Soru Cevap

Soru Cevap

Bu kısımda bize en çok sorulan sorulara ulaşabilirsiniz. Bunun dışında kafanıza takılan muhasebe, vergi, SGK ile ilgili ücretsiz soru sorabilirsiniz. Soru cevap bölümümüze bu konularla ilgili bütün sorularınızı yorum kısmına yazarak gönderebilirsiniz. Sorunuza sadece bir cevap verilecektir. Soruya bağlı ikinci sorulara cevap verilmeyecektir. Bunun için ücretli danışmanlık talep etmeniz gerekir.

Soru sorabilmek için adınızı ve e-mail adresinizi belirtme zorunluluğu bulunmaktadır. E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Nick ile soru sorulduğunda paylaşılmayacaktır.

Ne zaman emekli olurum, kıdem tazminatım ne kadar, ihbar tazminatı ne kadar alırım gibi hesaplama soruları cevaplanmayacaktır. SGK’nın zaten “ne zaman emekli olurum” diye hesaplama programı mevcuttur. Oraya bilgilerinizi girerek hesaplatabilirsiniz.

Bu sayfada sadece sorulara cevap verilecektir. Patronum maaşımı ödemiyor, sigortam eksik yatırılıyor vs. gibi sorunlara cevap verilmeyecektir. 

Takip et
Bildir
guest
1.2K Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Melih
Melih
1 gün önce

Merhaba Hakan Bey, biz oyun ile ilgili bir site açmayı planlıyoruz. Bu sitede insanlar bir hizmet için ödeme yapacak ve bu hizmet bizim tarafımızdan değil kadromuzdaki insanlar tarafından gerçekleştirilecek ve onlara gelen paranın bir payı ödeme yapılacak. Kısacası reklamı vs. biz yapıyoruz hizmeti onlar sunuyor stabil bir iş olmadığından dolayı stabil bir maaş da bağlamamız mümkün olmuyor. Onlara yapacağımız ödemeleri nasıl gider olarak gösterebiliriz? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 gün önce

Merhaba,

Gider gösteremezsiniz.

Hakan
Hakan
1 gün önce

Merhaba biz internet dizisi çekip youtube veya blu tvye vermek istiyoruz şirket kurmalımıyız öğrenciyiz şirket kuracaksak şahıs ,limited,anonimmi kurmamız lazım

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 gün önce

Merhaba,

Şahıs firmasi ile başlayabilirsiniz.

Ferhat Korkmaz
Ferhat Korkmaz
2 gün önce

Merhaba, Ben Bir sitede oyun hesapları satıyorum henüz reşit değilim fakat vergi zorunluğum varmıdır teşekkür ederim

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 gün önce

Merhaba,

Evet vergi ödemek zorundasınız.

Gökhan Özdemir
Gökhan Özdemir
2 gün önce

Merhaba. Esnaf vergi muafiyeti belgesi alanların, şirket açmak-bağkur ödemek ve muhasebeci ile çalışması şart mı? Yoksa sadece bu belgeyi aldıktan sonra direkt satış yapabilir mi acaba?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 gün önce

Merhaba,

İsminden anlaşılacağı üzere muaf. Ama tabi yapılması gereken işlemler var.

remzi bolukbasi
remzi bolukbasi
2 gün önce

merhabalar 2021 yılı içerisinde hesabıma açıklama kısmında “elden alınmış borcun geri ödemesi” ibaresiyle bir miktar para geldi ve gelen tutarları ATM veya banka yolu ile nakit olarak çekmedim yine “elden alınmış borcun geri ödemesi” ibaresi ile başka arkadaşlarıma gönderdim. online olarak oynanan bir bilgisayar oyununda oyun parası biriktirip bunu bazı oyun ürünlerinin alış-veriş işlemlerini yapan sitelere satıp site bakiyesi elde ediyorum. dilediğim zaman bu sitelerden nakit olarak çekim sağlayabiliyorum. öncelikle bu durum şahsıma herhangi bir sorun yaratır mı? sorun yaratacaksa nasıl bir şirket türü açıp bunu vergilendirmem gerekir? şirket açacağım zaman geçmişte hesabıma gelmiş olan tutarlar açılışa sorun yaratır mı?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
2 gün önce

Merhaba,

İşlemlerinizi daha uygun yöntemler banka vs. yoluyla yapmaniz ve şirket açılışı yapmanız gerekir. Geçmiş işlemler tabii ki hem ceza olarak yansıtabilir, hem de başkaca dezavantajları olacaktır.

Sezgin yücedag
Sezgin yücedag
3 gün önce

Kolay gelsin sahis firmam var 4b liyim aylik kazancimi nasil yukseltebilirim bankalarda gelirim yetersiz gozukuyor bunu nasil ayarliya bilirim bir yolu varmi 4b de

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 gün önce

Merhaba,

Firmanız kârlı bir firma olması lazım. Yüksek vergi ödemiş olmanız gerekiyor.

