İnternet reklam yüzde 15 stopaj nasıl uygulanacak?” için 74 yorum

 • Avatar
  12 Eylül 2020 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  Merhaba

  Şahıs isletmem var. Her ay Facebook üzerinden 1000tl reklam ücreti ödüyorum. Satış ortaklığı sistemindeyim. Satışlardan komisyon alıyorum.
  Her ay değişse de 2000tlye yakın reklam hizmet bedeli faturası kesiyorum. Facebook’a harcadigim tutarı gider gostermiyorum, bir yerde de beyan etmiyorum. Kendi şahsi hesabımdan harcıyorum. Bu tutarı beyan etmek zorunda mıyım? Beyan edersem bir fayda sağlayabilir miyim?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   15 Eylül 2020 tarihinde, saat 12:32
   Permalink

   Merhaba,

   Bütün hepsini beyan etmelisiniz. Bunların hepsinden ceza yeme riskiniz var.

 • Avatar
  11 Eylül 2020 tarihinde, saat 21:53
  Permalink

  Merhaba Hakan bey,
  Öncelikle bu açıklayıcı makaleniz için teşekkür ederiz.
  Sosyal medya üzerinden bir sitenin ürünlerinin reklamını yapıyor, yapılan satış üzerinden komisyon alıyoruz. Bunla ilgili firmaya fatura kesmemiz gerekiyor şu an. Bizim şahıs firmamız var karşı taraf A.Ş. 15% kdv uygulamak zorundayız doğru mu? Bunu e-arşiv fatura olarak keserken g.v.stopajı olarak mı seçmeliyiz yoksa K.v.stopajı mı?
  Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   15 Eylül 2020 tarihinde, saat 12:31
   Permalink

   Merhaba,

   Doğru yüzde 15 stopaj kesintisi göstererek eksik ödeme alacaksınız.

  • Avatar
   15 Eylül 2020 tarihinde, saat 15:57
   Permalink

   Hakan bey kendimizin kurmuş olduğu bir web sitemiz var ve bu siteye de banner şeklinde reklam almaktayız. Bu yasa sadece instagram facebook gibi sosyal mecraları mı kapsıyor? Yoksa kendi web sitemize aldığımız reklamlar için de mi stopajlı fatura kesmemiz gerekiyor acaba? Çok sağolun şimdiden.

  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Eylül 2020 tarihinde, saat 21:35
   Permalink

   Merhaba,

   Fatura kesmeniz ve belirttiğiniz gibi stopaj belirterek karşı tarafın sizin adınıza stopaj ödemesini sağlamalısınız.

 • Avatar
  28 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:39
  Permalink

  Hakan bey merhaba,

  Öncelikle bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler. İnternette yaptığım reklamlar üzerinden gelir elde ediyorum. Bir markayla anlaşmam sonucunda benden fatura kesmemi istediler. Örn: 1000 TL + KDV
  Serbest meslek makbuzu da normal fatura da kesebiliyorum. Normal fatura kestiğimde %15 stopaj kesintisini nasıl göstermem gerekiyor. Stopaj ve KDV net tutar üzerinden hesaplanmalıdır yazıyor gönderdikleri mailde. Bana bunu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   28 Mayıs 2020 tarihinde, saat 07:38
   Permalink

   Merhaba,

   Fatura keseceksiniz. Stopaj tutarını faturada belirtip stopaj tutarı kadar ödemeyi eksik alarak karşı tarafın stopaj ödemesi yapmasını sağlayacaksınız. Muhasebeciniz zaten resmi defterlerinize gerekli kayıtları yapacaktır.

 • Avatar
  26 Mayıs 2020 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  Merhaba.
  Biz sosyal medyadan bir alışveriş sitesinin reklamını yapıyoruz. Site bizden 15 stopaj ve 18 kdv li fatura istiyor ve yatırdığı para raporda gösterdiği miktarın yüzde 18 Kdv kesilmiş hali. Bu durumda stopajı nasıl ve ne zaman ödememiz gerekir?

