Soru Cevap

Soru Cevap

Göndereceğiniz sorularınıza sadece bir cevap verilecektir. Soruya bağlı ikinci sorulara cevap verilmeyecektir. Aksi durum danışmanlık kapsamına girmektedir. İş yoğunluğu dolayısıyla sadece bizimle çalışan mükelleflerimize danışmanlık hizmeti verebilmekteyiz.

Soru sorabilmek için adınızı ve e-mail adresinizi belirtme zorunluluğu bulunmaktadır. E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır. Nick ile soru sorulduğunda paylaşılmayacaktır. İmla kuralları ve düzensiz cümleli sorulara cevap verilmeyecektir.

Ne zaman emekli olurum, kıdem tazminatım ne kadar, ihbar tazminatı ne kadar alırım gibi hesaplama soruları cevaplanmayacaktır. SGK’nın zaten “ne zaman emekli olurum” diye hesaplama programı mevcuttur. Oraya bilgilerinizi girerek hesaplatabilirsiniz.

Bu sayfada sadece sorulara cevap verilecektir. Patronum maaşımı ödemiyor, sigortam eksik yatırılıyor vs. gibi sorunlara cevap verilmeyecektir.

Subscribe
Bildir
guest
2.2K Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Doğan
Doğan
8 gün önce

Merhaba Hakan Bey

Daha önce cevabını verdiğiniz soru için farklı bir soru sormak istiyorum. Maaşlı bir işte çalışmanın yanında da ek iş yapıp da kendi hesabına para yatırılanlara mutlaka şirket kurmalarını tavsiye etmişsiniz çünkü hesaba yatırılan paraların Maliye tarafından denetlendiğini belirtmiştiniz.

Şirket kurmadan Serbest Meslek Makbuzu ile bu iş yapılabilir mi? Teşekkürler

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Doğan
5 gün önce

Merhaba,

Şirket kurmadan makbuz kesemezsiniz.

Yusuf D.
Yusuf D.
10 gün önce

Merhaba Hakan Bey

Ben özel sektörde maaş usulü çalışan programcıyım. Hafta içi is saatleri dışında ve hafta sonları evden ek iş yapıyorum. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışına. Ek iş yaptığım firmalar ödemelerini doğrudan benim şahsi banka hesabıma yapıyorlar Firmalar ile yazılı bir bağlantımız yok. Onlar işi gönderir ben yaparım ve onlar da ödemeleri de işi teslim aldıktan sonra yaparlar.

Yapılan bu ödemeler ya da ek gelir diyelim benim banka hesabıma iş yaptıkça yatıyor. Bu durum bana ileri zamanlarda vergi, ceza gibi karşıma çıkar mı?

Teşekkürler.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Yusuf D.
9 gün önce

Merhaba,

Ödemeler Maliyenin sıkı takibi altındadır. Bir an önce firma kurup vergi açılışı yapmanız gerekiyor.

Egemen
Egemen
15 gün önce

Merhaba,

Pazaryeri (alıcı ve satıcıyı buluşturan ve ticarete aracılık yapan platform) modelli bir eticaret sitesi işletiyorum.

Sitede satış yapan üyeler birey ve fatura kesmeye yetkin değil. Güvenli ticaret için; alıcı ürün bedelinin tamamını şirketimin banka hesabına göndermektedir. Satıcı dijital ürünü veya hizmeti teslim ettikten sonra komisyon kesintimizi yaptıktan sonra geri kalan bedeli satıcının banka hesabına aktarmaktayız. Örneğin 10000 TL lik ürün için alıcı 10000 TL yi bana ait şirket hesabına aktarıyor. Satıcı ürünü teslim ettikten sonra da 1000 TL lik komisyon kesilip 9000TL satıcının banka hesabına aktarılıyor. Bu işlem sonunda 1000TL lik faturayı satıcı adına kesiyoruz.