Mert
Mert
4 gün önce

İyi günler,
Yabancı bir internet sitesi üzerinden özel ders vermeye başlayacağım. Öğrenci ödemeyi siteye yapıyor ve site bir komisyon kestikten sonra kalanı öğretmenin payoneer hesabına yatırıyor. Oradan da banka hesabınıza aktarabiliyorsunuz. Anladığım kadarıyla özel ders hizmeti serbest meslek kazancına giriyor ve makbuz kesmem gerekiyor. Makbuzu bu internet sitesine mi keseceğim yoksa doğrudan öğrenciye mi kesilmesi gerekiyor? Bu arada öğrenciler de yabancı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim çok teşekkürler

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 gün önce

Merhaba,

Belirttiğiniz sistem detaylıca incelenip ona göre hareket edilir. Açılışa karar verdiğinizde bizimle çalışmak isterseniz iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Hakan
Hakan
4 gün önce

Merhaba, bir oyuna server kodladım. Oyun içi bir öğenin alımını açacağım forum sitesi üstünden paralı şekilde satacağım. Bunun için bir şahıs şirketi açmama gerek var mı? Birkaç yerde, yıllık 20.000 TL altında gelir elde edersek, vergi muafiyeti olabileceği yazıyordu.
Şimdiden dönütünüz için teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 gün önce

Merhaba,

Hayır vergi muafiyeti yok.

Mehmet Ali
Mehmet Ali
5 gün önce

Merhabalar;
Ben esnafım;
Bir müşterim benden ürün alıyor bende ödemeyi taksitli olarak kredi kartından tahsil ediyorum.Ama sanal pos kullanarak; direk ürünü aldığım fabrikanın posundan tahsil ediyorum.kendi posumdan herhangi bir çekim yapmıyorum.bu durum için fatura kesmem gerekiyormu.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 gün önce

Merhaba,

Vergi kanunları gereği satışlarınıza fatura kesmelisiniz.

Mehmet Can Korkmaz
Mehmet Can Korkmaz
6 gün önce

g2a.com isimli yabancı bir oyun satış sitesinde satışa başlayacağım. Bu sitede oyun kodları euro fiyatıyla satılıyor. (Bu siteyi oyun sektörünün Amazon’u gibi düşünebilirsiniz, burada da satıcılar vardır, tek farkı oyunlar dijital kodlarla iletilir, fiziksel şekilde bir teslimat söz konusu değildir.) Oyun kodlarını yabancı oyun satış sitelerinden satın alıp (satın aldığım yerler faturaları bana pdf olarak gönderiyorlar) g2a.com’da satacağım. Hesabıma göre yapacağım satış başına en fazla 1.5 – 4 euro arası kar edebiliyorum. Belli bir miktar örneğin 1000 euro g2a.com sitesindeki hesabımda biriktikten sonra ufak komisyonlarla Transferwise isimli bir platform aracığıyla Türkiye’deki banka hesabıma aktaracağım. Bu iş için ileride şahıs şirketi mi kurmam gerekiyor, kuracaksam parayı çektikten sonra mı yoksa çekmeden önce mi kurmam gerekiyor? Bu satışlardan KDV nasıl alınacak, daha doğrusu KDV’si var mı, varsa yüzde kaç? Sonuçta oyun kodlarını Türkiye’den almıyorum, bir Türk e-ticaret sitesinde satmıyorum, ayrıca sattığım ürün fiziksel değil dijital. Sadece gelir vergisi mi alınacak? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay gelsin…

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 gün önce

Merhaba,

Şirket kurmalısınız. Ticari detaylar ve şirket kuruluşu için iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

HASAN SERTOĞLU
HASAN SERTOĞLU
6 gün önce

Aynı adreste aynı faaliyet konusu olarak işyeri açmamız genç girişimcilik istisnasından faydalanmamıza bir engel teşkil eder mi

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
6 gün önce

Merhaba,

Yakınlarınızın adına olmaması gerekiyor.

Ertuğrul koçak
Ertuğrul koçak
6 gün önce

Merhaba Hakan Bey. Şu konuda bilgi almak isterim. Basit usule tabi mükellef olacagım. Gerçek usule tabi şirketlere yaptıgım iş karşılıgında fatura kesebilir miyim.karşı taraf için benim basit usulde olmam ve faturam bir sorun teşkil eder mi.kime sorduysam net cevap alamadım.karşı taraf kdv li fatura ister diyorlar.bunun aslı nedir yardımcı olur musunuz lütfen

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
6 gün önce

Merhaba,

Basit usul işletmeler şarta bağlıdır. Genelde belirttiğiniz şekilde olmaz.