  Bir sorum daha var. Aldığımız paranın kdv miktarı kadar fatura biriktirmemiz mi gerekiyor ya da o parayı ödememiz mi gerekiyor?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   27 Mayıs 2020 tarihinde, saat 12:43
   Permalink

   Merhaba,

   Stopajı karşı taraf sizden kesinti yaparak öder. İkinci sorunuz için size mali müşaviriniz yardımcı olacaktır.

 • Avatar
  13 Mayıs 2020 tarihinde, saat 08:44
  Permalink

  Hakan bey merhaba. İnstagram sayfamız üzerinden reklam geliri elde edeceğiz. Bununla ilgili limited şirket açılışı yapacağız. Faturamızı keserken %15 vergi kesintisi uygulayacak mıyız?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   13 Mayıs 2020 tarihinde, saat 10:23
   Permalink

   Merhaba,

   Sayfanızda yayınlayacağınız reklam icin müşteriniz yüzde 15 stopaj ödemez.

 • Avatar
  28 Nisan 2020 tarihinde, saat 00:38
  Permalink

  Merhaba Facebook a reklam veriyorum şahıs firmasıyım 1000 tl lik reklam verdiğimde yüzde 18 kdv ödüyorum 1180 ödemiş oluyorum muhasebem makbuzu hem kdv hemde gider gözteriyor ana stopaj ödemiyum beyan vermiyoruz. Yapılan işlem doğrumu acaba tşkler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   3 Mayıs 2020 tarihinde, saat 00:37
   Permalink

   Merhaba,

   Yapılan işlem yanlış…

 • Avatar
  17 Şubat 2020 tarihinde, saat 23:14
  Permalink

  Merhaba,
  Ltd.Şti. olan bir firmamız var internet reklamcılığı aracılık hizmeti veriyor google ödemelerini kendisi yapıyor firmalara faturada sadece hizmet bedeli olarak kesiyor.
  Bu aracılık hizmetini faturada belirtme zorunluluğu var mı ?
  Google a yaptığı ödemeler için stopaj ödemesi yapmak zorunda mı yoksa direk gider olarak gösterebilirmi kesinti yapmadan ve kdv 2 durumunuda öğrenebilirmiyiz ?
  müşterilere keseceğimiz faturalarda nasıl belirtmemiz gerekiyor?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Şubat 2020 tarihinde, saat 01:39
   Permalink

   Merhaba,

   Google a ödemeyi yapıp sadece hizmet kesmesi nasıl olur, tahsilat nasıl yapılır ben onu anlamadım. Onu bir netlestirelim sonraki sorulara bakalım.

  • Avatar
   19 Şubat 2020 tarihinde, saat 02:53
   Permalink

   google ve facebook ödemelerini firma kendisi yapıyor makbuzlarda kendi şirketinin ünvanı ve vergi numarası var, müşterileriyle yıllık sözleşme imzalayıp aylık olarak e ticaret yönetimi sosyal medya yönetimi gibi danışmanlık hizmeti verdiği için aylık olarak hizmet faturası kesip tahsilatını yapıyor.
   müşterisine ben bu ay e ticaret için 10bin tllik reklam harcaması çıktım diyor bunu faturada detaylı belirtmeden müşteriye fatura ediyor ve tahsilatını yapıyor

  • SMMM Hakan Yılmaz
   19 Şubat 2020 tarihinde, saat 04:25
   Permalink

   Tekrar merhaba,

   Stopaj KDV2 vs. hepsini yapması lazım.

   Müşterilere keseceği faturada kurumlar vergisi mükellefi olduğundan müşteri stopaj kesintisi yüzde 0. Müşterinin de aynı şekilde yüzde 0 da olsa stopaj ödemesi yapmadan bu rakamı beyan etmesi gerekir.
   Ayrıca 01.01.2020 itibariyle İnternet reklam aracılığı yaptığı için e fatura e arşiv fatura ve e defter tutması gerekir.

