İnternet reklam yüzde 15 stopaj nasıl uygulanacak?” için 58 yorum

 • Avatar
  17 Aralık 2019 tarihinde, saat 16:04
  Permalink

  merhaba
  google reklam verdik 10.000 tl ödeme yapıldı
  google aldıgım hesap ekstresinde 10.500 gözükmekte
  burda beyan edeceğim tutar 10.000 tl midir yoksa 10.500 tl mi üzerinden hesaplama yapılacaktır
  yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Aralık 2019 tarihinde, saat 17:48
   Permalink

   Merhaba,

   Beyanlarınızı yaptığınız ödemeler üzerinden yapınız.

   Yanıtla
 • Avatar
  5 Aralık 2019 tarihinde, saat 16:58
  Permalink

  Hakan bey, Facebook sitemde reklam hizmeti veriyoruzm. Şahıs firmam var. İşletme defteri tutuyorum. Reklam hizmetim karşılığında Fatura kesiyorum. Yeni E- Dönüşüme göre, Ben 01.01.2020 de 5.000 TL nin altında olsa bile, E- Arşiv, E _Fatura mı keseceğim. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   5 Aralık 2019 tarihinde, saat 17:10
   Permalink

   Merhaba,

   Detaylı anlatmanız lazım. Aracılık ise yaptığınız iş reklam aracıları E-fatura’ya geçmek zorunda.
   İsterseniz 0850 302 65 22 WhatsApp yazın birkaç şey sormam lazım cevap için…

   Yanıtla
 • Avatar
  2 Kasım 2019 tarihinde, saat 14:50
  Permalink

  Anladığım kadarıyla, Adresi Türkiyede olan Kurumlar Vergisi Mükelleflerine, Kesin %0, Gerçek kişi Mükelleflere % 15 kesinti yapılacak.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   2 Kasım 2019 tarihinde, saat 15:01
   Permalink

   Yanlış anlamışsınız.

   Yanıtla
 • Avatar
  2 Kasım 2019 tarihinde, saat 14:34
  Permalink

  Burada tam ve dar mükellefiyete biraz takıldım. Benimn firma işletme defteri gerçek şahıs. Reklam Faturası keseceğim firma adresi Türkiyede olan bir şirket yani A.Ş. Şimdi Stopaj % 15 mi olacak, % 0 mı olacak ?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   2 Kasım 2019 tarihinde, saat 15:00
   Permalink

   Siz fatura kesip ödeme alacaksanız stopaj %15. Bakış açınız ödeme yapan tarafından olmalı…

   Yanıtla
 • Avatar
  31 Ekim 2019 tarihinde, saat 16:46
  Permalink

  Teşekkür ederim o zaman sadece % 15 GV kesintisi var Fatura üzerinde, Kdv Tevkifatı yok.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   31 Ekim 2019 tarihinde, saat 17:00
   Permalink

   Aynen normal KDV hesaplanacak KDV tevkifatı yok…

   Yanıtla
 • Avatar
  22 Ekim 2019 tarihinde, saat 13:58
  Permalink

  İyi günler Vergi mükellefiyim. Facebook sayfamdan reklam alıyorum. Reklam faturası kesiyorum. anladığım kadarıyla Fatura keserken, Vergi mükelleflerine % 15 Gelir Vergisi kesintisi ve Kdv tevkifatı yapacağım dogrumudur ? Muhtasar Beyannameyide faturayı alan müşteri beyan edecek. Kdv tevkifatı oranı kaçtır. Selamlar

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   23 Ekim 2019 tarihinde, saat 00:18
   Permalink

   Merhaba,

   Keseceğiniz fatura üzerinden %15 kesinti yapacak ve bu rakamı tahsil etmeyeceksiniz müşteriniz beyan edip ödeyecek, yani eksik hesaplayıp müşteriye kesintiyi de üzerine ekleyerek KDV hesaplayıp fatura keseceksiniz. Bunun haricinde başka işlem yok. Daha detaylı bilgi için iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Avatar
  17 Eylül 2019 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Merhabalar,

  Google’a verdiğimiz 1000 TL’lik reklamın stopajını ödediğimiz taktirde sadece 176,47 TL’lik gider mi gösterebiliyoruz? O 1000 TL’nin tamamını, daha doğrusu 1000 TL+ KDV + Stopajı gider gösterme gibi bir imkanımız yok mudur?

