Hizmetler

Şahıs Şirketi Kurmak Şahıs Şirketi Kuruluşu

Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar nelerdir? Şahıs şirketi kuruluş işlemleri. Şahıs şirketi kurmak maliyeti ne kadar? Şahıs şirketi nasıl kurabilirim?

Şahıs şirketi en çok kullanılan şirket türüdür. Aslında halk dilinde şahıs şirketi olarak bilinen bu tür şirketin ismi gerçek kişilere ait ticari işletme olarak geçmektedir.

Şahıs şirketi kurmak, karmaşık olmayan şahsi yönetim şekli, şirket sahibinin her türlü kararı kendi alabilmesi gibi birçok kolaylık sağlar. Şahıs işletmelerinin kuruluşu ve kapanışı son derece basit bir şekilde, kısa sürede yapılabilmesi büyük bir avantajdır.

Şahıs şirketi yukarıda saydığımız özellikleri açısından avantajlı olmasının yanında işletme ölçeği büyüdükçe bu avantajları kaybedebilir. Özellikle kazancın artmasıyla artan gelir vergisi oranına tabi olduğundan, kar kolaylıkla işletme sermayesine eklenemez ve yüksek vergiler ile karşılaşılmasına sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak şahıs işletmesi karmaşık olmayan, küçük boyutlardaki işletmeler için en uygun şirket türüdür.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Evraklar

  • Kira sözleşmesi (işyeri kira sözleşmesi veya kendinize aitse tapu)
  • İkametgah belgesi (E-Devlet)
  • İmza beyannamesi (Noter)
  • Nüfus cüzdan fotokopisi

Şahıs şirketi kurmak için gerekli evraklar yukarıda gördüğünüz evraklardan oluşuyor. Evraklar hazırlandıktan sonra şahıs şirketi kuruluş sürecine geçiliyor.

Şahıs İşletmesi Kuruluş süreci

Kuruluş işlemleri işletmenin türünden dolayı şahıs şirketi kurmak diğer şirket türlerine göre son derece basittir.

İşletme sahibi yukarıda sayılan evrakları mali müşavire teslim ettikten sonra 1-2 gün içinde şirketin açılış işlemleri mali müşavir tarafından tamamlanır.

Aslında şahıs şirketi açılışını işletme sahibi de kendi başına yapabilmektedir. Ancak açılış süreci birçok başvurunun yapılması gereken karışık bir süreç olduğundan ve mali müşavirler gibi sürece hakim olunamadığından şahıs şirketi kurarken yapılabilecek hatalar sonucunda vergi cezaları ile karşılaşmak olasıdır.

Bundan dolayı zaten şahıs şirketi kurulmasından itibaren bir hafta içinde bir mali müşavirle sözleşme imzalamak gerektiğinden sürecin en başından mali müşavirle çalışmak en doğrusu olacaktır.

Vergi dairesi yoklama işleminden sonra vergi levhası edinilir. ardından istenirse e-imza temini ve e-fatura başvurusu yapılır.

Meslek odası veya ticaret odasına kayıt gerekiyorsa işlemleri yapılır. Kaşe basımı ve banka hesapları halledildikten sonra ticari faaliyete başlanılabilir.

Bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise Home ofis şahıs şirketi kuruluşu yazımızı inceleyebilirsiniz. Şahıs şirketinizi ev adresinizde home ofis olarak da kurabilirsiniz.

Eğer şirketiniz ortaklı ve daha büyük ölçekli ise Limited şirket kurmak, kuruluş işlemleri ve Anonim şirket kurmak, kuruluş işlemleri yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Sık Sorulanlar

Soru : Şahıs şirketi kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir?

Cevap: Şahıs şirketi kuruluşu için kira kontratı, e-devlet üzerinden alınabilen ikametgah belgesi ve nüfus cüzdan fotokopisi yeterlidir.

Soru : Home ofis olarak açılış için ek olarak hangi evrakları hazırlamam gerekiyor?

Cevap: Home ofis ikamet ettiğiniz evde açılış anlamına gelmektedir. Geçerli ve yeni tarihli düzenlenmiş bir kira kontratı veya tapu fotokopisi yeterlidir.

Soru: Sanal ofis olarak şahıs işletmesi kurabilir miyim?

Cevap: Evet. Uygun bir sanal ofis firmasıyla anlaşıp, karşılıklı kontrat yapmanız gerekmektedir.

Soru: SSK’lı olarak çalışmaktayım. Şahıs şirketi kurmamda bir sakınca var mıdır? 

