Hizmetler

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu Evde Şirket Kurmak

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak). Home ofis şirket kurmak. Home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur? Home ofis nasıl açılır?

Home Ofis Nasıl Açılır?

Genelde çok düşük ölçekli, evden yapılabilecek işler, internet üzerinden ticaret ve yapılan işin basit usul mükellef kavramına uygun olmadığı durumlarda ev adresi gösterilerek evde şahıs şirketi kuruluşu yapılabilir.

Eğer bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak) yapmanız size birçok avantaj kazandıracaktır.

Evde şahıs şirketi açıldığında genel olarak normal şahıs şirketinin tabi olduğu bütün her şey geçerlidir. Home ofis şahıs şirketinizle fatura kesebilirsiniz, beyanname vermek zorundasınız ve bütün bunların takibi için bir mali müşavir ile çalışmalısınız.

Home Ofis Şahıs Şirketi Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir?

Home ofis şirket kuruluşunu genelde e-ticaret yapanlar, sosyal medya üzerinden satış yapanlar (İnstagram, Facebook vs.), web üzerinden hizmet verenler, ülkemizde evinden çalışıp yurtdışına hizmet sağlayanlar, mimarlar, mühendisler, evden organizasyon işi yapanlar ve ev ortamında çalışmaya uygun diğer işlerden geliri olanlar tercih etmektedirler.

Serbest Meslek Sahipleri Home Ofis Kurabilir mi!

Yukarıda bahsettiğimiz işler haricinde avukat, müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen gibi serbest meslek sahipleri de evlerini adres göstererek home ofis şirket kuruluşu yapabilirler.

Home Ofis Stopaj

Oturduğunuz hane kira ise kira kontratınız artık şahıs şirketiniz için kullanılacağı için bu durumu mal sahibine bildirmeniz gerekir.

Her ne kadar oturduğunuz evin bir kısmını kullanacak iseniz de kiranın tamamı için stopaj yükümlülüğünüz bulunur. Artık siz brüt kira üzerinden %20 stopaj ödeyeceğiniz için mal sahibi kira vergisi ödemeyecektir. Ödeyeceğiniz kiranın tamamını aynı şekilde gider olarak gösterebilirsiniz.

Home ofis şahıs şirketi için başlıca özellikli durumlar ise şöyledir; 

Eğer oturduğunuz evin tapusu size ait veya 1. dereceden akraba eş veya çocuk şeklinde ise kira kontratına gerek yoktur.  Fakat bu durumda eş ve akrabaya oturduğunuz konut artık işyeri kapsamında olduğu için emsal bedel üzerinden kira vergisi ödeme mecburiyeti doğmaktadır.

Kira veya sahiplik fark etmemekle birlikte evin elektrik, su, doğalgaz gibi masraflarının yarısı gider olarak gösterilebilmektedir.

 

İşyerini home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğünüz bulunmakta, aynı şekilde bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Home ofis şahıs şirketi normal şahıs şirketi gibi açılışı ve kapanışı da son derece basit bir şekilde yapılabilmekte, şahısların vergi yükümlülüğü var ise sonradan katlanılacak vergi cezalarıyla karşılaşmaktan kaçınmak için en kolay yol olarak sıkça kullanılmaktadır.

Şahıs işletmesi home ofis olarak kurulabildiği gibi, evde yapılabilecek işler için home ofis limited şirket kuruluşu ve home ofis anonim şirket kuruluşu yapılabilmektedir.

Yazımızda home ofis şirket kuruluşu ile ilgili genel bir bilgilendirme yapmaya çalıştık. Kuracağınız şirketin yasal adresini belirlemenizde yardımcı olacağını umuyoruz. Ayrıca şirketinizi sanal ofis olarak da kurabilir detaylı bilgileri sanal ofis şirket kurma yazımızda bulabilirsiniz.