Bu şekildeki işleyiş doğru mudur? Bizim hesabımıza giren yüklü miktarlar var fakat bize kalan %10 luk bir kısım ve bunu faturalandırıyoruz. Satıcıların gelir beyanı onların sorumluluğunda mı yoksa pazaryeri olarak bizim bir sorumluluğumuz bulunuyor mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Egemen
15 gün önce

Merhaba,

İştigal konunuza göre değişir. Mali müşaviriniz bu konuda daha detaylı bilgi verecektir. Veya konu hakkında eksiklik hissediyorsanız konu hakkında uzman bir mali müşavirle çalışabilirsiniz.

ahmet
ahmet
16 gün önce

Merhaba, Bir bilgisayar oyununda haftalar önce bir eşya satın aldım ve şimdi daha pahalıya sattım. Ve bunu bir iş haline getirmek istiyorum. Sadece iban ile alıp iban ile satıyorlar. Nasıl ilerlemeliyim? Ortalama bir eşyanın kazancı o eşyanın fiyatının %5i kadar oluyor. ne kadar vergi ödemem gerekir.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  ahmet
15 gün önce

Merhaba,

Vergi kaydı, muhasebe, Bağkur vs. basit şeyler değil. O yüzden bir işyeri açmaktan farkı yok. Maliyetli olacaktır.

Ahmet Say
Ahmet Say
30 gün önce

Merhabalar…

Türkiye’de sigortalı bir işte çalışırken, hafta sonları veya akşamlar yurtdışında bulunan firmalara da ek iş yapmak istiyorum. Örneğin tercümanlık gibi. Bu firmaların ödemeleri doğrudan şahsi hesabına gelmesi bir sorun oluşturur mu? Eğer oluşturursa nasıl bir yol izlemeliyim.

Teşekkürler.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Ahmet Say
30 gün önce

Merhaba,

Özet olarak karşı tarafla yaptığınız sözleşme burada belirleyicidir. Çalışan olarak ise kontratınız vergi ödemezsiniz fakat çalışan olarak gözükmüyorsanız vergi kaydı açmalısınız.

Mert
Mert
1 ay önce

Merhaba, shopify üzerinden satılan dijital ürünler 20/B istisnasına giriyor mu biliyorsunuz ki “İnternet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlar ve bu ortamlar üzerinden verilen bireysel kurs, eğitim, veri işleme ve geliştirme, ürün tanıtımı gibi hizmetlerden sağlanan kazançlar ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri kazançlar gelir vergisinden müstesnadır.” şeklinde bir genişletilme yapıldı. Sattığım elektronik kitap ve şablon kurs/eğitim faliyeti kapsamına girer mi?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Mert
1 ay önce

Merhaba,

Girmediği kanaatindeyim fakat vergi dairesinden istisna belgesi başvurusu yapmayı deneyebilirsiniz. Gerçi verirlerse de yine sizin sorumluluğunuzda en iyisi gelir idaresinden özelge isteyebilirsiniz.

Arda
Arda
1 ay önce

Merhaba, binance üzerinden kripto para ( altcoin ) alarak bu coini ödeme olarak kabul eden bir site üzerinde kullanarak online oyun içerisinde eşyalar elde ediyorum oyun için eşyayı satıp oyunda biriken oyun parasını başka oyunculara tl karşılığı satıyorum. Sonrasında gelen tl ile binanceye tl gönderip işlemi tekrarlıyorum.Bu olayda kripto para alımını nasıl gider olarak gösterebilirim ve nasıl bir şirket kurmam gerekiyor?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Arda
1 ay önce

Merhaba,

Şahıs firması kurmanız yeterlidir. Satışlar için fatura keseceksiniz alışlarda bu işi devamlı yapan size fatura kesmeli.

Burayı inceleyebilirsiniz https://www.gib.gov.tr/node/175326

songül
songül
1 ay önce

merhaba iş yerim var şahıs şirketi 3 senedir muhasebecim var ancak muhasebeci tutmak zorunda mıyım? teşekkür ederim

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  songül
1 ay önce

Merhaba,

Evet aylık, 3 aylık ve yıllık beyannameler vermek zorundasınız. Beyannamelerinizi mali müşavir imzalayabilir.