  • Avatar
   19 Şubat 2020 tarihinde, saat 14:10
   Permalink

   Merhaba,
   Çok teşekkürler bilgi için son kez tam anlamıyla anlaşılması için soruyorum google ve facebook a yaptığımız ödemelerin hepsini kdv 2 beyannamesinde beyan edicez, stopj kesintisi yapılmadan kendi muhtasar beyannamemizde beyan edeceğiz değil mi ?

  • SMMM Hakan Yılmaz
   19 Şubat 2020 tarihinde, saat 14:20
   Permalink

   Hayır karşı tarafa kesilen fatura için karşı taraf stopaj yüzde 0. Bu firma için stopaj yüzde 15.

 • Avatar
  15 Şubat 2020 tarihinde, saat 11:04
  Permalink

  Merhaba;
  Ben ek gelir olması için internet üzerinden kartvizit, el ilanı vs. yapıp satıyorum. Ama tüm bunları şahsi olarak yapıyorum. Şirket değilim. Google reklam veriyorum. Aylık 150-200₺ kadar. Bunun karşılığında da reklam ücretinin 2-3 katı geri dönüş oluyor. Google ödemesini ve müşterilerin gönderdiği ücretleri kendi banka hesabımdan yapıyorum. Bu durumda benim ne yapmam lazım.

  Teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   15 Şubat 2020 tarihinde, saat 17:28
   Permalink

   Merhaba,

   Google a verdiğiniz reklamlar üzerinden vergi ödemelisiniz. Yaptığınız işler için banka üzerinden ödeme geliyorsa yine maliye takibine alınabilirsiniz ve geriye dönük vergi kaydı açılması istenebilir. İşlerinizi vergi kaydı açarak resmi olarak yapmalısınız.

 • Avatar
  25 Ocak 2020 tarihinde, saat 13:47
  Permalink

  Merhaba, şahıs işletmesiyiz. Birkaç firmanın reklamlarını instagram üzerinden yayınladık. Facebook vergi no kısmında bizim vergi nomuz var. Bizim üzerimizden reklam yürüttük. Bunun için nasıl bir vergi ödeyeceğiz ?
  Beyan etmezsek ne olur ?
  Cevap için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   25 Ocak 2020 tarihinde, saat 17:08
   Permalink

   Merhaba,

   Yaptığınız iş reklam aracılık hizmeti. Facebook’a yaptığınız ödemeyi kdv2 beyannamesi ile beyan edip KDV ödeyeceksiniz. Ayrıca yüzde 15 stopaj ödemesi mevcut.

   Bunların haricinde yaptığınız iş reklam aracılık hizmeti olduğundan 01
   .01.2020 itibariyle e fatura e arşiv fatura ve e defter kullanma mecburiyetiniz var.

   Bunları yapmaz iseniz tespit edildiği durumda firmanıza usulsüzlük cezaları kesilecektir.

 • Avatar
  3 Ocak 2020 tarihinde, saat 22:52
  Permalink

  Reklam ajansım var. İşletmelerin sosyal medya reklamları yönetim hizmetini veriyorum ancak bu platformlara yapılan ödemelere karışmıyorum. Örn. bir Ltd. & A.Ş şirket, şirket kredi kartı ile bu platformlara ödeme yapıyor, bu platformlardan aldığı faturayı gider olarak kullanıyor. Ben ise sadece verdiğim hizmet için fatura kesiyorum. Bu durumda benim de stopaj kesintisi yapmam gerekiyor mu?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   4 Ocak 2020 tarihinde, saat 14:17
   Permalink

   Merhaba,

   Evet gerekiyor. Ayrıca 2020 başında e fatura ve e arşiv faturaya geçme mecburiyetiniz var. Eğer bilanço usulü defter tutuyorsanız aynı şekilde e deftere geçme mecburiyetiniz var…

  • Avatar
   24 Şubat 2020 tarihinde, saat 18:00
   Permalink

   Bu bilginin yanlış olduğunu düşünüyorum çünkü Erdogan Aktaş reklam yayınlayarak ya da reklam yayınlayan siteye aracılık ederek bir gelir elde etmiyor.
   Yaptığı iş kabaca (yanlışsam düzeltin) reklam vereceklere metin hazırlamak ya da fotoğraf seçiminde yardımcı olmak gibi bir tür yol gösterici işler..
   Bu durumda hali hazırda kestiği hizmet bedeli (akıl parası) faturaları üzerinden ödeyeceği vergi dışında konuyla ilgisi yok gibi görünüyor.

