık maliyetleri yüksek olduğundan biz 1.500 TL gibi bir rakam söylüyoruz. Aksi taktirde zaten kazandığınız gelirin vergisi çok az tutacaktır.

ercüment
1 yıl önce

merhaba
reklam gelirlerini kapasak ve sadece yotube katıl butonu geliri alsak.genede açılış yapıp vergi ödemek gerekirmi.yotube dan gelen yazıya göre katıl butonu gelirleri:
Kanal üyelikleri için içerik üreticiler, yerel satış vergisi düşüldükten sonra Google tarafından elde edilen üyelik gelirinin %70’ini alır. Tüm işlem maliyetleri (kredi kartı ücretleri dahil) şu an için YouTube tarafından karşılanmaktadır. şeklinde…

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Bildiğiniz gibi bağış gibi ödeme alma çok yeni bir hizmet. Bununla ilgili henüz bir ozelge yok. Bana sorarsanız maliye bunu da ticari kazanç olarak kabul edecektir. Bekleyip göreceğiz.

Aziz
Aziz
1 yıl önce

Merhaba ben 2 senede toplam 3000 3500 arası para kazandım ve ben bu saatten itibaren para kazanmamı veya kanalımı kapatsam geçmişe yönelik herhangi bir ceza yer miyim teşekkür ederim eğer ki devam edersem 1500 tl aylık olarak bir sorun yok sanırım

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Evet bir sorun yok.

Murat Öğretmen
Murat Öğretmen
1 yıl önce

Cevabınız için teşeekürler. Peki bu şirket açılışını başkası adına benim mi yapmam gerekir yoksa yakınım gidip kendisi mi açacak? Ben vergi dairesine gidip annem için şirket açmak istiyorum diyebilir miyim mesela? Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Açılış için bir mali müşavir ile anlaşmanız gerekir. Bizimle çalışmayı arzu ederseniz 0850 3026522 WhatsApp yazabilirsiniz…

Murat Öğretmen
Murat Öğretmen
1 yıl önce

Merhaba. Ben bir devlet memuruyum ve YouTube adsense reklamlarından küçük miktarda (150 -200 civarı) aralıklı zaman dilimlerinde gelir elde ediyorum. Diyelim ki gelirim 1.500 liranın üstüne çıktı bunun vergisini vermem için mutlaka şahıs şirketi kurmam gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa 657 sayılı devlet memurları kanununa göre benim ticaret yapmam yasak. Halbuki mesai saatleri dışında YouTube da eğitim videoları hazırlayan bir öğretmenim. Bu videolar YouTube da Eğitim kategorisinde yer alıyor ve tamamen ücretsiz. Yani bunlar e-ticaret ürünü gibi değil. İzleyenlerden doğrudan online ödeme almıyorum. Hal böyleyken sadece adsense geliri ticari gelir kabul edildiği için ve memur olduğumdan ötürü reklamlardan gelir elde edemiyorum. Burada bir adaletsizlik yok mu sizce? Devlet memurlarının bu videolardan fikri mülkiyet kapsamında bir vergilendirme yapması mümkün müdür? Mesela bir memurun dil bilgisi kitabı yazıp satması gibi değerlendirilemez mi? Bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Bu konuda tek çare anne, baba veya eş üzerine şirket açılışı.

Recep
Recep
1 yıl önce

Merhaba, 2000 TLlik aylık gelirim olsa ama bunu her ay çekmek yerine 5 ayda bir 10.000 TL çeksem bu bir şeyi değiştirir mi?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Değiştirmez. 2.000 TL aylık gelir veya bunu 6 ayda bir çekmek büyük ihtimalle Maliye radarına takılacaktır.

Arda bey
Arda bey
1 yıl önce

Hakan bey 10 yaşında oğlum var YouTube dan aylık 200 tl kadar gelir elde ediyor, bu kazancı nasıl yasal hale getirebilirim ben memur olduğum için kendim şirketi açamam çocukta 18den küçük, hevesini de kırmak istemiyorum, kitaplar üzerine bir kanalı var kendini geliştiriyor. Şimdiden teşekkürler

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Şu anda geliriniz için şirket açmanıza gerek yok. İleride geliriniz artarsa eşiniz veya anne babanızın üzerine şirket açabilirsiniz.