Cevap: Çalıştığınız şirket tarafından bir engel bulunmadığı taktirde şirket açmanızda bir engel yoktur. Ayrıca Bağ-Kur yükümlülüğünüz de SSK’lı olduğunuz için bulunmaz.

Soru: Emekliyim şahıs şirketi kurabilir miyim?

Cevap: Evet kurabilirsiniz. Bu durumda Bağ-Kur yükümlülüğünüz doğmaz.

Soru: Şahıs şirketi kurma maliyeti ne kadardır?

Cevap: Şahıs şirketi kurma maliyetini hemen öğrenmek için bize Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız!

 

Şahıs şirketi kuruluşu Şahıs şirketi kurmak Şahıs şirketi kuruluş işlemleri

Subscribe
Bildir
guest
176 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Didem
Didem
1 yıl önce

Merhaba ben zeytinyağı markası kurucam şahıs şirketi olarak ikematgahım İstanbulda fakat işi Balıkesirde yürütücem ve orada ki ticaret odasına kayıt olucam başka fabrikada sıktırıp şişeletip satıcam internet üzerinden balıkesirde ki ev annemin üzerine ben İstanbulda sanal ofis kiralayıp mı şirket açılışı yapayım yoksa Balıkesirde ki evi home office gibi ni göstereyim?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Didem
1 yıl önce

Merhaba,

Sanal ofis en doğru çözüm olur.

Duygu
Duygu
1 yıl önce

Merhabalar ben de şahıs şirketi olarak evimi göstermek istiyorum ama evin tapusu kayınpederinin üstüne. Biz kiraz odemiyoruz bu durumda açabilir miyiz kontrat ya da tapu göstermeden. Ya da ne yapmak gerekir acaba?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Duygu
1 yıl önce

Merhaba,

Ev olarak kullandığınızda bir sorun yaşamadığınız yerde home ofis açarsınız fakat belirttiğiniz gibi kontrat olmazsa ileride vergi cezalariyla karşılaşabilirsiniz. Konu hakkında detaylı bilgiyi açılışta mali müşavirinize verirseniz çözümlerle ilgili yardımcı olacaktır.

necip kaan
necip kaan
1 yıl önce

ben e ticaret yapacağım ama işyeri yok evden yapacağım
kira kontratı olarak evinkinimi vereceğim

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  necip kaan
1 yıl önce

Merhaba,

Mal sahibi ile kira kontratıni yenileyerek yeni kira kontratıni beyan edeceksiniz.

burak
burak
2 yıl önce

Merhaba Hakan Bey, Güney Koreli bir yabancıyla medikal estetik ve kozmetik ticareti yapmak istiyoruz Türkiye’de hangi şirket tipini kurmalıyız yabancı kişinin G. Kore’de şirkteti var hali hazırda.Tamamen ona ait bir şirket kurulumunda masraflar ne kadar farklılaşır ve masraflar ne kadar olur?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  burak
2 yıl önce

Merhaba,

Sermaye şirketi müdür veya yönetim kurulu başkanı siz olmalısınız.

Emin
Emin
2 yıl önce

Hakan bey merhaba. İnternetten hepsiburada gibi pazaryerlerinden yedek parça satmak için şahis şirketi kurmak istiyordum ve 1 ay önce edevletten vergi levhamı çıkarttım. mali müşavir ayarlayamadık daha. (İlk sorum): Mali müşavir olmadan beyanname verebilir miyim. (İkinci sorum): Beyanname verme zamanı yarın diye okudum. Ceza almamak için ne yapmam gereklidir?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Emin
2 yıl önce

Merhaba,

Mali müşavir olmadan beyanname veremezsiniz. Kuruluştan 7 gün içerisinde defter beyan sistemine kayıt zorunluluğunuz bulunuyordu. Kuruluşta birçok detay daha bulunmakta.

Ayhan
Ayhan
2 yıl önce

Merhaba..Üzerime kayıtlı bir tarla tapusu var.
Bu tapu üzerinden home oficce acabilirmiyim.Eğer bu mümkünse vergi dairesi tarlanın bulunduğu adrese mi bağlı olmak zorunda..Şimdiden tesekkurler.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Ayhan
2 yıl önce

Merhaba,

Açamazsınız.

burak
burak
2 yıl önce

Hakan bey merhabalar
Ben toptancıdan çanta ve takı alıp shopier ve trendyol’dan satış yapmak istiyorum bunun için şahıs şirketi açmaya karar verdim oturduğumuz evin bir odasında halledeceğim bu işi fakat bir soru takıldı aklıma başvuru belgelerinde tapu fotokopisi istiyorlar ev için ev bizim ama tapumuz yok bu konuda tıkandım cevaplarsanız çok mutlu olurum şimdiden çok çok teşekkür ederim.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  burak
2 yıl önce

Merhaba,

Bir mali müşavirle görüşün halledecektir.

