Home ofis şahıs şirketi kuruluşu

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak). Home ofis şirket kurmak. Home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur? Home ofis şahıs şirketi avantajları nelerdir?

Genelde çok düşük ölçekli, evden yapılabilecek işler, internet üzerinden ticaret ve yapılan işin basit usul mükellef kavramına uygun olmadığı durumlarda ev adresi gösterilerek evde şahıs şirketi kuruluşu yapılabilir.

Eğer bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak) yapmanız size birçok avantaj kazandıracaktır.

Evde şahıs şirketi açıldığında genel olarak normal şahıs şirketinin tabi olduğu bütün her şey geçerlidir. Home ofis şahıs şirketinizle fatura kesebilirsiniz, beyanname vermek zorundasınız ve bütün bunların takibi için bir mali müşavir ile çalışmalısınız.

Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir

Home ofis şirket kuruluşunu genelde e-ticaret yapanlar, Sosyal medya üzerinden satış yapanlar (İnstagram, Facebook vs.), web üzerinden hizmet verenler, Youtuber, Facebook, İnstagram gibi sitelerden reklam geliri olanlar tercih etmektedirler.

Serbest Meslek Sahipleri Home Ofis Kurabilir!

Yukarıda bahsettiğimiz işler haricinde avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen gibi serbest meslek sahipleri de evlerini adres göstererek home ofis şirket kuruluşu yapabilirler.

Home Ofis Stopaj

Oturduğunuz hane kira ise kira kontratınız artık şahıs şirketiniz için kullanılacağı için bu durumu mal sahibine bildirmeniz gerekir. Her ne kadar oturduğunuz evin bir kısmını kullanacak iseniz de kiranın tamamı için stopaj yükümlülüğünüz bulunur. Artık siz brüt kira üzerinden %20 stopaj ödeyeceğiniz için mal sahibi kira vergisi ödemeyecektir. Ödeyeceğiniz kiranın tamamını aynı şekilde gider olarak gösterebilirsiniz.

Home ofis şahıs şirketi için başlıca özellikli durumlar ise şöyledir; 

Eğer oturduğunuz evin tapusu size ait veya 1. dereceden akraba eş veya çocuk şeklinde ise kira kontratına gerek yoktur.  Fakat bu durumda eş ve akrabaya oturduğunuz konut artık işyeri kapsamında olduğu için emsal bedel üzerinden kira vergisi ödeme mecburiyeti doğmaktadır.

Kira veya sahiplik fark etmemekle birlikte evin elektrik, su, doğalgaz gibi masraflarının yarısı gider olarak gösterilebilmektedir. 

İşyerini home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğünüz bulunmakta, aynı şekilde bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Home ofis şahıs şirketi normal şahıs şirketi gibi açılışı ve kapanışı da son derece basit bir şekilde yapılabilmekte, şahısların vergi yükümlülüğü var ise sonradan katlanılacak vergi cezalarıyla karşılaşmaktan kaçınmak için en kolay yol olarak sıkça kullanılmaktadır.

Şahıs işletmesi home ofis olarak kurulabildiği gibi, evde yapılabilecek işler için home ofis limited şirket kuruluşu ve home ofis anonim şirket kuruluşu yapılabilmektedir.

Uzman olduğumuz ve tüm detaylarına hakim olduğumuz home ofis şirket kuruluşu ve muhasebe işlemlerinin takibinde İstanbul ve İstanbul dışında birçok mükellefimize hizmet vermekteyiz. İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız. Bizimle çalışmak isterseniz buradan iletişime geçebilirsiniz.

Home ofis şirket kurma Home ofis şirket kuruluşu Home ofis şahıs şirketi kurmak

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 24 Ortalama: 4.3]
Takip et
Bildir
guest
321 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Miray kanal
Miray kanal
3 ay önce

Merhaba
Home office şeklinde evde yaptığım yemekleri firmalara satabilir miyim ? Bu konuda nerelerden izinler almam gerekir ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Esnaf muaflığı belgesi alınarak yapılabilir. Ancak belediyeden izin ve şikayet üzerine sorun yaşayabilirsiniz. Belediyeden bilgi alabilirsiniz.

