Google Adsense vergi, reklam geliri vergilendirilmesi

Google Adsense vergi, internet kazancının vergisi. Google Adsense reklam geliri için vergi ödemek gerekli mi? Google reklam geliri için vergi ödenir mi?

Bildiğiniz gibi birkaç yıldır ülkemizde internet üzerinden kazançların vergilendirilmesi üzerine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar arttı. Özellikle internet kullanıcılarının yakından takip ettiği domain satın alımlarında KDV’nin dahil edilmeye başlanması bunun en belirgin örneği oldu.

Google Adsense Reklam Geliri Vergilendirilmesi

Google Adsense reklam geliri üzerinden vergi ödenmeli mi? Bu konu üzerinde çok tartışma yapıldı. Aslında sorunun cevabı net ödenmeli fakat bunun şimdilere kadar Maliye tarafından da takip edilmediği de açık bir gerçekti. Son zamanlarda ise internet üzerinden reklam geliri elde edip, hesaplarına her ay düzenli bir şekilde ödeme alanlara Gelir İdaresi tarafından ya geriye dönük vergi cezası yöntemi, ya da davetiye gönderip konuyu anlatma ve uzlaşmaya çağırma yöntemiyle vergi tahsilatına gidilmeye başlandı. Şimdilerde yüksek rakamlı Google reklam gelirleri vergilendirme için mercek altına alınsa da bu rakamlar gün geçtikçe küçülecektir düşüncesindeyiz.

Google Reklam Geliri İçin Hangi Vergileri Öderim

Google reklam geliri bir taraftan Gelir veya Kurumlar vergisine tabi olduğu gibi, diğer taraftan Katma Değer vergisine tabidir. Google reklam gelirleri için düşük rakamlar için şahıs şirketi, rakamların aylık 10 bin liraları aşması durumunda Anonim veya Limited şirket açmak gerekebilir. Bu kararı eğer böyle bir gelire sahipseniz mali müşavirinize danışarak kolayca verebilirsiniz.

Adsense Reklam Geliri Vergilendirilmesi

Google internet reklam gelirinin vergilendirilmesi için en basit home ofis şahıs şirketi kurmanız yeterlidir. Bunun haricinde basit usul vergilendirme veya kira vergisi gibi yıllık vergi beyannamesi verme suretiyle vergilendirilmesi şu andaki vergi mevzuatıyla mümkün değildir. Zaten yıllık vergilendirme boyutuyla da ödenecek vergi daha yüksek çıkacaktır.

Home ofis şirket kurmanız halinde Google Adsense reklam gelirinin vergilendirilmesi yanında, internet üzerinden e-ticaret veya diğer işleriniz için bu şirketi kullanabilirsiniz.

Alttaki videoda Google reklam gelirinizin vergilendirilmesi için açacağınız home ofis şahıs şirketiyle ilgili örnek gider gelir çalışmamızı bulabilirsiniz.

 

Google Adsense vergi, reklam geliri vergilendirilmesi” için 5 yorum

 • 16 Aralık 2018 tarihinde, saat 11:48
  Permalink

  merhaba adsenseden annemin üzerine ödeme alıyorum. şirket açmak için neler gerekiyor. sizin yeriniz istanbulda ben size samsundan ulaşıyorum. bana yardımcı olabilirmisiniz. 0539 599 ****

  Yanıtla
  • 16 Aralık 2018 tarihinde, saat 20:50
   Permalink

   Rasim bey aranmış, gerekli bilgilendirme yapılmıştır. İlginize tekrar teşekkür ederiz…

   Yanıtla
 • 14 Ocak 2019 tarihinde, saat 14:01
  Permalink

  Çok güzel anlatım olmuş, Fakat googl’den aylık 200-300 arası kazanan birisi bunları nasıl yapabilir ? bununda açıklaması varmıdır nasıl ödeme yapmamız gerekir ?

  Yanıtla
  • 17 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:18
   Permalink

   Merhaba Mert bey,

   Burada yurtdışından geliriniz olduğu için sorun var. Yurtiçinden bir firmaya reklam hizmeti verildiğinde Hepsiburada, gittigidiyor vs. önceki dönemlerde vergi kesintisi yapıp öyle ödeme yapıyordu. 01.01.2019 tarihinden itibaren ise bu yasa ile mecbur kılındı. Google vs. yurtdışı firmaların şu anda ne yapacağı netleşmedi ama kazancınızdan %15 vergi kesip ödemeyi o şekilde yapması gerekiyor.

   Sizin sorunuza gelince maalesef 200-300 TL geliriniz olsa da, kanunlarda internet reklam gelirlerine yönelik bir vergi istisnası bulunmamaktadır. Fakat pratikte verginizi ödemeniz için bir şirket açmanız da mümkün değildir. Burada Maliye’nin vergi kaybını önlemek için tahsilat çabası vardır. Bizim düşüncemiz 1.500 TL aylık gelirin altına cezai işlem yapılması pratikte mümkün değildir.

   Kolaylıklar dilerim…

   Yanıtla
   • 20 Ocak 2019 tarihinde, saat 00:08
    Permalink

    Hakan bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. şahsen ben 1 senedir hemen hemen her ay 250TL civarı bazen 2 ayda bir 300TL aldığım oluyor, yani ay ay fark ediyor günlük bazen 5 lira bazen 1 lira felan geliyor hani bunun vergisini bile ödemeye razıyım çünkü ilerde problem yaşamak istemiyorum biraz araştırdım bağkur muhsebe ücreti stopaj felan filan bilmediğim birsürü şey çıkıyormus ve bu aylık kazandıgım tutarın çok çok üstünde bir gider çıkıyor yani bu işi yapılmasını imkansız hale getiriyor. Kar’dan çok zarar ediyoruz. umarım ilerki dönemlerde devletimiz bunu bizim banka hesabımıza geçerken otomatik olarak keser yada google’den adımıza keser çünkü birçok kişi bu tutarlarda ücretler kazanmakta öğrenciyim açıkçası aileme bağlı kalmak istemediğimden böyle ufak tefek kazançlar elde ederek geçinmeye çalışıyorum. Tekrardan verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim rahatsız ettim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.