  • SMMM Hakan Yılmaz
   24 Şubat 2020 tarihinde, saat 18:26
   Permalink

   Merhaba,

   İstenirse idareden ozelge talep edilebilir. Bu bizim görüşümüzdür. Mali müşavirinizle görüşerek yola devam edebilirsiniz.

   Burada zannedersem kurumlar vergisine tabi şirketin de stopaj odemeyecegi gibi bir hataya düşülmüş olabilir. Dar mükellefe yapılan internet reklam hizmeti ödemelerinde mutlaka stopaj hesaplanmalıdır.

 • Avatar
  17 Aralık 2019 tarihinde, saat 16:04
  Permalink

  merhaba
  google reklam verdik 10.000 tl ödeme yapıldı
  google aldıgım hesap ekstresinde 10.500 gözükmekte
  burda beyan edeceğim tutar 10.000 tl midir yoksa 10.500 tl mi üzerinden hesaplama yapılacaktır
  yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Aralık 2019 tarihinde, saat 17:48
   Permalink

   Merhaba,

   Beyanlarınızı yaptığınız ödemeler üzerinden yapınız.

 • Avatar
  5 Aralık 2019 tarihinde, saat 16:58
  Permalink

  Hakan bey, Facebook sitemde reklam hizmeti veriyoruzm. Şahıs firmam var. İşletme defteri tutuyorum. Reklam hizmetim karşılığında Fatura kesiyorum. Yeni E- Dönüşüme göre, Ben 01.01.2020 de 5.000 TL nin altında olsa bile, E- Arşiv, E _Fatura mı keseceğim. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   5 Aralık 2019 tarihinde, saat 17:10
   Permalink

   Merhaba,

   Detaylı anlatmanız lazım. Aracılık ise yaptığınız iş reklam aracıları E-fatura’ya geçmek zorunda.
   İsterseniz 0850 302 65 22 WhatsApp yazın birkaç şey sormam lazım cevap için…

 • Avatar
  2 Kasım 2019 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Anladığım kadarıyla, Adresi Türkiyede olan Kurumlar Vergisi Mükelleflerine, Kesin %0, Gerçek kişi Mükelleflere % 15 kesinti yapılacak.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   2 Kasım 2019 tarihinde, saat 15:01
   Permalink

   Yanlış anlamışsınız.

 • Avatar
  2 Kasım 2019 tarihinde, saat 14:34
  Permalink

  Burada tam ve dar mükellefiyete biraz takıldım. Benimn firma işletme defteri gerçek şahıs. Reklam Faturası keseceğim firma adresi Türkiyede olan bir şirket yani A.Ş. Şimdi Stopaj % 15 mi olacak, % 0 mı olacak ?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   2 Kasım 2019 tarihinde, saat 15:00
   Permalink

   Siz fatura kesip ödeme alacaksanız stopaj %15. Bakış açınız ödeme yapan tarafından olmalı…

 • Avatar
  31 Ekim 2019 tarihinde, saat 16:46
  Permalink

  Teşekkür ederim o zaman sadece % 15 GV kesintisi var Fatura üzerinde, Kdv Tevkifatı yok.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   31 Ekim 2019 tarihinde, saat 17:00
   Permalink

   Aynen normal KDV hesaplanacak KDV tevkifatı yok…

 • Avatar
  22 Ekim 2019 tarihinde, saat 13:58
  Permalink

  İyi günler Vergi mükellefiyim. Facebook sayfamdan reklam alıyorum. Reklam faturası kesiyorum. anladığım kadarıyla Fatura keserken, Vergi mükelleflerine % 15 Gelir Vergisi kesintisi ve Kdv tevkifatı yapacağım dogrumudur ? Muhtasar Beyannameyide faturayı alan müşteri beyan edecek. Kdv tevkifatı oranı kaçtır. Selamlar

