Muhasebeci Değiştirme Süreci, Mali Müşavir Değişikliği

Muhasebeci değiştirme. Mali müşavir değişikliği nasıl yapılır? Muhasebeci değiştirirken nelere dikkat edilmeli? Mali müşavirimi değiştirmek istiyorum.

Türkiye’de firmalar muhasebe işlemlerinin takibi ve beyannamelerin Maliye’ye ulaştırılması için mali müşavir ile anlaşma yapmak zorundadırlar. Vergi ile alakalı işlemlerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, mali müşavir aracılığıyla yapılmaktadır.

Muhasebe ve vergi işlemlerinin yetersiz ve kalitesiz yapılması, mali müşavirin çeşitli nedenlerle mükellefe karşı ilgisizliği rahatsızlık verecek seviyeye ulaşmış olabilir. Mali müşavirin sağlıklı çalışmamasından kaynaklı olarak sigorta ve vergi cezaları, yeterli derecede bilgilendirmemeden kaynaklanan zararlar oluşabilir. İşte böyle durumlarda mali müşavir değiştirmek kaçınılmaz olabilmektedir.

Mali Müşavir, Muhasebeci Değişikliğinde Yapılması Gerekenler

Öncelikle mali müşavir değişikliği yapılmak istenildiği halihazırda çalışılmakta olunan mali müşavire bildirilmelidir. Yeni mali müşavir ile anlaşma aşamasında eski muhasebecide bulunan resmi belge ve evrakların tümü teslim alınmalı, interaktif vergi dairesi, SGK, İŞKUR vb. bütün şifreler istenmelidir. Aynı zamanda bu işlemler için yeni mali müşavir de bilgilendirilerek bu süreç hızlandırılmalıdır.

Mali Müşavir Değiştirme Mali Müşavir Değişikliği Muhasebeci Değiştirme Süreci

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 2 Ortalama: 5]
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x