 

Home ofis şirket kurma Home ofis şirket kuruluşu Home ofis şahıs şirketi kurmak

Subscribe
Bildir
guest
703 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mert
Mert
22 gün önce

Merhaba. Babamın evinde bir oda kiralamak için kira sözleşmesi yapmama gerek var mı? Yukarıda söyle bir ibare okudum 1. Derece akraba ise kira kontratına gerek yoktur. Diye

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Mert
19 gün önce

Merhaba,

Kira kontratına gerek yoktur diyebilmek için detaylı Bilgi gerekiyor. Açılışta mali müşavir yardımıyla çözebilirsiniz.

Çağatay
Çağatay
1 ay önce

Merhaba hayırlı günler Ben elektrik teknikeriyim bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorum.Evimi ofis veya iş yeri göstererek dışarda elektrik ve güvenlik sistemleri işi yapabilir miyim nasıl bir yol izlemeliyim.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Çağatay
1 ay önce

Merhaba,

Evet yapabilirsiniz.

Gizem Melek
Gizem Melek
1 ay önce

Merhabalar, arkadasim ile ortak evde kına nişan organizasyon ve hediyelik eşya e ticaret işi yapmak istiyorum tapu eşimin üzerine home ofis açmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Gizem Melek
1 ay önce

Merhaba,

Firma kurarak vergi açılışı yapmanız gerekiyor. Kuruluş için iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Gözde
Gözde
1 ay önce

Merhabalar jeoloji mühendisiyim birkaç tane sorum olacak yanıtlarsanız sevinirim ilk defa homeofis olarak kendi evimde calısmak istiyorum (tapu eşimin üzerine)herhangi bir vergi ödemek gerekiyor mu?
2.elektrik internet ihtiyaçlarını gider olarak göstermeyi düşünüyorum
3.Ofisi açtığımda ev için ödedigimiz emlak vergisini daha fazla odermiyim ileride herhangi bir sorun olur mu?

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Gözde
1 ay önce

Merhaba,

Evden çalışmak için bir sorun yaşamazsınız ve herhangi bir ek vergi ödemezsiniz. Elektrik, su vs. giderlerin yarısını gösterebilirsiniz.

Hilal
Hilal
3 ay önce

Hakan bey merhaba kamu görevlisi olarak çalışıyorum evde organizasyon işi yapmak istiyorum kiraciyim home ofis açmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Hilal
3 ay önce

Merhaba,

657 sayılı devlet memurları kanununa göre şirket kuramazsınız.

Kerem
Kerem
5 ay önce

Merhaba Hakan bey,ben tapusu amcamın üstüne olan bir aile apartmanında yaşıyorum.Oturduğumuz dairede ailemle yaşamaktayım ve kira sözleşmemiz yok çünkü kira ödemiyoruz.Bu şekilde nasıl home ofis şahıs şirketi kurabilirim.Ayrıca evin balkonunda ve önünde ahşap mobilya ürünler üretmeyi planlıyorum.Bu mümkünmüdür.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Kerem
5 ay önce

Merhaba,

Bu şekilde kurabilirsiniz mali musaviriniz yardımcı olacaktır.

Ahmet
Ahmet
5 ay önce

Merhaba ben dış cephe yalıtım işleri yapmaktayım vergi levha yok hom ofis olarak bu iş biraşında açılış yapabilirmiş ev kendime ait

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Ahmet
5 ay önce

Merhaba,

Evet yapabilirsiniz.

Kaan
Kaan
7 ay önce

Merhaba adım Kaan babamgile baraber yaşıyorum aynı evde kirayciyiz babam kirayı ödüyor benim adıma hergangi bı kira sozlesmesi yok ben şahıs şirketi kurmak istiyorum kira stopajı nasıl olacak kafam almadı ev sahibi ile konuşup tekrardan mi sözleşme yapıp kira sözleşmesi yapayım yoksa babamın adına sozleme işlemi stopaz ödeyim olurmu bilmiyom yardım pls

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Kaan
7 ay önce

Merhaba,

Tarafınızdan kira ödenmediği taktirde stopaj ödemezsiniz. Ama konut sahibinin bilgisi olması gerekir.