Yusuf
Yusuf
7 gün önce

Merhabalar, Çin’den yedek parça ithalatında bulunuyor ve bu yedek parçaları Türkiye pazarında satıyoruz. İthalat yaptığımız yedek parça firmamızın önceki hali inşaat firmasıydı ve o zamandan kalan KDV bulunmaktadır, bu KDV’yi şu anda yapmış olduğumuz ithalat KDV’sinde mahsuplama olarak kullanabiliyor muyuz?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
7 gün önce

Merhaba,

Faaliyeti sonlanmış firmanın KDV si mahsup edilemez.

HAYRİ
HAYRİ
9 gün önce

iyi çalışmalar, nace kodu değişimi için nasıl bir yol izlenmeli? LTD şirket sahibiyim çalışanım yok. şuana kadar nace koduyla hiç işim olmadığı için kontrol etmedim. ancak nace kodum hatalı ve değiştirmek istiyorum. bunun için tekrar bir karar yazılması mı gerekiyor? değiştirmek istediğim nace kodunun konusu şirket ana sözleşmesinde şirketin amaç ve konularında var.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
9 gün önce

Merhaba,

Mali müşavirinize söylerseniz ilgilenecektir.

Recep
Recep
10 gün önce

Merhaba. Trendyol go için genç girişimci ile şirket kurmayı dusunuyorum. Şöyle bir problemim var. Yaklaşık 6 ay önce 4 ay üst üste google adsenseden ödeme aldım. Şuanda almıyorum bitti. Acaba kuryelik için kuracağım şirkette genç girisimcilikle alakalı bir sorun olur mu ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
10 gün önce

Merhaba,

Evet sorun olur.

hakan erenler
hakan erenler
10 gün önce

Merhaba, 2 arkadaş yazılım üzerine bir LTD. firma kurmak istiyoruz. Arkadaşım bir firmada maaşlı çalışıyor ve bir süre daha çalışmaya devam edecek. Ben ise şuan işsiz konumdayım. Firma kurulumundan sonra arkadaşımın bağkur ödemesi gereklimidir? Bir diğer soru ise, arkadaşımın emekli gün sayısı dolmuş durumda, yaşından dolayı emekliliğini bekliyor. Çalıştığı firmadan ayrıldıktan sonra kuracağımız LTD. firma üzerinden bağkur ödeme zorunluluğu varmı? Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
10 gün önce

Merhaba,

Evet işten ayrılınca Bağkur zorunludur.

Eray
Eray
10 gün önce

Merhaba, ben YouTube a video çekmeyi 2 sene önce bıraktım adsense hesabımda 900 TL param var bunu çekmek istiyorum ama çektiğim zaman vergi vermek zorunda mıyım ? Sadece bir seferliğine çekicem o kadar.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
10 gün önce

Merhaba,

Bir sıkıntı olmaz.

Emre
Emre
11 gün önce

Merhabalar, Yurt dışı menşeili bir firma adına türkiye den home office olarak çalışmak için iş teklifi aldım ve ödemeleri ise kripto para olarak yapacağını söylediler bu durum benim için uygun laakin ülkemizde kripto para mevzuatları net olmadıgı için bu kazancımdan vergi ödemek zorundamıyım veya ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim . Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 gün önce

Merhaba,

3 ay önce sorsaydınız daha rahat cevap verebilirdim ama şu anda MASAK tarafından tüm kripto paralar bir borsadan çekim yapacağınız için denetleniyor. O yüzden tavsiyem şahıs şirketi açmanızdır.

Sezgin
Sezgin
11 gün önce

Merhaba,2 ortaklı Limited şirketinin her iki ortağı da hisselerini başkasına devretti. Şirketin banka hesapları ve bankaya ait pos cihazları için devreden kişinin yapması gereken bir şey var mı? Yoksa devir işleminden sonra banka ile ilgili sorumluluklar devralan kişiye mi ait? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 gün önce

Merhaba,

Şirket adına ise hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Emrullah Ali
Emrullah Ali
11 gün önce

1 OCAK 2021 tarihi ile e-ticaret yapanalara vergi muafiyeti kanunu getirilmişti.Bu durum ETSY gibi e-ticaret sitelerinde satış yapanlar için geçerli mi,uluslararası ticarette geçerli mi,biz de muafmıyız

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 gün önce

Merhaba,

E devlet üzerinden çalışanlara izin verilmiyor şu anda bu durum tamamen muallak.

Merve
Merve
11 gün önce

Merhabalar,
Faturada ürünün maliyetini (tutarını) hesaplarken iskonto ile uygulanan indirimleri katmadan asıl maliyetini mi yazmalıyız? Yani KDV dahil edilmediği gibi indirimler de mi dahil edilmiyor?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 gün önce

Merhaba,

Faturada bütün bu saydıklarınız yazılmalı.