Nihal Ç
Nihal Ç
3 ay önce

Merhaba,

bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorum ve kısa çalışma ödeneği aldığımızdan sigortamız 0 gün görünüyor. şahıs şirketi açtığımda kısa çalışma ödeneğim kesilir mi? Veya sigorta görünmediğinden ayrıca bir bağkur parası ödemem gerekir mi?

teşekkürler,

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Evet kesilir ve Bağkur ödemeniz gerekir.

selami
selami
3 ay önce

Üstada merhabalar ,

Yoklamaya gelen memur home ofiste neleri görmeli yada görmemeli kısaca bahseder misiniz.
Ben ailemle yaşıyorum tapu babamın üzerine. Kendi odamı home ofise çevirebilir miyim.
İlginize teşekkür ederim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Odanız değil eviniz artık Home ofis olarak işlem görecektir. Yoklama memuru ile ilgili yapacaklarınızı buradan açıklamayalım isterseniz. Bu yazıları memur arkadaşlar da okuduğundan eleştiri alabiliyoruz. Bizimle çalışmayı arzu ederseniz bu bilgileri yoklama zamanı geldiğinde bizzat veriyor olacağız.

Ömer USTA
Ömer USTA
3 ay önce

Merhaba, ev annemin üstüne ben home office annemin üstüne ev hanımı olarak açsam ne gibi yararı olur.
2. abimin %45 engelli raporu var ve kendisi emekli onun üstüne açsak ne olur.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Engelli maaşını hangi sandıktan aldığı önemli maaşı kesilebilir. Diğer saydıklarınızın bir yararı olmaz.

mehmet
mehmet
3 ay önce

merhaba home ofis kurmak istiyorum ama ssk’lı olarak çalışıyorum pandemiden dolayı ücretsiz izindeyim işsizlik ödeneği alıyorum home ofis açılışı yaptığımda devlet ödeneğimi keser mi yoksa almaya devam eder miyim ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Evet kesilir.

Sıla
Sıla
3 ay önce

Merhaba
Kiracıyım ve bir odamı aletli pilates Dersi vererek kullanmak istiyorum.Bu durumda göme ofis olarak açılış yapabilir miyim ?
2. Sorum işimi aktifleştirmem mümkün olur ise sadece kullandığım odamın mı stopajını ödeyeceğim?
Saygılarımla şimdiden çok teşekkür ederim

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Spor salonu için belediyeden izin gereklidir.

Bülent lütfü Özer
Bülent lütfü Özer
3 ay önce

Home ofis kurmak istiyorum evde ne gibi kontrol oluyor ir soruda maliyeti nedir tesekkurler

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Çok genel bir soru makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

Mehmet
Mehmet
3 ay önce

Merhaba aylık 300-1000tl arası mobil uygulama gelirinin vergisini vermek işin şahıs şirketi kurmak istiyorum ama kazanç masraflara gidecek. Bunun için öneriniz nedir?
2. Bir sorumda home ofis şahıs şirketi kurmak istersem tapusu üzerimde olan evim var bunun için ek vergi öder miyim?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Bu soruları devamlı alıyoruz. Bir yerde çalışıp günün sonunda size birileri 500 lira aylık ücret verirse ne yaparsınız. O işi yapmazsınız ya da herşeye rağmen geçici ve kanuna aykırı olarak çalışmaya devam edersiniz. Dolayısıyla bu gelir de aynısıdır. Herşeye rağmen vergimi vereceğim diyorsanız bütün masraflara katlanmak zorunda olursunuz.
Evin kendi uzerinize olması sizi stopaj giderinden kurtarır.

Doğan
Doğan
4 ay önce

Merhabalar,
Home office sahis sirketi actigimizda trendyol, hepsiburada gibi pazar yerlerinden satis yapabilirmiyiz ? Sahis sirketinden bir farki var mi ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Evet yapabilirsiniz bir farkı yok.

gülay çağnay
4 ay önce

merhaba eşim demir dograma işleri yapıyor .tum takım ve malzemelerin içinde bulunacagı bır aracı dizayn etti .çogu iş müsterının evınde oldugu için atolye yükünden kurtulmak istiyor .bu sektorde home ofis olurmu …

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
3 ay önce

Merhaba,

Belirttiğiniz şekilde olacağını düşünüyorum.