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   23 Ekim 2019 tarihinde, saat 00:18
   Permalink

   Merhaba,

   Keseceğiniz fatura üzerinden %15 kesinti yapacak ve bu rakamı tahsil etmeyeceksiniz müşteriniz beyan edip ödeyecek, yani eksik hesaplayıp müşteriye kesintiyi de üzerine ekleyerek KDV hesaplayıp fatura keseceksiniz. Bunun haricinde başka işlem yok. Daha detaylı bilgi için iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

 • Avatar
  17 Eylül 2019 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Merhabalar,

  Google’a verdiğimiz 1000 TL’lik reklamın stopajını ödediğimiz taktirde sadece 176,47 TL’lik gider mi gösterebiliyoruz? O 1000 TL’nin tamamını, daha doğrusu 1000 TL+ KDV + Stopajı gider gösterme gibi bir imkanımız yok mudur?

  Örneğin 100.000 TL kazanıyorsam ve 80 TL’lik reklam veriyor ya da hizmet alıyorsam bu tutarın tamamını gider gösteremediğim taktirde gelir vergim oldukça fazla olacaktır. Bu konuda bilginiz varsa aydınlatır mısınız?

  Teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   17 Eylül 2019 tarihinde, saat 22:37
   Permalink

   Merhaba,

   Tabii ki gider gösterebiliyorsunuz. Gider gösterememe konusunda nasıl bu kanıya vardınız veya tam olarak ne demek istediğinizi anlayamamış olabiliriz. İletişim kanallarımızdan ulaşırsanız daha detaylı bilgiyi karşılıklı görüşerek sunabiliriz.

 • Avatar
  7 Eylül 2019 tarihinde, saat 19:15
  Permalink

  Merhabalar
  Instagramda ınfluencer adıyla anılan fenomen hesaplara firmalar, markanın post ve hikaye paylaşımları için reklam veriyorlar. Bu kişilerin aldıkları ödeme karşılığında vergi mükellefiyeti durumu doğar mı? Doğarsa ne kadar ve nereye ödeme yapmaları gerekir? Bu kazançlarını nereye beyan etmeliler? Buna şahit olan kişilerin, bu durumu şikayet/ihbar edecekleri bir yetkili mercii var mıdır?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   11 Eylül 2019 tarihinde, saat 15:24
   Permalink

   Merhaba,

   Tabii ki bu gelirler ticari kazançtır ve vergiye tabidir. Ticari kazanç elde edenler vergi kaydı açtırmalıdırlar.

   Gelir İdaresi resmi olarak örneğin banka kanalıyla yapılan bütün ödemeleri takip etmektedir. Mutlaka Gelir İdaresi bunu tespit edecek ve vergi beyanını isteyecektir. Gelir İdaresi 5 yıl geriye dönük bu gibi işlemleri yapabilmektedir.

 • Avatar
  31 Ağustos 2019 tarihinde, saat 02:40
  Permalink

  Hakan bey dili ingilizce olan bir site için sadece yurtdışı gösterim amacıyla oluşturulan adwords hesaplarında da aynı stopaj ve kdv sözkonusu mudur? Sonucta yurtdışında alınmış olmuyor mu hizmet? Bunun ispatı mı yapılmalı maliyeye?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   2 Eylül 2019 tarihinde, saat 19:51
   Permalink

   Merhaba,

   Bu konuda Gelir İdaresinden özelge isteyiniz…

 • Avatar
  28 Ağustos 2019 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  Merhaba ınstangramda şirket adına reklam veriyorum aylık ortalama 1000₺ bunu faturalandırma durumu yokmu yani firma adına fatura alma imkanı

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   2 Eylül 2019 tarihinde, saat 19:48
   Permalink

   Merhaba,

   Özellikle kayıtlarınıza almalı ve stopaj ödemelisiniz.