Kemal
Kemal
11 gün önce

Merhaba şahıs şirketim var muhasebeciden memnun değilim. Değiştirebiliyor muyuz?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 gün önce

Merhaba,

Evet değiştirebilirsiniz.

rabia
rabia
11 gün önce

E devlet üzerinde işyeri adresim yanlış gözüküyor. Nasıl değiştirebilirim?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 gün önce

Merhaba,

Mali müşavirinize durumu belirtin.

Onur
Onur
12 gün önce

Merhabalar;
Serbest Bölgede faaliyet gösteren bir firmayız. Mal alışlarımızda fatura muhasebe kaydını intaç tarihine göre yapmaktayız. Örneğin 25.03.2021 tarihinde kesilen 828,45 USD’ lik faturayı beyanname kapanış tarihi olan 01.04.2021 tarihi olarak bir önceki günün MB alış kuru üzerinden kayıt yaptık. Mal alımı için fatura ödememizi fatura tarihindeki kur üzerinden yapmaktayız ve kayıtlarımıza da bu şekilde almaktayız. Arada oluşan fark içinde kur farkı çalıştırmaktayız. Uygulamamız bu şekilde doğru mudur? Bilgi verebilir misiniz?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 gün önce

Merhaba,

Evet doğru

Taşkın
Taşkın
14 gün önce

Merhabalar pet taksi transfer isi yapmak istiyorum nerden baslamam lazim nerye basvurmaliyim bugun tarim ilceye gittim bilgi almak icin onlarinda bir bilgisi yok kagit verdiler doldurmam icin fakat kücük bas ve büyük bas hayvan tasima icin benim yapmak istedigim evcil hayvan kedi köpek tarzi hayvanlar bilgilerinizi arz ederim….tesekkürler

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
13 gün önce

Merhaba,

Vergilendirme tarafında bir sıkıntı yok. İzin konusunda yanlış yere sorunuz.

Ali
Ali
15 gün önce

Merhabalar ben 17 yaşındayım ve şahıs şirketimi açtım genç girişimci kampanyasında da 1 yıl boyunca sgk nın ödeneceği belirtiliyordu ben bu hakktan muaf mıyım yoksa 18 yaşıma geçince bu hak bana sağlanır mı teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
15 gün önce

Merhaba,

Genç girişimci desteğinden faydalanmak için vergi kaydınızı yaptığınızda 18 yaşından büyük olmanız gerekiyordu. Maalesef artık genç girişimci desteğinden faydalanmanız mümkün değil.

HÜSEYİN KAYA
HÜSEYİN KAYA
15 gün önce

Merhabalar.
Kızım için zorunlu bir burun estetik operasyonu yaptıracağız. Bu operasyon özel bir hastanede yapılacak. Acaba bu operasyon karşılığında alacağım faturayla gelir vergisinden düşmemde bir sakınca varmı dır. Bu operasyonun yıllık gelir vergimin %10 luk kısmını aşmadığını belirteyim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
15 gün önce

Merhaba,

Sanırım cevabı biliyorsunuz teyid için yazmışsınız.

erkan
erkan
16 gün önce

Merhabalar
Yurt dışından moneygram ile 2 kere 16 bin tl para geldi bu para için vergi ödemem gerekir mi? herhangi bir yere başvuru yapmadım ileride bana sıkıntı yaratır mı ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
15 gün önce

Merhaba,

Evet yaratabilir.

Enes Örnek
Enes Örnek
16 gün önce

Merhaba Ana faaliyeti karayolu taşımacılığiyla ilgili kargo yükleme boşaltma hizmeti olan bir şahıs firmasıyla e ticaret yapılabilir mi. Bu firma üzerinden müşterilere fatura kesilir mi acaba. Gıda kozmetik mutfak ürünleri satıyorum bu ürünleri toptan şekilde alıyorum aldığım faturaları gider olarak gosterebilirmiyim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
15 gün önce

Merhaba,

Mali müşaviriniz ilgili işlemleri yaptıktan sonra olur.

Abdullah
Abdullah
19 gün önce

Merhaba iyi günler benim sorum şu şekilde zamanında bazı akrabalarim yüzünden hesabıma yüklü miktarda paralar girdi

Bende e ticaret işine girmek istedim bu yüzden şahıs şirketi açmak istedim fakat internette dora özsoy denen youtuber var onu dinledim o kişide youtube ‘a 2017 de başlamış fakat 1 sene sonra şirket açmış maliye adama demişki sen 2017 de başladın fakat 2018 de geldin senin genç girişimci özelliğini kaldırıyoruz ve Ceza kesmiş o ceza katlanarak 340.000 TL olmuş bendede böyle bir durum olabilir mi yani senin zamanında hesabına böyle paralar girmiş hesabını sorup ceza kesebilir ler mi

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
17 gün önce

Merhaba,

Örneğini verdiğinize göre olabiliyor.

1 18 19 20
1.2K
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x