İnternet reklam yüzde 15 stopaj nasıl uygulanacak?” için 66 yorum

 • Avatar
  28 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:39
  Permalink

  Hakan bey merhaba,

  Öncelikle bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler. İnternette yaptığım reklamlar üzerinden gelir elde ediyorum. Bir markayla anlaşmam sonucunda benden fatura kesmemi istediler. Örn: 1000 TL + KDV
  Serbest meslek makbuzu da normal fatura da kesebiliyorum. Normal fatura kestiğimde %15 stopaj kesintisini nasıl göstermem gerekiyor. Stopaj ve KDV net tutar üzerinden hesaplanmalıdır yazıyor gönderdikleri mailde. Bana bunu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   28 Mayıs 2020 tarihinde, saat 07:38
   Permalink

   Merhaba,

   Fatura keseceksiniz. Stopaj tutarını faturada belirtip stopaj tutarı kadar ödemeyi eksik alarak karşı tarafın stopaj ödemesi yapmasını sağlayacaksınız. Muhasebeciniz zaten resmi defterlerinize gerekli kayıtları yapacaktır.

 • Avatar
  26 Mayıs 2020 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  Merhaba.
  Biz sosyal medyadan bir alışveriş sitesinin reklamını yapıyoruz. Site bizden 15 stopaj ve 18 kdv li fatura istiyor ve yatırdığı para raporda gösterdiği miktarın yüzde 18 Kdv kesilmiş hali. Bu durumda stopajı nasıl ve ne zaman ödememiz gerekir?

  Bir sorum daha var. Aldığımız paranın kdv miktarı kadar fatura biriktirmemiz mi gerekiyor ya da o parayı ödememiz mi gerekiyor?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   27 Mayıs 2020 tarihinde, saat 12:43
   Permalink

   Merhaba,

   Stopajı karşı taraf sizden kesinti yaparak öder. İkinci sorunuz için size mali müşaviriniz yardımcı olacaktır.

 • Avatar
  13 Mayıs 2020 tarihinde, saat 08:44
  Permalink

  Hakan bey merhaba. İnstagram sayfamız üzerinden reklam geliri elde edeceğiz. Bununla ilgili limited şirket açılışı yapacağız. Faturamızı keserken %15 vergi kesintisi uygulayacak mıyız?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   13 Mayıs 2020 tarihinde, saat 10:23
   Permalink

   Merhaba,

   Sayfanızda yayınlayacağınız reklam icin müşteriniz yüzde 15 stopaj ödemez.

 • Avatar
  28 Nisan 2020 tarihinde, saat 00:38
  Permalink

  Merhaba Facebook a reklam veriyorum şahıs firmasıyım 1000 tl lik reklam verdiğimde yüzde 18 kdv ödüyorum 1180 ödemiş oluyorum muhasebem makbuzu hem kdv hemde gider gözteriyor ana stopaj ödemiyum beyan vermiyoruz. Yapılan işlem doğrumu acaba tşkler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   3 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:37
   Permalink

   Merhaba,

   Yapılan işlem yanlış…

 • Avatar
  17 Şubat 2020 tarihinde, saat 23:14
  Permalink

  Merhaba,
  Ltd.Şti. olan bir firmamız var internet reklamcılığı aracılık hizmeti veriyor google ödemelerini kendisi yapıyor firmalara faturada sadece hizmet bedeli olarak kesiyor.
  Bu aracılık hizmetini faturada belirtme zorunluluğu var mı ?
  Google a yaptığı ödemeler için stopaj ödemesi yapmak zorunda mı yoksa direk gider olarak gösterebilirmi kesinti yapmadan ve kdv 2 durumunuda öğrenebilirmiyiz ?
  müşterilere keseceğimiz faturalarda nasıl belirtmemiz gerekiyor?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Şubat 2020 tarihinde, saat 01:39
   Permalink

   Merhaba,

   Google a ödemeyi yapıp sadece hizmet kesmesi nasıl olur, tahsilat nasıl yapılır ben onu anlamadım. Onu bir netlestirelim sonraki sorulara bakalım.

  • Avatar
   19 Şubat 2020 tarihinde, saat 02:53
   Permalink

   google ve facebook ödemelerini firma kendisi yapıyor makbuzlarda kendi şirketinin ünvanı ve vergi numarası var, müşterileriyle yıllık sözleşme imzalayıp aylık olarak e ticaret yönetimi sosyal medya yönetimi gibi danışmanlık hizmeti verdiği için aylık olarak hizmet faturası kesip tahsilatını yapıyor.
   müşterisine ben bu ay e ticaret için 10bin tllik reklam harcaması çıktım diyor bunu faturada detaylı belirtmeden müşteriye fatura ediyor ve tahsilatını yapıyor

  • SMMM Hakan Yılmaz
   19 Şubat 2020 tarihinde, saat 04:25
   Permalink

   Tekrar merhaba,

   Stopaj KDV2 vs. hepsini yapması lazım.

   Müşterilere keseceği faturada kurumlar vergisi mükellefi olduğundan müşteri stopaj kesintisi yüzde 0. Müşterinin de aynı şekilde yüzde 0 da olsa stopaj ödemesi yapmadan bu rakamı beyan etmesi gerekir.
   Ayrıca 01.01.2020 itibariyle İnternet reklam aracılığı yaptığı için e fatura e arşiv fatura ve e defter tutması gerekir.