 • Avatar
  4 Ağustos 2019 tarihinde, saat 21:58
  Permalink

  merhaba benim için çok faydalı bir makale oldu özellikle beyan kısmını kodları ile paylaşmanız çok net anlaşıldı, emeğinize sağlık. Benim ek olarak sormak istediğim bu verilen ilanlar örneğin; 50.000 tl 12 ayı kapsadığı takdirde bir defada mı giderleşecek ve beyan edilecek yoksa dönemlere ayrılarak mı teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   8 Ağustos 2019 tarihinde, saat 13:15
   Permalink

   Merhaba,

   Ödeme üzerinden kesinti yapılarak beyan edilir.

 • Avatar
  23 Temmuz 2019 tarihinde, saat 16:45
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey, öncelikle böyle yararlı bir konuda bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  Benimde size bu konuda bir sorum olacak, cevabınız eminim benim gibi bir çok arkadaşın kafasındaki soru işaretlerine yanıt olacaktır.

  Ben vergi numarası olan ve Türkiyede yerleşik olan sade bir vatandaşım. Herhangi bir şirket sahibi değilim. Şirketi olan iki arkadaşıma ait google adwords reklamlarını yönetiyorum ve kendi kredi kartımdan googlea ödemeleri yapıyorum. Bu durumda bu vergiyi benim ödemem mi gerekiyor? Cevap evet ise bu vergiyi ne zaman ve nasıl beyan etmeliyim, bu konuda kimse birşey bilmiyor. Geçmiş aylar için ödeme yapmamak sorun teşkil eder mi? Cevap hazır ise: Benim kartımdan çekim yapıldığı için tespit edilirse ben sorun yaşar mıyım? Benim googlea yaptığım ödemeleri kendim için değil arkadaşımın şirketi için yaptığımı nasıl kanıtlayabilirim. Son olarak bir yerde bu stopajın ödenmemesi durumunda her bir işlem için 1600 tl ceza uygulanacağı konusunda birşey okumuştum. 1600 tl ceza google’a yatırdığımız her bir para için mi yoksa aylık google’ın bize gönderdiği faturalar için mi ya da her bir şirket için mi bu 1600 tl ceza konusunda da bilgilendirirseniz çok faydalı olur. Bu konuda ayrıntılı ve anlayabileceğim şekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   23 Temmuz 2019 tarihinde, saat 17:00
   Permalink

   Merhaba Vildan hanım,

   Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkürler.

   Cevap olarak da özet olarak evet sorun yaşarsınız. Sorun yaşamanız için de Maliye’nin takibine girmiş olmanız gerekiyor. Maliye küçük rakamlar üzerinde pek durmaz ama sizin belirttiğiniz rakamlar yüksek. Eğer Maliye’nin takibine girerseniz Maliye geriye doğru 5 yıllık beyanname vermenizi ister ve cezasıyla alır. Burada hem yükümlü olduğunuz stopajları, hem de hizmet verdiğiniz için hizmet üzerinden vergilendirme yapabilir. Ama başta yazdığım gibi ilk şart Maliye’nin sizi tespit etmesi.

   Dolayısıyla yaptığınız bu şekildeki işlemlerden derhal vazgeçmeli. Hizmet verdiğiniz firmaların ödeme yapmasını ve bu ödemeler üzerinden stopaj yükümlülüğünü yerine getirmelerini sağlamalısınız.

   Sağlıcakla kalın…

 • Avatar
  22 Nisan 2019 tarihinde, saat 02:22
  Permalink

  Vergi mükellefi olmayan biri neden reklam vermektedir? Sorunuza bir açıklama yapmak isterim Hakan bey. Diyelim ki bir websitesi kurdunuz ve bu site üzerinde google adsense i kullanarak reklam almak ve gelir elde etmek istiyorsunuz. Bunun için google adwords e kendi sitenizin reklamını veriyor ve sitenizin tıklanmasını sagliyorsunuz. Bu şekilde siteniz hem sıra atlıyor hem de girenler reklamlara tıklayarak gelir kazandırıyor.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   22 Nisan 2019 tarihinde, saat 06:23
   Permalink

   Merhaba,

   Google Adsense gelirleri ticari kazançtır. Google Adsense geliri elde edenler Maliye kaydı açtırıp vergi mükellefi olmak zorundadırlar.

