Home ofis şahıs şirketi kuruluşu

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak). Home ofis şirket kurmak. Home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur? Home ofis şahıs şirketi avantajları nelerdir?

Genelde çok düşük ölçekli, evden yapılabilecek işler, internet üzerinden ticaret ve yapılan işin basit usul mükellef kavramına uygun olmadığı durumlarda ev adresi gösterilerek evde şahıs şirketi kuruluşu yapılabilir.

Eğer bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak) yapmanız size birçok avantaj kazandıracaktır.

Evde şahıs şirketi açıldığında genel olarak normal şahıs şirketinin tabi olduğu bütün her şey geçerlidir. Home ofis şahıs şirketinizle fatura kesebilirsiniz, beyanname vermek zorundasınız ve bütün bunların takibi için bir mali müşavir ile çalışmalısınız.

Home ofis şahıs şirketi için başlıca özellikli durumlar ise şöyledir; 

Oturduğunuz hane kira ise kira kontratınız artık şahıs şirketiniz için kullanılacağı için bu durumu mal sahibine bildirmeniz gerekir. Her ne kadar oturduğunuz evin bir kısmını kullanacak iseniz de kiranın tamamı için stopaj yükümlülüğünüz bulunur. Artık siz brüt kira üzerinden %20 stopaj ödeyeceğiniz için mal sahibi kira vergisi ödemeyecektir. Ödeyeceğiniz kiranın tamamını aynı şekilde gider olarak gösterebilirsiniz.

Eğer oturduğunuz evin tapusu size ait veya 1. dereceden akraba eş veya çocuk şeklinde ise kira kontratına gerek yoktur. 

Bunun haricinde kira veya sahiplik fark etmemekle birlikte evin elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerinin yarısı gider olarak gösterilebilmektedir.

İşyerini home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğünüz bulunmakta, aynı şekilde bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Home ofis şahıs şirketi normal şahıs şirketi gibi açılışı ve kapanışı da son derece basit bir şekilde yapılabilmekte, şahısların vergi yükümlülüğü var ise sonradan katlanılacak vergi cezalarıyla karşılaşmaktan kaçınmak için en kolay yol olarak sıkça kullanılmaktadır.

İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız. Bizimle iletişime geçiniz.

Home ofis şirket kurma Home ofis şirket kuruluşu Home ofis şahıs şirketi kurmak

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu” için 4 yorum

 • 10 Mayıs 2019 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  Merhaba,

  İnternet üzerinden reklam gelirim var. Bu konuda fazla bilgi yok. Home ofis kurmak için evin kendi adıma mı olması lazım. Kirası yüksek sanırım stopaj da ödeniyor.

  Yanıtla
  • 10 Mayıs 2019 tarihinde, saat 15:22
   Permalink

   Selamlar Cihan bey,

   Home ofis için ev kendi adınıza kiralık olabilir veya tapu sahibi olarak home ofis kurabilirsiniz. Brüt kira üzerinden stopaj hesaplanıp ödenmektedir.

   Kolaylıklar dilerim.

   Yanıtla
 • 23 Eylül 2019 tarihinde, saat 16:52
  Permalink

  home ofis i adres göstermek; örneğin kiram brüt 1500 tl üzerinden stopaj ödemek mantıklı mı ?onun yerine aylık 100 tl sanal ofis kiralasak daha uygun olmaz mı ?

  Yanıtla
  • 23 Eylül 2019 tarihinde, saat 17:58
   Permalink

   Merhaba,

   Şirketinizin büyüklüğüne ve karlılık durumuna bağlı. Hatta mal sahibi ile oturup pazarlık da yapılabilir. Sanal ofis olduğunda birçok demirbaşınızı kayıt altına alamama durumu da mevcut. Birçok seçenek mevcut.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.