Home ofis şahıs şirketi kuruluşu

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak). Home ofis şirket kurmak. Home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur? Home ofis şahıs şirketi avantajları nelerdir?

Genelde çok düşük ölçekli, evden yapılabilecek işler, internet üzerinden ticaret ve yapılan işin basit usul mükellef kavramına uygun olmadığı durumlarda ev adresi gösterilerek evde şahıs şirketi kuruluşu yapılabilir.

Eğer bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak) yapmanız size birçok avantaj kazandıracaktır.

Evde şahıs şirketi açıldığında genel olarak normal şahıs şirketinin tabi olduğu bütün her şey geçerlidir. Home ofis şahıs şirketinizle fatura kesebilirsiniz, beyanname vermek zorundasınız ve bütün bunların takibi için bir mali müşavir ile çalışmalısınız.

Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir

Home ofis şirket kuruluşunu genelde e-ticaret yapanlar, Sosyal medya üzerinden satış yapanlar (İnstagram, Facebook vs.), web üzerinden hizmet verenler, Youtuber, Facebook, İnstagram gibi sitelerden reklam geliri olanlar tercih etmektedirler.

Serbest Meslek Sahipleri Home Ofis Kurabilir!

Yukarıda bahsettiğimiz işler haricinde avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen gibi serbest meslek sahipleri de evlerini adres göstererek home ofis şirket kuruluşu yapabilirler.

Home Ofis Stopaj

Oturduğunuz hane kira ise kira kontratınız artık şahıs şirketiniz için kullanılacağı için bu durumu mal sahibine bildirmeniz gerekir. Her ne kadar oturduğunuz evin bir kısmını kullanacak iseniz de kiranın tamamı için stopaj yükümlülüğünüz bulunur. Artık siz brüt kira üzerinden %20 stopaj ödeyeceğiniz için mal sahibi kira vergisi ödemeyecektir. Ödeyeceğiniz kiranın tamamını aynı şekilde gider olarak gösterebilirsiniz.

Home ofis şahıs şirketi için başlıca özellikli durumlar ise şöyledir; 

Eğer oturduğunuz evin tapusu size ait veya 1. dereceden akraba eş veya çocuk şeklinde ise kira kontratına gerek yoktur.  Fakat bu durumda eş ve akrabaya oturduğunuz konut artık işyeri kapsamında olduğu için emsal bedel üzerinden kira vergisi ödeme mecburiyeti doğmaktadır.

Kira veya sahiplik fark etmemekle birlikte evin elektrik, su, doğalgaz gibi masraflarının yarısı gider olarak gösterilebilmektedir. 

İşyerini home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğünüz bulunmakta, aynı şekilde bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Home ofis şahıs şirketi normal şahıs şirketi gibi açılışı ve kapanışı da son derece basit bir şekilde yapılabilmekte, şahısların vergi yükümlülüğü var ise sonradan katlanılacak vergi cezalarıyla karşılaşmaktan kaçınmak için en kolay yol olarak sıkça kullanılmaktadır.

Şahıs işletmesi home ofis olarak kurulabildiği gibi, evde yapılabilecek işler için home ofis limited şirket kuruluşu ve home ofis anonim şirket kuruluşu yapılabilmektedir.

Uzman olduğumuz ve tüm detaylarına hakim olduğumuz home ofis şirket kuruluşu ve muhasebe işlemlerinin takibinde İstanbul ve İstanbul dışında birçok mükellefimize hizmet vermekteyiz. İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız. Bizimle çalışmak isterseniz buradan iletişime geçebilirsiniz.

Home ofis şirket kurma Home ofis şirket kuruluşu Home ofis şahıs şirketi kurmak

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 18 Ortalama: 4.4]
Takip et
Bildir
guest
254 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
alican bulut
alican bulut
3 saat önce

merhabalar evde mum yapıyorum trendyolda satmak için şahıs şirketi kuracağım faaliyet kodu 479114 müdür? yani e satış üzerinden mi faaliyet açacağız. birde oturduğumuz ev bize ait kira sözleşmesi yapacak mıyım home ofis için? stopaj verecek miyim?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
11 dakika önce

Merhaba,

Belirttiğiniz iş için vergi muafiyeti belgesi alarak satış yapabilirsiniz.

TAlp
TAlp
16 saat önce

Merhaba ben 18 yaş altındayım online içerik üreterek para kazanmaya başlayacağım siparişlerim hazır durumda şimdilik 1000 TL kazandım sayılır müşteriler yurt dışında ve benim şahsi hesabıma Swift kodu ile eft yapmış bulunmaktalar şahıs şirketi açıp genç girişimci olmaktan yararlanabilir miyim?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 dakika önce

Merhaba,

Evet yararlanabilirsiniz. Bizimle çalışmayı arzu ederseniz iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Tuğçe
Tuğçe
1 gün önce

Merhaba . Home ofis ile şirket kurarken kira da ödediğim stopaj için , stopajın tamamını mı kiradan düşülmesini talep edebilirim. Yoksa belirli bir kısmını mı.
Teşekkür ederim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 gün önce

Merhaba,

Böyle bir talep yok.

Nurgül
Nurgül
1 gün önce

Merhabalar,
Şahıs şirketi kurup HepsiBurada gibi sitelerde satış yapmak istiyorum.Ancak hali hazırda olan işimi de bırakmak istemiyorum. Sgk ya bağlıysam bağkura kayıt olmam gerekmiyormuş doğru mudur? Bir de vergilendirme nasıl oluyor aylık ya da yıllık üzerinden mi hesaplanıyor. Aylık 1000 liralık satışa ne kadar vergi öderim?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 gün önce

Merhaba,

Evet gerekmiyor.

İsa
İsa
2 gün önce

Merhaba, kendime ait evimde Aliexpress üzerinden yurtdışına satış yapmak istiyorum. Büyük şehir sınırları içerisinde yasıyorum. Şahış şirketi açarak Basit usul e tabi olabiilir miyim.

Teşekkür ederim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
1 gün önce

Merhaba,

Basit usul olmaz.

1 3 4 5
254
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x