Salih
Salih
2 yıl önce

Merhaba home ofis yer açarken kira sözleşmesi kendi adıma mi olmali

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Salih
2 yıl önce

Merhaba,

Birçok alternatif mevcut. Açılışa karar verdiğinizde mali müşaviriniz yardımcı olacaktır.

Özden Fatih Özdemir
Özden Fatih Özdemir
2 yıl önce

mülkiyeti babamin üzerinde olan ticari tapulu işyerinde kira sözleşmesi yapmadan şahıs şirketi açılışında bulunabilirmiyim

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Özden Fatih Özdemir
2 yıl önce

Merhaba,

Hayır kira kontratı gerekli.

Ayse Zeynep
Ayse Zeynep
2 yıl önce

Şahıs şirketi kurudğumuzda yıllık ne kadar vergi öderiz, gelire göre mi değişir?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Ayse Zeynep
2 yıl önce

Merhaba,

Evet vergi gelire göre değişir.

Kadir Yılmaz
Kadir Yılmaz
2 yıl önce

Merhaba,
Gıda tedariği amaçlı şahıs şirketi kurmak istiyorum. Depoya yada işyerine ihtiyacım yok. Aracımı işyeri adresi olarak gösterebilir miyim? Ne yapmam gerekiyor.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Kadir Yılmaz
2 yıl önce

Merhaba,

Tabii yapabilirsiniz. Bir mali müşavirle görüşün…

Demir özgan
Demir özgan
3 yıl önce

Öncelikle bir eğitmen olarak sayfanızda kullanılan akıcı ve net ifadeler ile örnekleme biçimlendirmeniz nedeni ile size teşekkür ederim. 14 ayrı branşda ( Muhasebe Finansman, İnsan Kaynakları, İleri Excel, Dış Ticaret vb ) kurslarda eğitmenlik yaptım. Şimdi kendi kariyer merkezimi kurma düşüncesindeyim. Mİlli eğitim bakanlığına bağlı kalmadan bir şahıs şirketi kurarak eğitim verebilir miyim ? Bu mümkün değilse, şahıs şirketini yine kurarak Milli eğitime bağlanabilir miyim ? Aslında Meb e bağlanmak istemememin nedeni bir çok ıvır zıvır prosedürün olması . Bu konuda görüşünüzü alabilirsem çok sevinirim. İzmir’den selamlar, sevgiler

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Demir özgan
3 yıl önce

Merhaba,

Vergi kaydınızın hiçbir şekilde işinizin prosedürü ile alakası yoktur. İstediğiniz eğitimi istediğiniz yerde verip gelirinizi vergi açısından beyan edebilirsiniz. Diğer taraftan faaileyetiniz hangi bakanlığın veya belediyenin kapsamına giriyorsa belgelendirme veya ruhsatlandırma mecburiyeti vergi tarafını bağlamaz. Vergi vermeniz bu kurumlara olan yükümlülüğünüzden sizi muaf tutmaz.

Demir Özgan
Demir Özgan
Reply to  Hakan Yılmaz
3 yıl önce

Çok teşekkür ederim

Emre ünal
Emre ünal
3 yıl önce

Merhaba, haber sitemiz var ajans üyeliği için vergi mükellefi şartı var peki şirketi açtıktan sonra aylık ne gibi masraflarimiz olacak acaba

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Emre ünal
3 yıl önce

Merhaba,

Stopaj, damga vergisi gibi sabit giderleriniz olacaktır.

Burak
Burak
3 yıl önce

Yerinde koltuk yıkama işi yapmak istiyorum. Yani makinamı alıp müşterinin evinde koltuk yıkama işi yapacağım.(sadece koltuk Halı Yıkama Değil)
Home ofis kurabilirmiyim

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Burak
3 yıl önce

Merhaba,

evet kurabilirsiniz.

Ertuğrul koçak
Ertuğrul koçak
3 yıl önce

Merhaba. Ben daire boya işleri yapmaktayım. Yılık kazancı düşük.ben basit usulde şahıs şirketi açabiliyor muyum.bana ne gibi bir aylık masrafları olacaktır.bu konuda yardımcı olrsanız swvinirim.teşekkürler

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Ertuğrul koçak
3 yıl önce

Merhaba,

Açabilirsiniz ama esnaf muafiyetiniz mevcut.