  Örneğin 100.000 TL kazanıyorsam ve 80 TL’lik reklam veriyor ya da hizmet alıyorsam bu tutarın tamamını gider gösteremediğim taktirde gelir vergim oldukça fazla olacaktır. Bu konuda bilginiz varsa aydınlatır mısınız?

  Teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   17 Eylül 2019 tarihinde, saat 22:37
   Permalink

   Merhaba,

   Tabii ki gider gösterebiliyorsunuz. Gider gösterememe konusunda nasıl bu kanıya vardınız veya tam olarak ne demek istediğinizi anlayamamış olabiliriz. İletişim kanallarımızdan ulaşırsanız daha detaylı bilgiyi karşılıklı görüşerek sunabiliriz.

   Yanıtla
 • Avatar
  7 Eylül 2019 tarihinde, saat 19:15
  Permalink

  Merhabalar
  Instagramda ınfluencer adıyla anılan fenomen hesaplara firmalar, markanın post ve hikaye paylaşımları için reklam veriyorlar. Bu kişilerin aldıkları ödeme karşılığında vergi mükellefiyeti durumu doğar mı? Doğarsa ne kadar ve nereye ödeme yapmaları gerekir? Bu kazançlarını nereye beyan etmeliler? Buna şahit olan kişilerin, bu durumu şikayet/ihbar edecekleri bir yetkili mercii var mıdır?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   11 Eylül 2019 tarihinde, saat 15:24
   Permalink

   Merhaba,

   Tabii ki bu gelirler ticari kazançtır ve vergiye tabidir. Ticari kazanç elde edenler vergi kaydı açtırmalıdırlar.

   Gelir İdaresi resmi olarak örneğin banka kanalıyla yapılan bütün ödemeleri takip etmektedir. Mutlaka Gelir İdaresi bunu tespit edecek ve vergi beyanını isteyecektir. Gelir İdaresi 5 yıl geriye dönük bu gibi işlemleri yapabilmektedir.

   Yanıtla
 • Avatar
  31 Ağustos 2019 tarihinde, saat 02:40
  Permalink

  Hakan bey dili ingilizce olan bir site için sadece yurtdışı gösterim amacıyla oluşturulan adwords hesaplarında da aynı stopaj ve kdv sözkonusu mudur? Sonucta yurtdışında alınmış olmuyor mu hizmet? Bunun ispatı mı yapılmalı maliyeye?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   2 Eylül 2019 tarihinde, saat 19:51
   Permalink

   Merhaba,

   Bu konuda Gelir İdaresinden özelge isteyiniz…

   Yanıtla
 • Avatar
  28 Ağustos 2019 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  Merhaba ınstangramda şirket adına reklam veriyorum aylık ortalama 1000₺ bunu faturalandırma durumu yokmu yani firma adına fatura alma imkanı

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   2 Eylül 2019 tarihinde, saat 19:48
   Permalink

   Merhaba,

   Özellikle kayıtlarınıza almalı ve stopaj ödemelisiniz.

   Yanıtla
 • Avatar
  4 Ağustos 2019 tarihinde, saat 21:58
  Permalink

  merhaba benim için çok faydalı bir makale oldu özellikle beyan kısmını kodları ile paylaşmanız çok net anlaşıldı, emeğinize sağlık. Benim ek olarak sormak istediğim bu verilen ilanlar örneğin; 50.000 tl 12 ayı kapsadığı takdirde bir defada mı giderleşecek ve beyan edilecek yoksa dönemlere ayrılarak mı teşekkürler

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   8 Ağustos 2019 tarihinde, saat 13:15
   Permalink

   Merhaba,

   Ödeme üzerinden kesinti yapılarak beyan edilir.

