Haber

Muhasebeci Değiştirme Süreci, Mali Müşavir Değişikliği

Muhasebeci değiştirme. Mali müşavir değişikliği nasıl yapılır? Muhasebeci değiştirirken nelere dikkat edilmeli? Mali müşavirimi değiştirmek istiyorum.

Mali Müşavir Değişikliği

Türkiye vergi yasaları kapsamında ticari bir işletme işleten tacirler muhasebe defteri tutmak zorundadır.

Firmaların muhasebe işlemlerinin takibi ve beyannamelerin Maliye’ye ulaştırılması için mali müşavir ile anlaşma yapması ve muhasebeci ile çalışması zorunludur.

Vergi beyannamesi verme, vergi ile alakalı diğer işlemlerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, mali müşavir aracılığıyla yapılmaktadır.

Mali Müşavir Değiştirmek Mümkün mü?

Mali müşavir değiştirmek mükellefin en doğal hakkıdır. Bu konuda hiçbir yaptırım veya sözleşme mükellefin önüne zorluk olarak koyulamaz. Muhasebeci değiştirme süreci her ne kadar zahmetli birkaç gün geçirtebilecekse de, eğer mutsuz olunuyorsa buna değecektir.

Neden Mali Müşavir Değişikliğine İhtiyaç Duyulur?

Muhasebe ve vergi işlemlerinin yetersiz ve kalitesiz yapılması, mali müşavirin çeşitli nedenlerle mükellefe karşı ilgisizliğinin rahatsızlık verecek seviyeye ulaşmış olması. Mali müşavirin sağlıklı çalışmamasından kaynaklı olarak sigorta ve vergi cezaları, yeterli derecede bilgilendirme eksikliğinden kaynaklanan zararlar oluşabilir. İşte böyle durumlarda mali müşavir değiştirmek kaçınılmaz olabilmektedir.

Eski Mali Müşavire Karşı Sorumluluklar Nelerdir?

Muhasebeci değiştirilebilir ama halihazırda çalışılmakta olunan mali müşavire karşı sorumluluklar vardır. Bunların en başında eski mali müşavire aidat borcu olup olmadığı gelmektedir. Mali müşavir değişikliği için eski mali müşavire aidat borcu olmamalıdır. Eski mali müşavirle anlaşılıp öncelikle kendisine olan borç kapatılmalıdır. Borçlu olarak muhasebeci değiştirmek Serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik kanununa aykırıdır.

Mali Müşavir, Muhasebeci Değişikliğinde Yapılması Gerekenler

Öncelikle mali müşavir değişikliği yapılmak istenildiği halihazırda çalışılmakta olunan mali müşavire bildirilmelidir. Bu bildirim yazılı veya sözlü olarak olabilir. Ardından mali müşavirle mükellef müşteri arasındaki sözleşme bağlı olunan oda veya birlik sisteminden feshedilmelidir.

Değişiklik için en doğru olan dönem sonu (yıl sonu) olsa da, ay sonlarında da muhasebeci değişikliği yapmak mümkündür. Değişiklik yapılacak en son dönem veya aydaki beyannameler eski mali müşavir tarafından hazırlanacaktır.

 

Yeni mali müşavir ile anlaşma aşamasında eski muhasebecide bulunan resmi belge ve evrakların tümü teslim alınmalı, interaktif vergi dairesi, SGK, İŞKUR vb. bütün şifreler istenmelidir. Aynı zamanda bu işlemler için yeni mali müşavir de bilgilendirilerek bu süreç hızlandırılmalıdır.

Yazımızda muhasebeci değiştirme süreci mali müşavir değişikliği ile ilgili genel bir bilgilendirme yapmaya çalıştık. Mali müşavir değişikliği düşünüyorsanız yardımcı olacağını umuyoruz.

 

Mali Müşavir Değiştirme Mali Müşavir Değişikliği Muhasebeci Değiştirme Süreci

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kübra
Kübra
4 ay önce

Merhaba değiştirilen eski muhasebeci dataları vermek zorundamı

adem
adem
6 ay önce

merhaba muhasebeci değişikliğinde başka bir muhasebeciye ücret ödeniyor mu

Batuhan
Batuhan
1 yıl önce

Merhaba muhasebecim ile birlikte şahıs şirketini açtık. Fakat henüz yoklamaya girmeden kapatmak istedim. Bu noktada muhasebecim 500tl istedi, gönderdim. Şu an doğru düzgün telefonlarıma dahi dönmüyor. İlgilenmiyor. İnteraktif vergi dairesinde iş bırakma bildirimi yok sadece bir dilekçe doldurulmuş. Bu şekilde şirketim kapatılabilir mi veya bana bu noktada yardımcı olup şirketimi kapatabilir misiniz?

Uğur
Uğur
1 yıl önce

Mali müşavir muhasebeci şifremi nasıl nerden değiştiriliyor bilmiyorum yardımcı olur musunuz

8
0
Would love your thoughts, please comment.x