İbrahim Halil
İbrahim Halil
7 ay önce

Kolay gelsin iyi çalışmalar vergi levhası çıkartım evi home ofis gösterdik yetki belgesi flan yok çoğunlukla herkes vergi çıkmışsa, vergi ödedikten sonra hiçbir sorun olmaz diyorlar araç alım satım yapabilirsiniz diyorlar doğrumu acaba

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  İbrahim Halil
7 ay önce

Merhaba,

Hayır yanlış.

Eşref YAŞAR
Eşref YAŞAR
11 ay önce

Emekliyim homeofis şahıs şirketi kurabilir iyiyim acaba?

Emin
Emin
11 ay önce

Mrb kolay gelsin hakan bey. Ben suan sigortalı bır iste calısıyorum. Home office olarak evden oto alım satım yapmak istiyorum galericilik yani. Yeterlilik 5.seviye belgem var olabilirmi.
Tsklr

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Emin
11 ay önce

Merhaba,

Galeri ile ilgili gerekli şartlar var. Vergi kaydı açabilirsiniz ama şartları sağlamadan olmaz.

v.yasar
v.yasar
1 yıl önce

SelamunAleykum ben normal bir çalışanın ama home Office işinede girmek istiyorum işten çıkmammı gerekiyor çalıştığım şirkete etkisi olurmu yapacağım işin mağlum SSK Bağkur vesayre konusu var

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  v.yasar
1 yıl önce

Merhaba,

Çalıştığınız yerin bilgisi olması kaydıyla yapabilirsiniz. SSK 4a kapsamında olduğunuz için Bağkur 4b yükümlülüğünüz doğmaz.

Senem K.
Senem K.
1 yıl önce

Merhaba,
Şu anda herhangi bir işyerinde çalışmıyorum.
Sgk emeklilik için günümün dolmasına 6 ay kaldı, sonra 58 yaşı bekleyeceğim.
Son aldığım maaş, emekli maaşımı etkileyeceği için kalan 6 ayda yüksek maaşlı bir işte çalışmam gerekiyormuş.
Şahıs şirketi açarsam Bağ-kur zorunlu galiba. Bu durumda Sgk emekli maaşım olumsuz etkilenir mi acaba? Teşekkürler.

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Senem K.
1 yıl önce

Merhaba,

Şirketiniz açık kaldığı müddetçe Bağkur ödersiniz ve ödediğiniz sürece önceki gelirleriniz yüksekse maaşınızı olumsuz etkiler.

Murat
Murat
1 yıl önce

Mrb, home ofiste eş sigortalı olarak calisabilirmi

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Murat
1 yıl önce

Merhaba,

Eş doğal yardımcı olduğundan sigortalı olarak gösterilmesi sakıncalıdır.

ceren
ceren
1 yıl önce

merhaba güzellik uzmanlığı sertifikam ve iş yeri açma belgem var protez tırnak üzerine devlet destekli genç kadın girişimci olarak evimde iş yeri açmak istiyorum aynı zamanda öğrenciyim üniversite de bir problem olur mu?
iş yerim için bir oda yeterli olacağı için evden yapmak istiyorum

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  ceren
1 yıl önce

Merhaba,

Uygun olmadığını düşünüyorum. Yine de vergi dairesi ile görüşebilirsiniz.

Çağlar sular
Çağlar sular
1 yıl önce

Şahıs şirketi kurup kazandığım para ile ev almak istiyorum. İş yeri olarak da bu evi göstereceğim. Evin fiyatını vergiden düşebilir miyim? Evin fiyatında bir lüks sınırlaması var mı?
çok teşekkürler…

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Çağlar sular
1 yıl önce

Merhaba,

Evin vergiden düşülmesi cüzi bir miktarda olur. Değerinin artması daha fazla vergi yükü getirir.

Furkan Özer
Furkan Özer
1 yıl önce

Merhabalar,

Bizim ev dedemin üzerine. Evi home ofis faaliyet alanı olarak göstermek için ne yapabilirim?

Teşekkürler..

Hakan Yılmaz
Yönetici
Reply to  Furkan Özer
1 yıl önce

Merhaba,

Detaylı tüm bilgileri açılışta mali müşavirinizle paylastiginizda size yardımcı olacaktır.

1 10 11 12
703
0
Would love your thoughts, please comment.x