   Yanıtla
 • Avatar
  23 Temmuz 2019 tarihinde, saat 16:45
  Permalink

  Merhabalar Hakan bey, öncelikle böyle yararlı bir konuda bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  Benimde size bu konuda bir sorum olacak, cevabınız eminim benim gibi bir çok arkadaşın kafasındaki soru işaretlerine yanıt olacaktır.

  Ben vergi numarası olan ve Türkiyede yerleşik olan sade bir vatandaşım. Herhangi bir şirket sahibi değilim. Şirketi olan iki arkadaşıma ait google adwords reklamlarını yönetiyorum ve kendi kredi kartımdan googlea ödemeleri yapıyorum. Bu durumda bu vergiyi benim ödemem mi gerekiyor? Cevap evet ise bu vergiyi ne zaman ve nasıl beyan etmeliyim, bu konuda kimse birşey bilmiyor. Geçmiş aylar için ödeme yapmamak sorun teşkil eder mi? Cevap hazır ise: Benim kartımdan çekim yapıldığı için tespit edilirse ben sorun yaşar mıyım? Benim googlea yaptığım ödemeleri kendim için değil arkadaşımın şirketi için yaptığımı nasıl kanıtlayabilirim. Son olarak bir yerde bu stopajın ödenmemesi durumunda her bir işlem için 1600 tl ceza uygulanacağı konusunda birşey okumuştum. 1600 tl ceza google’a yatırdığımız her bir para için mi yoksa aylık google’ın bize gönderdiği faturalar için mi ya da her bir şirket için mi bu 1600 tl ceza konusunda da bilgilendirirseniz çok faydalı olur. Bu konuda ayrıntılı ve anlayabileceğim şekilde bilgilendirirseniz çok sevinirim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   23 Temmuz 2019 tarihinde, saat 17:00
   Permalink

   Merhaba Vildan hanım,

   Öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkürler.

   Cevap olarak da özet olarak evet sorun yaşarsınız. Sorun yaşamanız için de Maliye’nin takibine girmiş olmanız gerekiyor. Maliye küçük rakamlar üzerinde pek durmaz ama sizin belirttiğiniz rakamlar yüksek. Eğer Maliye’nin takibine girerseniz Maliye geriye doğru 5 yıllık beyanname vermenizi ister ve cezasıyla alır. Burada hem yükümlü olduğunuz stopajları, hem de hizmet verdiğiniz için hizmet üzerinden vergilendirme yapabilir. Ama başta yazdığım gibi ilk şart Maliye’nin sizi tespit etmesi.

   Dolayısıyla yaptığınız bu şekildeki işlemlerden derhal vazgeçmeli. Hizmet verdiğiniz firmaların ödeme yapmasını ve bu ödemeler üzerinden stopaj yükümlülüğünü yerine getirmelerini sağlamalısınız.

   Sağlıcakla kalın…

   Yanıtla
 • Avatar
  22 Nisan 2019 tarihinde, saat 02:22
  Permalink

  Vergi mükellefi olmayan biri neden reklam vermektedir? Sorunuza bir açıklama yapmak isterim Hakan bey. Diyelim ki bir websitesi kurdunuz ve bu site üzerinde google adsense i kullanarak reklam almak ve gelir elde etmek istiyorsunuz. Bunun için google adwords e kendi sitenizin reklamını veriyor ve sitenizin tıklanmasını sagliyorsunuz. Bu şekilde siteniz hem sıra atlıyor hem de girenler reklamlara tıklayarak gelir kazandırıyor.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   22 Nisan 2019 tarihinde, saat 06:23
   Permalink

   Merhaba,

   Google Adsense gelirleri ticari kazançtır. Google Adsense geliri elde edenler Maliye kaydı açtırıp vergi mükellefi olmak zorundadırlar.

   Reklam normal şartlarda gelir ve kazanç arttırmak için kullanılır. Bu yüzden reklam verenlerin vergi mükellefi olması beklenir ve reklam gelirleri üzerinden stopaj hesaplanması ile ilgili çıkan kanunda “vergi mükellefi olmayanların yaptığı reklam ödemeleri” gibi bir açılım yoktur.