Murat
Murat
1 ay önce

Merhaba, bilgisayar oyunlarına ait eşyaların alım-satım işlemlerinin yapıldığı bir web sitesi geliştirdim, aynı zamanda çeşitli satıcılar aracılığı ile epin ve hizmet de satılabilecek buna uygun nace kodunu arıyorum kosgeb başvurum için. Nace olarak ne yazmalıyım?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Murat
1 ay önce

Merhaba,

479114 – Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret

Mehtap
Mehtap
1 ay önce

Merhaba,e-ticaret yapmayi planlıyoruz aylık muhasebeciye (vergi vs.hariç) ödememiz gereken ucret ortalama ne kadar?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Mehtap
1 ay önce

Merhaba,

Fiyatlar illere, iş yoğunluğuna veya şirket türüne göre değişmektedir. Bir mali müşavirle görüşüp teklif alabilirsiniz.

irfan
irfan
1 ay önce

Merhabalar ben Nevşehir de ikamet ediyorum. İzmir de ufak çaplı bir depom var. Depomun adresini kullanarak şahıs şirketi kurarsam şirket adresi ve kargo çıkış adresi farklı olacağından resmiyette sorun yaşar mıyım?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  irfan
1 ay önce

Merhaba,

Kesin bir sorun yaşarsınız diyemem ama doğrusu gerçek adresi beyan etmektir.

Kenan
Kenan
1 ay önce

Merhaba, ben yurtdışında yaşıyorum Shopier  üzerinden dijital bir video eğitim seti satmak istiyorum, alanlar ödemelerini Tl olarak Türk bankama yapacaklar bunun için ödemem gereken vergi veya KDV gibi devlet kesintileri varsa başka bir vergi veya kesinti öğrenmek istiyorum nasıl ödemem gerekiyor ve nasıl bir yol izlemem gerekiyor aylık muhasebe işi yapan uzmanlar mı  takip edecek bu işlemi, bu işlem için aylık muhasebe ücreti nedir.

Türkiye’de olsam ödenmesi gerektiğini biliyorum ama ben yurtdışında yaşıyorum ikametgahım da yurtdışında yani Türkiye’de yaşamıyorum bunun için de vergileri ödemem gerekiyor mu? bilirsem yurt içinde yaşandığı için vergiler ödeniyor, beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Kenan
1 ay önce

Merhaba,

Evet vergi ödemeniz gerekir. Satışınız Türkiye içine ise KDV de ödersiniz.

RABİA
RABİA
1 ay önce

Merhaba etsy üzerinden dijital satışlarda vergi muhaffiyeti var mı veya devlete yapmamız gereken herahni bir yükümlülük var mı

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  RABİA
1 ay önce

Merhaba,

Satışlarınız Türkiye çıkışlı ve mikro ihracat kapsamında ise evet var. Transit ticaret şeklinde bir ülkeden başka ülkeye ticaret şeklindeyse yok. Her iki şekilde de kazancınız vergiye tabidir. Ayrıntılı bilgi ve vergi açılışı konusunda bilgi almak isterseniz iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.

Melike
Melike
1 ay önce

Merhabalar trendyolda takı üzerine satış yapmak için şirketimi kuruyorum amaç ve konu içeriğine takı üzerine olduğunu da belirtmeli miyim yoksa ticaret üzerine mi demeliyim teşekkür ederim

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Melike
1 ay önce

Merhaba,

Zaten tek bir faaliyet koduyla e-ticaret yapılmakta fakat birçok kriter daha bulunduğundan hata yapmamak adına sizin mutlaka bir mali müşavir ile kuruluşunuzu yapmanız daha doğrudur.

Ergun
Ergun
2 ay önce

Merhaba,

Hocam 14.06.2021 tarihinde 93.000 tl bedelle alınmış olan konut 29.04.2024 tarihinde 800.000 bedelle satılırsa gelir vergisi ne kadar çıkar? İnternet sitelerinde değer artış kazancı hesaplamaları (hesap kurdu vs.) doğru sonuç sunuyor mu? Çok teşekkür ederim…

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Ergun
2 ay önce

Merhaba,

Evet belirttiğiniz şekilde hesaplayabilirsiniz. Eğer vergi çıkıyorsa yılsonunda gelir vergisi beyannamesiyle beyanınızı verir vergisini ödersiniz.