Arda
Arda
1 yıl önce

1 tl dahi kazanç varsa kaydının yapilmasi lazim deniyor ondan merak ettim çok teşekkürler Hakan bey

Umut
Umut
1 yıl önce

İyi günler ben şuanda 2-3 ayda youtubeden 250tl para çekiyorum.Yazınızı okudum ama aklıma bir şey takıldı.Eğer böyle 2-3 ayda 250 tl çekmeye devam etsem bir sorun olur mu ve youtube iş ortaklığımı kapatmam gerekir mi ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Gelirleriniz aylık 1.500 TL üstüne çıkana kadar sorun yaşayacağınızı öngörmüyoruz.

Güray
Güray
1 yıl önce

Merhaba, dünden beri ortamlarda bir video dönüyor. Aylık geliriniz 1 tl bile olsa devlet sizin adınıza bir şirket açıyor ve aylık 2000 TL civarı masraf çıkıyor. Para kazanmayı aktifleştirmeyin bu tarz bir gideri ödeyecek durumunuz yoksa diyorlar. TR’de onbinlerce youtuber vardır ayda 5-10 tl kazanan. Bunlar için inanılmaz bir yük bu durum. Böyle bir şeyin geçerliliği var mı?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Kısmen doğru bir konudur. Fakat sizin de belirttiğiniz gibi giderleri bakımından pratikte mümkün değildir.

Cemal
1 yıl önce

Merhaba Hocam Youtube toplam gelirim 450 tl çekim yaptım.Şimdi birkaç kişide gördüm doğrumu bilmiyorum 1tl kazansan dahi vergi mükellefi olman gerekiyor diyor.Nasıl olacak bu iş anlamıyorum kısaca özetler misiniz. Endişelenmekte Haklı mıyım

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Yazılarımızı takip ederseniz aylık 1.500 TL’ye kadar bir inceleme yapılacağı kanaatinde değiliz.

Mehmet
Mehmet
1 yıl önce

Merhaba ben youtube da 2 senede toplam 3.200₺ kazandım ve gelirimin çoğunluğunu youtubeda ki üyelik sisteminden kazandım ve devamda ediyorum benim sorum şu hali hazırda bu üyelik sisteminden devlet kdv vergisi kesiyor benim başka bir vergi gibi işlerle uğraşmama gerek var mı

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Yüksek rakamlara çıkmadan zaten vergi kaydı açmanız pratikte masrafları karşılamaz.

Yusuf Demir
1 yıl önce

Merhabalar, ben 2-3 yıldır video yüklemesi yapıyorum ve şuana kadar 12.000 Tl civarı toplam bir para kazanmış bulunuyorum ve hiçbir ay gelirim 1.500 sınırını geçmedi hatta 1.200 sınırını da geçtiği söylenemez. 3 yıllık bir dilim içerisinde kazanılan bu 12.000 Tl için herhangi bir yaptırım sağlanır mı? Hiçbir şekilde bana bir kağıt vs. gelmedi ve bu konuda bilgilendirilmedim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Kesin gelmez denemez geliriniz için vergi kaydı açmanız gerekir ama bu gelir için bir takip de beklenmez. İki arada bir derede bir durum üzgünüm…

Bekir
Bekir
1 yıl önce

Şuanda ortalama ayda 3700-4200tl kazanıyorum youtube üzerinden ve 2 yıldır vergi ödemedim herhangi bir ceza ve uyarı yazısı ulaşmadı. Şimdi şahıs şirketi açsam eski gelirlerden dolayı ceza gelir mi?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Maliyenin bu tür uygulamalari için kanunen 5 yıl geriye dönük işlem yapma hakkı mevcut. Vergi açılışı yapmanız geçmişe dönük olarak size takibat yapılmasını engellemez ama açılışı yapmanız görmezden gelinmesini sağlayabilir. Bu gelir idaresinin insiyatifinde. Geçmişle ilgili olarak çıkabilecek matrah arttırımı gibi uygulamalar ile geçmişe yönelik vergi beyanı ile mümkün. Tavsiye edebileceğimiz bir an önce vergi kaydını açıp üstte yazdığım gibi hareket etmenizdir.

Recep
Recep
1 yıl önce

Merhaba,

1500 TL adsense içinde geçerlidir değil mi?

İyi çalışmalar dilerim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 yıl önce

Merhaba,

Evet Adsense için de geçerlidir. Zaten esasında YouTube reklam ödemeleri de Adsense üzerinden ödenir.

1 2 3 5
276
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x