   Yanıtla
 • Avatar
  18 Nisan 2019 tarihinde, saat 17:58
  Permalink

  Gelir vergisi mükellefi olan şahıs işletmem de İnternet üzerinden gazete işi ile uğraşmaktayım. Reklam hizmet vermiş olduğum firmaları fatura düzenlerken %15 vergi kesinti yapmam gerekir mi? Mükellef olmayanları da yapmam gerekir mi

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:00
   Permalink

   Merhaba Erdal bey,

   Faturanızda %15 GV tevkifatı yapacaksınız ve bunu faturada belirteceksiniz. Bu yapılan kesintiyi müşteriniz Muhtasar beyanname ile beyan edip ödeyecek. Mükellef olmayan birinin reklam vermesi konusunu anlayamadığım için cevap veremiyorum.

   Yanıtla
   • Avatar
    20 Nisan 2019 tarihinde, saat 15:28
    Permalink

    vergi mükellefi olmayan birine vermiş olduğum reklam hizmetinde de kesinti yapacak mıyım?

    Yanıtla
    • SMMM Hakan Yılmaz
     20 Nisan 2019 tarihinde, saat 19:14
     Permalink

     Merhaba,

     Vergi mükellefi olmayan biri neden reklam vermektedir? Vergi mükellefi olmayanlara hizmet veriyorsanız, kesinti yapıp faturanızı o şekilde keserseniz karşı taraftan muhtasar beyannamesinde beyan vermesi bekleneceğinden, sizin faturanız Maliye’ye ihbar niteliğinde olacaktır.

     Yanıtla
 • Avatar
  18 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:34
  Permalink

  Facebookta verilen reklamlardan ötürü bize fatura gelmedi sadece ödeme belgeleri geldi Stopaj kısmında fatura numarası tarih ne yazmamız gerekiyor bununla ilgili bilgi alabilirmiyiz.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Nisan 2019 tarihinde, saat 18:04
   Permalink

   Merhaba,

   Facebook 1 Nisan 2019 itibariyle fatura kesmeye başlamıştır. Daha önceki tarihlerde yine Facebook ekranından alınan belge ile KDV tevkifatı yapıp işleminizi yapabilirsiniz. Fatura numarasına ayrıca gerek yoktur. Facebook ile ilgili işlemleri ay bazında ayın son günü yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Avatar
  23 Mart 2019 tarihinde, saat 18:29
  Permalink

  Merhaba. Verdiğiniz cevap için teşekkürler. Ben bir devlet memuruyum
  Son zamanlarda internet site işine merak sardım. Ve biraz siralama yükselsin diye adwords e reklam verdim. Ilgili kararnameyi okudum ve bahsedilen mükelleflerin içine girmediğimi gördüm. Yöne de ödemem gerekiyor mu? Peki nasıl ve nereye ödeme yapilacak? Ve de bir zamani var mı acaba? Kusura bakmayın biraz uzun oldu. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   24 Mart 2019 tarihinde, saat 18:32
   Permalink

   Tekrar merhaba,

   Devlet memuru hiçbir şekilde şirket kuramadığı için, yarın size gelecek herhangi bir maliye takibi olma ihtimaline karşın bu gibi işlemleri kendi adınıza yapmamanızı tavsiye ederim.

   Google ödemeleri için stopaj kesintisi yapabilmeniz için maliye kaydınız olması gerekmektedir. Yani şirket sahibi olmalısınız.

   Yanıtla
 • Avatar
  22 Mart 2019 tarihinde, saat 17:36
  Permalink

  Merhaba. Ben kendi kişisel internet sitem için doğrudan adwords’den küçük miktarlarda reklam yayınlattim. Ödemeleri ise kendi kredi kartımdan otomatik yaptım. Şimdi bana vergi borcu mu çıkacak? Çıkarsa bunu nereden göreceğim ? E devlette gözükür mu?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   22 Mart 2019 tarihinde, saat 20:09
   Permalink

   Merhaba,

   Vergi borcu çıkma gibi bir durum yoktur. Stopaj ve KDV hesaplama sorumluluğunuz bulunmaktadır. Eğer vergi kaydınız bulunmuyorsa zaten Google bütün kayıtlı Adwords müşterilerine vergi kaydı bulunmayanların reklam veremeyeceğine dair bilgilendirme yazıları bulunmaktadır.