   Reklam normal şartlarda gelir ve kazanç arttırmak için kullanılır. Bu yüzden reklam verenlerin vergi mükellefi olması beklenir ve reklam gelirleri üzerinden stopaj hesaplanması ile ilgili çıkan kanunda “vergi mükellefi olmayanların yaptığı reklam ödemeleri” gibi bir açılım yoktur.

 • Avatar
  18 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:58
  Permalink

  Gelir vergisi mükellefi olan şahıs işletmem de İnternet üzerinden gazete işi ile uğraşmaktayım. Reklam hizmet vermiş olduğum firmaları fatura düzenlerken %15 vergi kesinti yapmam gerekir mi? Mükellef olmayanları da yapmam gerekir mi

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:00
   Permalink

   Merhaba Erdal bey,

   Faturanızda %15 GV tevkifatı yapacaksınız ve bunu faturada belirteceksiniz. Bu yapılan kesintiyi müşteriniz Muhtasar beyanname ile beyan edip ödeyecek. Mükellef olmayan birinin reklam vermesi konusunu anlayamadığım için cevap veremiyorum.

  • Avatar
   20 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:28
   Permalink

   vergi mükellefi olmayan birine vermiş olduğum reklam hizmetinde de kesinti yapacak mıyım?

  • SMMM Hakan Yılmaz
   20 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:14
   Permalink

   Merhaba,

   Vergi mükellefi olmayan biri neden reklam vermektedir? Vergi mükellefi olmayanlara hizmet veriyorsanız, kesinti yapıp faturanızı o şekilde keserseniz karşı taraftan muhtasar beyannamesinde beyan vermesi bekleneceğinden, sizin faturanız Maliye’ye ihbar niteliğinde olacaktır.

 • Avatar
  18 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:34
  Permalink

  Facebookta verilen reklamlardan ötürü bize fatura gelmedi sadece ödeme belgeleri geldi Stopaj kısmında fatura numarası tarih ne yazmamız gerekiyor bununla ilgili bilgi alabilirmiyiz.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:04
   Permalink

   Merhaba,

   Facebook 1 Nisan 2019 itibariyle fatura kesmeye başlamıştır. Daha önceki tarihlerde yine Facebook ekranından alınan belge ile KDV tevkifatı yapıp işleminizi yapabilirsiniz. Fatura numarasına ayrıca gerek yoktur. Facebook ile ilgili işlemleri ay bazında ayın son günü yapabilirsiniz.

 • Avatar
  23 Mart 2019 tarihinde, saat 18:29
  Permalink

  Merhaba. Verdiğiniz cevap için teşekkürler. Ben bir devlet memuruyum
  Son zamanlarda internet site işine merak sardım. Ve biraz siralama yükselsin diye adwords e reklam verdim. Ilgili kararnameyi okudum ve bahsedilen mükelleflerin içine girmediğimi gördüm. Yöne de ödemem gerekiyor mu? Peki nasıl ve nereye ödeme yapilacak? Ve de bir zamani var mı acaba? Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   24 Mart 2019 tarihinde, saat 18:32
   Permalink

   Tekrar merhaba,

   Devlet memuru hiçbir şekilde şirket kuramadığı için, yarın size gelecek herhangi bir maliye takibi olma ihtimaline karşın bu gibi işlemleri kendi adınıza yapmamanızı tavsiye ederim.

   Google ödemeleri için stopaj kesintisi yapabilmeniz için maliye kaydınız olması gerekmektedir. Yani şirket sahibi olmalısınız.

