Anonim şirket kuruluşu

Anonim şirket kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir? Anonim şirket kurmak. Anonim şirket nasıl kurulur? Anonim şirket kuruluş maliyeti ne kadardır?

Anonim şirket bir veya daha fazla gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulabilir. Kuruluş işleri, yasal prosedürler bakımından zorlu ve karışık süreçleri olan bir şirket türüdür. Yasal ve mali risklerin yüksek olduğu bu şirket türünde, doğru adresten destek almak çok önemlidir. Orta ve büyük ölçekli işletmeler için tavsiye edilen şirket türüdür.

Anonim şirket sermaye tutarı en az yani anonim şirket asgari sermaye 50.000 TL olmalıdır. Sermaye tutarının 1/4’ü (dörtte biri) bankada bloke edilmelidir. Bloke edilen tutar şirket açılış işlemleri tamamlanınca çekilebilir.

Anonim Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

 • İkametgah belgesi (E-Devlet ortaklar için)
 • Kimlik fotokopisi (ortaklar için)
 • Kira Sözleşmesi
 • Şirketin belirlenen unvanı,
 • Belirlenen sermaye tutarı
 • Ortaklar sermaye oranı
 • Belirlenen şirket temsilcisi
 • Sermaye 1/4 banka bloke yazısı

Anonim şirket kuruluşu için gerekli evraklar yukarıda gördüğünüz evraklardan oluşuyor. Evraklar hazırlandıktan sonra anonim şirket kuruluş sürecine geçiliyor.

Anonim Şirket Kuruluş süreci: Kuruluş işlemleri için yukarıda belirtilen evrakları Mali Müşavirinize teslim ettikten sonra şirket ana sözleşmesi Mali Müşavir’iniz ile birlikte hazırlanır. Sicilden randevu alınarak Ticaret Odası kaydı yapılır. Ticaret Odası kaydından sonra Mali Müşavir’iniz şirketin adına aldığı vekaletle birlikte vergi kaydını yapar. Bu işlemler ortalama 2-5 gün arası sürmektedir.

Anonim şirket kuruluş maliyeti 2020 yılı için yaklaşık 3,000-3,500 TL arasıdır.

Anonim şirket kuruluşu gibi kapanışı da tasfiye sürecine tabidir. Bu süreç geçmeden şirketin fiilen kapanması mümkün değildir.

Bu süreçler size zor ve karmaşık geldiyse anonim şirket kuruluşu yerine daha basit sürece tabi şirket kurabilirsiniz. Bunun için Şahıs şirketi kurmak, kuruluş işlemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise Home ofis şahıs şirketi kuruluşu yazımızı inceleyebilirsiniz. Anonim şirketinizi home ofis olarak da kurabilirsiniz.

Soru : Anonim şirket kuruluşu için gerekli evraklar nelerdir?

Cevap: Anonim şirket kuruluşu için İkametgah belgesi (e-Devlet ortaklar için), kimlik fotokopisi (ortaklar için), kira sözleşmesi, şirketin belirlenen unvanı, belirlenen sermaye tutarı, ortaklar sermaye oranı, belirlenen şirket temsilcisi, sermaye 1/4 banka bloke yazısı

Soru : Home ofis olarak açılış için ek olarak hangi evrakları hazırlamam gerekiyor?

Cevap: Home ofis ikamet ettiğiniz evde açılış anlamına gelmektedir. Geçerli ve yeni tarihli düzenlenmiş bir kira kontratı veya tapu fotokopisi yeterlidir.

Soru: Anonim şirket kuruluş masrafları ne kadardır?

Cevap: Anonim şirket kuruluş masrafları 2020 yılı için 3.500 – 4.000 TL arasıdır.

Soru: Sanal ofis olarak anonim şirket kurabilir miyim?

Cevap: Evet. Uygun bir sanal ofis firmasıyla anlaşıp, karşılıklı kontrat yapmanız gerekmektedir. Sanal ofis kullanmanın bazı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Soru: SSK’lı olarak çalışmaktayım. Anonim şirket kurmamda bir sakınca var mıdır? 