   Yanıtla
 • Avatar
  12 Mart 2019 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  İYİ GÜNLER.
  Emlakçılıkla uğraşan sahış fiması sahibinden.com ‘ a ilan vermiş ve bunun karşılığında fatura almış. Fakat bu fatura da stopaj kesintisi olmamış. Olması gerekiyor mu gerek miyormu ?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   12 Mart 2019 tarihinde, saat 17:15
   Permalink

   Merhaba,

   İnternet üzerinde reklam hizmeti veren tam mükellef kurumlara gerçekleştirilecek ödemelerden %0 oranında stopaj uygulanır. Muhtasar beyannamede her ne kadar stopaj %0 olsa da 139 -İnternet ortamında verilen reklam hizmetlerine ilişkin ödemeler kısmında gösterilmesi gerekir.

   Kolaylıklar dilerim,

   Yanıtla
 • Avatar
  23 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:25
  Permalink

  Merhaba,
  kdv yide işin içine katınca muhasebe kaydı nasıl olacak ? örn;1.000 tl ödeme için

  770 1.145,63
  191 174,76
  360 kdv 174,76
  360 145,63
  309 1.000,00
  Toplam 1.320,39 1.320,39

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   24 Şubat 2019 tarihinde, saat 20:20
   Permalink

   770 1176,47
   191 211,76
   360 kdv 211,76
   360 stopaj 176,47
   …. 1.000

   Yanıtla
 • Avatar
  20 Şubat 2019 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  merhabalar,
  konuyla ilgili bir soru var, açıklamalarınızda bulunmuyor:
  Google Ads adına yaptığımız %15 stopajı, kendi ödeyeceğimiz gelir vergimizden düşebilecek miyiz?
  Örneğin yıl boyu 100.000TL google ads harcaması yaptık, 17.647TL google adına stopaj ödedik.
  117.647TL masrafı gider gösterdik ve diyelim ki: şirketimize net karımız için, sene sonu 40.000TL gelir vergisi tahakkuk etti.
  Gelir vergisini stopajı düşüp mü ödeyeceğiz (40.000-17.647=22.353) yada,
  bu google adına ödediğimiz 17 bin küsur stopajın üstüne, 40 bin de gelir vergisini stopajı hiç düşemeden mi ödeyeceğiz?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   20 Şubat 2019 tarihinde, saat 13:39
   Permalink

   Merhaba,

   Ödediğiniz stopajı reklam gideri olarak gösterirsiniz ve dolayısıyla gelir verginizden indirilir. Fakat konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Çifte vergilendirme anlaşması olduğu için stopaj konusunda çekinceler var.

   Kolaylıklar dilerim…

   Yanıtla
   • Avatar
    20 Şubat 2019 tarihinde, saat 14:01
    Permalink

    Yanıtınız için teşekkür ederim ancak hala net değil.
    Ödediğimiz stopajı da gider gösterdik ve gelir vergisi matrahı düştü. Ancak stopajın tamamını gelir vergisi matrahından mahsup etme durumu nasıl olacak?

    Yanıtla
    • SMMM Hakan Yılmaz
     20 Şubat 2019 tarihinde, saat 14:29
     Permalink

     Tekrar Merhaba,

     Bu yazımda zaten belirtmek istediğim durum budur. Sizin muhtasar beyanname ile ödeme yapmak için kesinti yapmanız gerekir. Hakim taraf siz olmadığınız için kesinti yapamıyorsunuz. Dolayısıyla ödediğiniz stopaj sizin için artık reklam gideri oluyor. Stopajı vergiden indirme gibi bir durumunuz yoktur.

     Kolaylıklar dilerim…

     Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code