 • Avatar
  22 Mart 2019 tarihinde, saat 17:36
  Permalink

  Merhaba. Ben kendi kişisel internet sitem için doğrudan adwords’den küçük miktarlarda reklam yayınlattim. Ödemeleri ise kendi kredi kartımdan otomatik yaptım. Şimdi bana vergi borcu mu çıkacak? Çıkarsa bunu nereden göreceğim ? E devlette gözükür mu?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   22 Mart 2019 tarihinde, saat 20:09
   Permalink

   Merhaba,

   Vergi borcu çıkma gibi bir durum yoktur. Stopaj ve KDV hesaplama sorumluluğunuz bulunmaktadır. Eğer vergi kaydınız bulunmuyorsa zaten Google bütün kayıtlı Adwords müşterilerine vergi kaydı bulunmayanların reklam veremeyeceğine dair bilgilendirme yazıları bulunmaktadır.

 • Avatar
  12 Mart 2019 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  İYİ GÜNLER.
  Emlakçılıkla uğraşan sahış fiması sahibinden.com ‘ a ilan vermiş ve bunun karşılığında fatura almış. Fakat bu fatura da stopaj kesintisi olmamış. Olması gerekiyor mu gerek miyormu ?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   12 Mart 2019 tarihinde, saat 17:15
   Permalink

   Merhaba,

   İnternet üzerinde reklam hizmeti veren tam mükellef kurumlara gerçekleştirilecek ödemelerden %0 oranında stopaj uygulanır. Muhtasar beyannamede her ne kadar stopaj %0 olsa da 139 -İnternet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin ödemeler kısmında gösterilmesi gerekir.

   Kolaylıklar dilerim,

 • Avatar
  23 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  Merhaba,
  kdv yide işin içine katınca muhasebe kaydı nasıl olacak ? örn;1.000 tl ödeme için

  770 1.145,63
  191 174,76
  360 kdv 174,76
  360 145,63
  309 1.000,00
  Toplam 1.320,39 1.320,39

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   24 Şubat 2019 tarihinde, saat 20:20
   Permalink

   770 1176,47
   191 211,76
   360 kdv 211,76
   360 stopaj 176,47
   …. 1.000

 • Avatar
  20 Şubat 2019 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  merhabalar,
  konuyla ilgili bir soru var, açıklamalarınızda bulunmuyor:
  Google Ads adına yaptığımız %15 stopajı, kendi ödeyeceğimiz gelir vergimizden düşebilecek miyiz?
  Örneğin yıl boyu 100.000TL google ads harcaması yaptık, 17.647TL google adına stopaj ödedik.
  117.647TL masrafı gider gösterdik ve diyelim ki: şirketimize net karımız için, sene sonu 40.000TL gelir vergisi tahakkuk etti.
  Gelir vergisini stopajı düşüp mü ödeyeceğiz (40.000-17.647=22.353) yada,
  bu google adına ödediğimiz 17 bin küsur stopajın üstüne, 40 bin de gelir vergisini stopajı hiç düşemeden mi ödeyeceğiz?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   20 Şubat 2019 tarihinde, saat 13:39
   Permalink

   Merhaba,

   Ödediğiniz stopajı reklam gideri olarak gösterirsiniz ve dolayısıyla gelir verginizden indirilir. Fakat konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Çifte vergilendirme anlaşması olduğu için stopaj konusunda çekinceler var.

   Kolaylıklar dilerim…

  • Avatar
   20 Şubat 2019 tarihinde, saat 14:01
   Permalink

   Yanıtınız için teşekkür ederim ancak hala net değil.
   Ödediğimiz stopajı da gider gösterdik ve gelir vergisi matrahı düştü. Ancak stopajın tamamını gelir vergisi matrahından mahsup etme durumu nasıl olacak?

  • SMMM Hakan Yılmaz
   20 Şubat 2019 tarihinde, saat 14:29
   Permalink

   Tekrar Merhaba,

   Bu yazımda zaten belirtmek istediğim durum budur. Sizin muhtasar beyanname ile ödeme yapmak için kesinti yapmanız gerekir. Hakim taraf siz olmadığınız için kesinti yapamıyorsunuz. Dolayısıyla ödediğiniz stopaj sizin için artık reklam gideri oluyor. Stopajı vergiden indirme gibi bir durumunuz yoktur.

   Kolaylıklar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code