Murat Erdem
Murat Erdem
2 ay önce

Merhaba,

Facebook uzerinden sadece ABD ye reklam veriyoruz. Facebook odeme alacagi zaman yuzde20 KDV ekliyor fiyatin uzerine. Ancak Google Ads te boyle bir durum yok. Bu KDV yukunu hafifletmenin bir yolu var midir acaba? Tesekkurler

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Murat Erdem
2 ay önce

Merhaba,

KDV silinmesinin sebebi bu reklam giderinizi şirket üzerinden KDV2 beyannamesi ile beyan edip ödeyeceğinizin bildirilmesidir. Eğer KDV beyanı yapacağınız şirketiniz yok ise KDV olmalıdır. İlerideki incelemelerde tespit edilirse cezasıyla sizden alınır. Aynı şekilde şirketiniz varsa Facebook’a da bunu bildirip KDV’yi sildirebilirsiniz.

Caner Öncü
Caner Öncü
2 ay önce

Merhaba,

Mobil Uygulama İçerik Üreticiliği için 20/B istisnasından faydalanıyorum.

Kira geliri elde ediyorum aynı zamanda. Kira gelirimin beyanı için “Hazır Beyan” sistemini kullanmaya çalıştığımda “İlgili dönemde zaten mükellefiyet var” hatası alıyorum. Sanıyorum istisnadan faydalandığım için oluyor bu, çünkü faydalananları mükellef yapıyorlar. Fakat istisna sebebiyle firma kurmadım ve bu istisnadan faydalananların istisnayı beyannamede belirtmesine gerek yok diyorlar. Şimdi hazır beyan kullanamıyorum, bu durumda kira gelirimi nasıl beyan edeceğim? Konu hakkında bilginiz var mı acaba?

İyi çalışmalar,
Kolay gelsin

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Caner Öncü
2 ay önce

Merhaba,

Gelir vergisi beyannamesi ile beyan etmelisiniz.

Meltem
Meltem
2 ay önce

Merhaba, babamin bankada bir miktar Global Teknoloji ve Eurobond yatirim fonlari var. Global teknoloji kar/zarar +66.000 TL, Eurobond kar +117.000 TL. Gelir beyannamesi vermemiz gerekiyor mu? Internetten arastirdigimiza gore Eurobond icin 2023 yili istisna tutari 150.000 TL olarak gozukuyor. Bu tutar icin kupon odeme faizi gibi ibareler geciyor. Elde edilen kar’a karsilik geliyor diye dusunduk ancak emin olamadik. Dogrusunu belirtirseniz cok seviniriz. Simdiden cok tesekkurler.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Meltem
2 ay önce

Merhaba,

Evet tabi vermelisiniz.

Mehtap
Mehtap
2 ay önce

Merhaba,
E ticaret yapmayı planlıyorum öncelikle home ofis olarak başlayacağım fakat muhasebe ücretlerini yani aylık düzenli muharebeye ödemem gereken ücretleri bilmiyorum örneğin; muhasebe ücreti, stopaj,vergiler vb. bunlarla ilgili net bilgi alabilirsem hazırlıklı olmak isterim teşekkürler.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Mehtap
2 ay önce

Merhaba,

İletişim kanallarımızdan ulaşırsanız detaylı bilgi verelim.

Mustafa
Mustafa
2 ay önce

Merhaba hocam çok merak ettiğim bir konu var elden paramı hesabıma yatirsam devlet bunun nerden geldiğini sorar mı bana sıkıntı olur mu sonuçta elden birikim olabilir borç almış olabilirim bunu merak ediyorum

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Mustafa
2 ay önce

Merhaba,

Hiçbir sıkıntı olmaz.

1 35 36 37
2.2K
0
Would love your thoughts, please comment.x