Cemal Dumlu
Cemal Dumlu
3 yıl önce

Merhaba, ben emekliyim şahıs şirketi kurmak istiyorum. şirket benim üzerime olacak kendime ait tapulu evimi home ofis yapmak istiyorum. bu durumda aylık stopaj ödemeyip yıllık evin emlak vergisini mi ödeyeceğim sadece. ikinci sorum; İşin çoğunu kızım yürütecek. kızımı çalışan olarak bağkur mu yaptırmam gerekir yoksa SSK primi ödemem yeterli midir?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Cemal Dumlu
3 yıl önce

Merhaba,

Stopaj ödemezsiniz. SSK yaptırmanız gerekir.

Veşref
3 yıl önce

merhaba, şahıs şirketi için ünvan ekleyebilir miyiz ? ekleyebiliyorsak bu ünvan ile banka hesabı açabiliyormuyuz ?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Veşref
3 yıl önce

Merhaba,

Evet yapabilirsiniz.

Erdal
Erdal
3 yıl önce

Hakan bey merhaba Kosgeb den yararlanmak için Şahıs şirketi oluyormu.
Ltd şti mecburimi

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Erdal
3 yıl önce

Merhaba,

Olur ama limited şirket kurmaktan bir farkı yok.

Muhammet Turan
Muhammet Turan
3 yıl önce

babamın evimdeyim tabu benim değil ikametim bu adrese şirket kurabilirmiyim

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Muhammet Turan
3 yıl önce

Merhaba,

Evet kurabilirsiniz.

YILMAZ
YILMAZ
3 yıl önce

Merhaba Hakan bey, işyeri kira sözleşmesi yapıldıktan sonra kaç güç içerisinde şirket kurulumu yapılması gerekiyor, belirli bir yasal süresi var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  YILMAZ
3 yıl önce

Merhaba,

Süre yok ama kira kontratının damga vergisini (süre 15 gün) tahakkuk ettirip ödeyin.

Sibel
Sibel
3 yıl önce

Merhaba. Şahıs şirketi kurucam. Ancak ahşap süs eşyaları imalat işi olacak. Makine sesi ev için uygun. Evimi iş yeri adresi olarak gösterebilir miyim. Çünkü satış sadece internette olacak.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Sibel
3 yıl önce

Merhaba,

Gösterebilirsiniz.

hülya
hülya
3 yıl önce

Merhaba şahıs şirketi kurmak istiyorum. Bana ait bursa da bir dairem var. bir akrabam oturuyor. fakat ben başka bir şehirde kirada yaşıyorum. Sorum; bu durumda şirket için kendi evimi gösterebilirmiyim.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  hülya
3 yıl önce

Merhaba,

Hayır gösteremezsiniz.

serpil
serpil
3 yıl önce

merhaba emekli hekimim . şahıs şirketi kurarsam maaş kesintim olur mu

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  serpil
3 yıl önce

Merhaba,

Hayır olmaz.

Beşaret
Beşaret
3 yıl önce

Merhaba, ben şahıs şirketi kurmak istiyorum. babamın evi üzerinden kuracağım ama babamın evinin tapusu yerine kira sözleşmesi yapmak istiyorum. Kira bedeli kısmına 0 tl yazdığım zaman bir sıkıntı oluşturur mu

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Beşaret
3 yıl önce

Merhaba,

Bunun detayı gerekiyor. Açılışta mali müşavir yardımcı olacaktır.

Osman paşa
Osman paşa
3 yıl önce

Merhab Havayolu personeliyim. Ek gelir olarak Trendyol Hepsiburada tarzı sitelerde ürün satmak istiyorum. Herhangi bir mülkiyetim yok. Home office olarak Kiraci olduğum evi gostetebilirmiyim. Ve sigortami zaten şirket yatırıyor bunda herhangi bir sorun oluşur mu? Şimdiden teşekkürler.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Osman paşa
3 yıl önce

Merhaba,

Gösterebilirsiniz.

Nur
3 yıl önce

Merhaba. İnternetten satış yapmak için bir şahis şirketi kurmak istiyorum. Satacağım ürünler dekoratif ürünleridir. Depo kiralamak şart mı? Evde başlayıp iş iyi giderse dükkan da açarım düşünmüştüm. Fazla masraf olmasın diye.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Nur
3 yıl önce

Merhaba,

Evet mümkün

Dilek Döner
Dilek Döner
3 yıl önce

Merhaba koskeb den kredi alarak üretim yapmak istiyorum şahıs şirketi açmam gerekiyor ancak işyeri adresi yok henüz kredi aldıktan sonra isyeri mi açabilirim anca bunun için nasıl bir yol üzemem gerekir

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Dilek Döner
3 yıl önce

Merhaba,

Öncelikle KOSGEB online eğitimlerine katılıp sertifika almalısınız.

176
0
Would love your thoughts, please comment.x