Haber

İnternet Kazançlarına Düzenleme Meclise Sunuldu

Google, Facebook, instagram vb. kanallardan geliri olanlar, uygulama geliştiricileri için istisna sağlanıp 2022 yılında bankadan %15 kesinti yapılarak vergilendirme yapılacak.

Meclise sunulan kanun teklifine göre; Sosyal içerik üreticiliği ile mobil cihazlar için uygulama geliştiriciliğinde kazanç istisnası getirilecek. Buna göre, internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden istisna tutulacak. Bu istisnadan faydalanılabilmesi için Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin tüm hasılatın münhasıran bu hesap aracılığıyla tahsil edilmesi şart olacak.

Kanun Kimleri Kapsıyor

Kanun internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançları ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançları kapsıyor.

Bu İstisnadan Faydalanmak İçin Yapılması Gerekenler

Maliye’nin süreç içerisinde açıklayacağı yöntemlerle bir bankada yüzde 15 stopaj kesintisi yapılmak üzere özel bir hesap açılması gerekiyor. Münhasıran bu hesaba yatırılan paralar üzerinden kesintiler yapılacak ve bu hesabın Türkiye’de kurulu olması isteniyor.

Kazanç İstisna Sınırı Ne Kadar?

İstisna sınırı 103. maddede sayılan gelir vergisi dilimlerinin 4. ve son basamağı olan tutar olacak. 2021 yılında bu rakam 650 bin TL. Yıl içinde 650 bin sınırına ulaşana kadar bankadan yapılan kesintiler bu rakamı aşarak vergilendirilmesi durumunda aynı vergiden düşülebilecek.

İstisna 2022 yılında uygulanacağı için 2021 yılında vergilendirmesi devam edenler 2021 sonuna kadar vergi kayıtlarını devam ettirecekler. Yeni sisteme geçecekler sene sonu vergi kayıtlarını kapatıp bankada hesap açtırarak yeni sisteme geçecekler.

Bu yeni sisteme geçmek istemeyen eski sistem üzerinden vergisini ödemeye devam edecek. Özellikle genç girişimci desteğinden faydalananlar daha sonraki bir süreçte bu sisteme geçmeyi düşünebilecekler. Ayrıca geliri sadece yurtdışından olan, KDV ödemeyen ve giderlerini gelirinden düşmek isteyenler de bu sisteme geçmek istemeyeceklerdir.

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
harun
harun
2 yıl önce

Kişisel web site sahipleri ile ilgili bir gelime olur mu? biz yararlanamıyoruz yeni düzenlemeden

2
0
Would love your thoughts, please comment.x