İnternet reklam hizmetlerine yüzde 15 vergi

Google, Facebook, Youtube reklamlarına yüzde 15 vergi. İnternet reklam hizmetlerine yüzde 15 vergi kesintisi.

Son günlerde bizim de iletişim kanallarımızdan sıklıkla sorulmaya başlayan internet reklamlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Son zamanlarda gelir idaresi internet gelirlerini mercek altına almıştı. Özellikle internet reklam hizmetleri ile ilgili yurtdışından reklam aracılık hizmeti veren Google, Facebook, Youtube gibi firmalarda vergi sıkıntısı yaşayan idare bu düzenlemeyle buna bir çözüm yoluna gitti. 

Buna göre mükellef olup olmadığına bakılmaksızın internet ortamında reklam hizmeti veren veya aracılık eden tam veya dar mükellef gerçek kişiler ile dar mükellef kurumlara gerçekleştirilecek internet reklamı bedeli ödemelerinden yüzde 15 gelir vergisi stopajı yapılacak.

Karar ile ayrıca tam mükellef kurumlara ödemelerden yapılacak kurumlar vergisi stopajı oranı ise yüzde 0 olarak belirlendi. Dolayısıyla internet ortamında reklam hizmetini verenlerin veya bu hizmete aracılık edenlerin tam mükellef kurum (kanuni veya iş merkezleri Türkiye’de bulunanlar) olmaları halinde, bunlara yapılacak ödemeler üzerinden stopaj yüzde 0 olarak uygulanacak.

Resmi gazetede yayınlanan düzenlemenin internet reklam hizmetlerine yüzde 15 vergi ile ilgili kanunun tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.

İnternet reklamlarından gelir elde edenler açısından bunu bir örnekle detaylandırmak gerekirse;

Sene boyunca (2019) A firması sitenize reklam verdi. 1.000 lira tuttu sizden 130,43 TL stopaj kesip 869,57 TL öder. Siz eğer devamlı reklam işi yapıyorsanız ücret mükellef olarak 869,57 TL + KDV  Yani 1026,09 TL olur.

Google ise yine dar mükellef olarak size 1.000 TL odeyecekse aynı Godaddy gibi nasıl KDV hesaplıyorsa stopaj hesaplar. 869,57 TL öder. Google’a ise 736,92 TL + KDV 869,57 TL fatura kesersiniz. (Bu kısım muallak ama genelge şimdilik KDV var diyor.)

Toplam geliriniz 736,92 + 869,57 = 1606,49 TL olur. Hiç gider olmadığını var sayın. Verginiz ( bu tutarsa gelir vergisi ilk basamaktan) 1.606,49 x %15 = 240,97 TL olur. Bu vergiyi sene boyunca ödersiniz. 4 taksit (geçici vergi)

Sene sonu sizin adınıza stopaj olarak ödenen 130,43 X 2 = 260,86 TL vergiyi diğer sene gelirlerinden düşme hakkı kazanırsınız.

Google kesinti yapmazsa o kendi sorunu eski usul devam edersiniz. Bu konuda yürürlük tarihi olan 01.01.2019 tarihinden sonra Google firmasının nasıl bir yol izleyeceğini bekleyip göreceğiz.

Bu kanunla birlikte reklam geliri elde edenlerin hemen aklına benim adıma yüzde 15 stopaj ödeniyor, benim artık vergi ödememe gerek yok gibi bir fikir gelebilir. Ancak bu bir Gelir Vergisi düzenlemesi değil stopaj düzenlemesidir. Burada Gelir İdaresinin amacı gelir kaybını önlemek için reklam ödemesi yapana da bir yükümlülük getirmek ve vergiyi daha hızlı tahsil edebilmektir.

Gelir Vergisi ülkemizde kazanç tutarına göre basamaklar halinde yüzde 15, yüzde 20, yüzde 27 ve en son yüzde 35 şeklindedir. Bu değişmez ve verginizi sene sonunda bu orana denk gelen kazancınız üzerinden ödersiniz.

Bu konuyla ilgili aklınıza başkaca sorular gelirse iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz…

İnternet reklam hizmetlerine yüzde 15 vergi” için 4 yorum

 • 20 Aralık 2018 tarihinde, saat 16:27
  Permalink

  Üstad selamlar;

  Bu kesintiyi vergi olayını çözmek için yapmış olmasınlar? Belki bu kesintiyi yapıp defteri kapatacak?

  Teşekkürler

  Yanıtla
  • 20 Aralık 2018 tarihinde, saat 17:08
   Permalink

   Merhaba Ali bey,

   Gelir Vergisi ülkemizde kazanç tutarına göre basamaklar halinde yüzde 15, yüzde 20, yüzde 27 ve en son yüzde 35 şeklindedir. Bu değişmez ve verginizi sene sonunda bu orana denk gelen kazancınız üzerinden ödersiniz.

   Buradan yapılmak istenen 100 lira kazanandan bile ödeyen şirket üzerinden vergi almak, yüzde 35 diliminde vergi ödeyen reklam kazananları var, sizce bu gelirinden vazgeçer mi hazine?

   Yanıtla
 • 28 Aralık 2018 tarihinde, saat 10:34
  Permalink

  Hakan Bey, youtube da hazırladığınız videoyu izledim çok güzel olmuş ellerinize sağlık, sizden ricam aylık ortalama 10.000 TL gelir elde eden kira ve bağkur ödemeyen bir youtuber ın yıllık ne kadar toplam vergi vermesi gerektiğini anlatan bir video çekip youtube kanalınızda yayınlayabilir misiniz ?

  Yanıtla
  • 28 Aralık 2018 tarihinde, saat 11:48
   Permalink

   Merhaba Aydın bey,

   Bütün gelir dilimleri için video hazırlamamız pratikte mümkün değil fakat belirttiğiniz gelir için yaklaşık vergi yükü şöyledir;
   Ortalama bir giderle senelik gelir verginiz 3 er aylık dönemlerde ödenerek toplamda 12 bin – 17 bin TL arası olacaktır. Yine aynı şekilde KDV ödemeniz çıkacaktır. Bu da yaklaşık senelik toplam 14 bin – 15 bin TL arası olacaktır. Şirketinizin toplam masrafları vergi KDV hepsi içinde 35 bin – 40 bin TL olacaktır. Yine tekrar edelim bunlar ortalama bir giderle bu rakamlar oluşur.

   İlginize teşekkür eder kolaylıklar dilerim,

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.