  • Avatar
   19 Şubat 2020 tarihinde, saat 14:10
   Permalink

   Merhaba,
   Çok teşekkürler bilgi için son kez tam anlamıyla anlaşılması için soruyorum google ve facebook a yaptığımız ödemelerin hepsini kdv 2 beyannamesinde beyan edicez, stopj kesintisi yapılmadan kendi muhtasar beyannamemizde beyan edeceğiz değil mi ?

  • SMMM Hakan Yılmaz
   19 Şubat 2020 tarihinde, saat 14:20
   Permalink

   Hayır karşı tarafa kesilen fatura için karşı taraf stopaj yüzde 0. Bu firma için stopaj yüzde 15.

 • Avatar
  15 Şubat 2020 tarihinde, saat 11:04
  Permalink

  Merhaba;
  Ben ek gelir olması için internet üzerinden kartvizit, el ilanı vs. yapıp satıyorum. Ama tüm bunları şahsi olarak yapıyorum. Şirket değilim. Google reklam veriyorum. Aylık 150-200₺ kadar. Bunun karşılığında da reklam ücretinin 2-3 katı geri dönüş oluyor. Google ödemesini ve müşterilerin gönderdiği ücretleri kendi banka hesabımdan yapıyorum. Bu durumda benim ne yapmam lazım.

  Teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   15 Şubat 2020 tarihinde, saat 17:28
   Permalink

   Merhaba,

   Google a verdiğiniz reklamlar üzerinden vergi ödemelisiniz. Yaptığınız işler için banka üzerinden ödeme geliyorsa yine maliye takibine alınabilirsiniz ve geriye dönük vergi kaydı açılması istenebilir. İşlerinizi vergi kaydı açarak resmi olarak yapmalısınız.

 • Avatar
  25 Ocak 2020 tarihinde, saat 13:47
  Permalink

  Merhaba, şahıs işletmesiyiz. Birkaç firmanın reklamlarını instagram üzerinden yayınladık. Facebook vergi no kısmında bizim vergi nomuz var. Bizim üzerimizden reklam yürüttük. Bunun için nasıl bir vergi ödeyeceğiz ?
  Beyan etmezsek ne olur ?
  Cevap için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   25 Ocak 2020 tarihinde, saat 17:08
   Permalink

   Merhaba,

   Yaptığınız iş reklam aracılık hizmeti. Facebook’a yaptığınız ödemeyi kdv2 beyannamesi ile beyan edip KDV ödeyeceksiniz. Ayrıca yüzde 15 stopaj ödemesi mevcut.

   Bunların haricinde yaptığınız iş reklam aracılık hizmeti olduğundan 01
   .01.2020 itibariyle e fatura e arşiv fatura ve e defter kullanma mecburiyetiniz var.

   Bunları yapmaz iseniz tespit edildiği durumda firmanıza usulsüzlük cezaları kesilecektir.

 • Avatar
  3 Ocak 2020 tarihinde, saat 22:52
  Permalink

  Reklam ajansım var. İşletmelerin sosyal medya reklamları yönetim hizmetini veriyorum ancak bu platformlara yapılan ödemelere karışmıyorum. Örn. bir Ltd. & A.Ş şirket, şirket kredi kartı ile bu platformlara ödeme yapıyor, bu platformlardan aldığı faturayı gider olarak kullanıyor. Ben ise sadece verdiğim hizmet için fatura kesiyorum. Bu durumda benim de stopaj kesintisi yapmam gerekiyor mu?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   4 Ocak 2020 tarihinde, saat 14:17
   Permalink

   Merhaba,

   Evet gerekiyor. Ayrıca 2020 başında e fatura ve e arşiv faturaya geçme mecburiyetiniz var. Eğer bilanço usulü defter tutuyorsanız aynı şekilde e deftere geçme mecburiyetiniz var…

  • Avatar
   24 Şubat 2020 tarihinde, saat 18:00
   Permalink

   Bu bilginin yanlış olduğunu düşünüyorum çünkü Erdogan Aktaş reklam yayınlayarak ya da reklam yayınlayan siteye aracılık ederek bir gelir elde etmiyor.
   Yaptığı iş kabaca (yanlışsam düzeltin) reklam vereceklere metin hazırlamak ya da fotoğraf seçiminde yardımcı olmak gibi bir tür yol gösterici işler..
   Bu durumda hali hazırda kestiği hizmet bedeli (akıl parası) faturaları üzerinden ödeyeceği vergi dışında konuyla ilgisi yok gibi görünüyor.

  • SMMM Hakan Yılmaz
   24 Şubat 2020 tarihinde, saat 18:26
   Permalink

   Merhaba,

   İstenirse idareden ozelge talep edilebilir. Bu bizim görüşümüzdür. Mali müşavirinizle görüşerek yola devam edebilirsiniz.

   Burada zannedersem kurumlar vergisine tabi şirketin de stopaj odemeyecegi gibi bir hataya düşülmüş olabilir. Dar mükellefe yapılan internet reklam hizmeti ödemelerinde mutlaka stopaj hesaplanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code