Cevap: Çalıştığınız şirket tarafından bir engel bulunmadığı taktirde anonim şirket açmanızda bir engel yoktur. Ayrıca Bağ-Kur yükümlülüğünüz de SSK’lı olduğunuz için bulunmaz. 

Soru: Emekliyim anonim şirket kurabilir miyim?

Cevap: Evet kurabilirsiniz. Bu durumda Bağ-Kur yükümlülüğünüz doğmaz.

İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız. Bizimle iletişime geçiniz.

Defter tutma düzeni: Son teknolojik gelişmeler ile beraber, muhasebe kayıtlarının elektronik ortamlara aktarımı hızlanmış,  işletmelerin finansal yapısı şeffaf bir duruma gelmiştir. Bu nedenle, etkin bir muhasebe sistemi, muhasebe defterlerinizin düzenli tutulmasını sağlayacak,  mali risklere karşı, işletmenizi koruyacaktır.  Bununla birlikte, kayıt nizamı sağlanmış muhasebe defterleri, işletmenizin finansal durumu hakkında ihtiyacınız olan mali bilgileri almanızı kolaylaştıracak, işletmeniz için daha isabetli kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Neden biz: İşletmemiz, küçük ölçekli şahıs şirketlerinden, uluslararası faaliyet gösteren, çok büyük hacimli şirketlere kadar, bütün işletmelere, muhasebe defterlerinin tutulması, finansal raporların hazırlanması, vergi beyanname ve bildirimlerinin hazırlanması konularında hizmet verebilecek, tecrübe, bilgi, vasıflı  personel ve altyapıya sahiptir.

Hizmetlerimiz: Vergi mükelleflerinin, yasal muhasebe defterlerini, kendi bünyemizde, yüksek kalite standartları ve gizlilik ilkeleri kapsamında tutuyoruz. Gerekli vergi bildirimlerini hazırlayıp, finansal raporları düzenli bir şekilde yönlendiriyoruz.

Yerinde hizmet: Talep edilmesi durumunda mükelleflerimizin, kendi işletmesinde, yerinde etkin bir muhasebe defter tutma sistemi kuruyoruz. Kendi işletmesinde, muhasebe sistemini takip edecek personel konusunda yönlendirme yapıyoruz. Personelin mesleki eğitimi ve denetimini gerçekleştirip, finansal raporları, şirket yetkililerine yönlendiriyoruz.

Anonim şirket kuruluşu Anonim şirket kurmak Anonim şirket kuruluş işlemleri

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 2 Ortalama: 5]

Anonim şirket kuruluşu” için 5 yorum

 • Avatar
  19 Temmuz 2020 tarihinde, saat 00:39
  Permalink

  emlak ve satış danışmanlığı üzerine anonim şirket kurmak münkünmü mal satışı yapılmadan

  Yanıtla
 • Avatar
  13 Kasım 2019 tarihinde, saat 18:46
  Permalink

  İnternet üzerinden satış yapıcam. Tekstil eticaret. Şirket kuruluşu için en az sermaye elli bin lira yazmışsınız on bin lira ile açıldığını duydum. açılış için nasıl bir yol izlemem gerekior yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   14 Kasım 2019 tarihinde, saat 01:01
   Permalink

   Merhaba,

   Minimum 10 bin TL sermaye olan şirket türü limited şirkettir. Açılışla ilgili olarak iletişim kanallarımızdan ulaşırsanız yardımcı oluruz. Mailinize de dönüş yapılmıştır.

 • Avatar
  21 Ekim 2019 tarihinde, saat 17:05
  Permalink

  Evimde home ofis olarak anonim şirket kurabilirmiyim

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   21 Ekim 2019 tarihinde, saat 17:20
   Permalink

   Merhaba,

   Evet kurabilirsiniz. Detaylı bilgi için iletişim kanallarımızdan arayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code