Haber

80 Maddelik Torba Yasa Mecliste Kabul edildi

Teklifle birlikte yeni düzenlemeler geldi. AK Parti tarafından hazırlanan 80 maddelik yeni torba kanun teklifi Meclis’te kabul edildi.

Yurtdışı Yazılım, Çağrı Hizmeti, Tasarım Kazanç İstisnası

Yurt dışına verilen mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, ürün testi, sertifikasyon, veri saklama, veri işleme, veri analizi hizmetlerinden elde edilen gelirlere sağlanan yüzde 50 kazanç istisnası Türkiye’ye getirilme şartına bağlı olarak yüzde 80’e çıkarılacak. Bu uygulamadan şahıs veya sermaye şirketi farkı olmadan ilgili hizmetleri veren bütün işletmeler yararlanacak.

Konut Kredileri

Konut kredilerine uygulanan banka ve sigorta muameleleri vergisi istisnası tek konutla sınırlandırılıyor. Kararla birlikte ikinci ve daha fazla konutu krediyle almak isteyenlerin maliyeti artacak.

Borç Yapılandırması

Teklifle birlikte finansal sıkıntıda olan şirketlere tanınan borç yapılandırma imkanı için süre 2 yıl daha uzatılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 2 yıl sonra süreyi uzatma yetkisi sağlanıyor.

Cep Telefonu

Teklife göre, cep telefonlarındaki asgari maktu vergi tutarı yıllık değerleme oranı ile güncellenecek.

Banka ve Finans Kurumları

Banka ve finans kurumlarının 2024 ve 2025 yıllarında enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan kar ve zararları dönem kazancının tespitinde dikkate alınmayacak.

Kur Korumalı Mevduat KKM

Kur korumalı mevduattan (KKM) elde edilen gelirlere sağlanan kurumlar vergisi istisnası 30 Haziran 2024’e uzatılacak, bitiminde cumhurbaşkanına uzatma yetkisi verilecek.

Yabancı Kurumlardan Elde Edilen Kar Payı

Türkiye’ye getirilmesi şartıyla gelir vergisi mükelleflerinin iştirak ettikleri yabancı kurumlardan elde ettikleri kar paylarının yarısı gelir vergisinden istisna edilecek.

Mali Müşavir Hakan Yılmaz

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x