Yakup Küçük
Yakup Küçük
4 ay önce

Merhaba,
Arkadaşlarla birlikte home ofis açmak istiyoruz şahıs şirketi kurucaz şirket benim üzerime olucak fakat evin tapusunda arkadaşın babasını kullanıcaz yani tapu arkadaşın babasının bu sıkıntı olur mu teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Kurabilirsiniz arkadaşınızın babası ile aranızda kira kontratı yapmanız gerekiyor.

Mehmet
Mehmet
4 ay önce

Merhaba,

Eşim Esnaf Vergi Muafiyet belgesi aldı ve eticaret sitelerinde satış yapmak istiyor.
1. sorum bu siteler imza sirküleri vs belge istiyor. Bizde sadece üzerinde vergi numarası olan muafiyet belgesi var.
2. muafiyete rağmen mali müşavirle anlaşmamız gerekiyor mu?

Aynı sorular sorulduysa özür dilerim.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

İmza sirküleri yani şahıs için olduğunda imza beyannamesi bunun şirketle alakası yok noterden alabilirsiniz. Muafiyet belgesiyle birlikte gönderdiğinizde hesabınızı acacaklardir. KDV siz olarak ürünlerinizi satabilirsiniz. Yıllık limitinize ve satabileceginiz ürünlerden başkasını satmamaya dikkat ediniz.

musa aras
musa aras
4 ay önce

Merhaba home ofis şahıs şirketi kurmak istiyorum arkadaşımla kirada oturuyouz adres olarak burayı göstersem kira sözleşmesinde benişm adım yazmasa olur mu ??

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Evet olur. Şekli ve şartları için kuruluşta mali müşaviriniz yardımcı olacaktır.

Enver salih demir
Enver salih demir
4 ay önce

Merhaba, ben home ofis şahış şirketi kurup inerntten al sat yapmayı düşünüyorum, sigortalı çalışıyorum, ama nasıl şirket olucam ve nasıl vergi levhası alıcam

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Bizimle çalışmayı arzu ederseniz iletişim kanallarımızdan ulaşın yardımcı olalım.

sercan
sercan
4 ay önce

merhaba kira oturduğum evimin bir odasında e ticaret yapmak istiyorum eve yoklamaya geliniyor mu birde kontratın güncel tarihli olması mı? gerekiyor. iyi calışmalar

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Evet eve yoklamaya geliniyor. Kontratı güncel tarihli düzenlemelisiniz.

Ece
Ece
4 ay önce

Merhabalar sağlıklı günler dilerim öncelikle.
Home ofisi açmayı planladığım konum birinci deredecen akrabamin evi oluyor ofisi acarken yani çalışma ruhsati alirken benden tabi edilecek ucret nedir??

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Çalışma ruhsatı ne için tam olarak anlaşılamadı. Biraz daha açıklarsanız memnuniyetle cevaplayalım.

Fatih Albayrak
Fatih Albayrak
4 ay önce

Merhaba Hakan Bey,
Tapulu evimi kiraya verdim ben farklı bir bölge de kirada oturmaktayım. Adres olarak tapulu evimi mi göstermeliyim yoksa şu an oturduğum kiralık dairenin adresini mi? Nasıl bir yol izlemeliyim?
Teşekkürler.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Kiraya vermiş olduğunuz eviniz üzerine şirket açamazsınız.

Tuğba Yılmaz
Tuğba Yılmaz
4 ay önce

Merhaba eşim sgk lı çalışıyor şuan evimiz kira ve bir home ofis şahıs şirket-i kurarak eşimin adına organizasyon firmasi kurmak istiyoruz bağkur gerekmeden evimizin bi odasında malzemelerimizi tanıtıp kuruluma gideceğimiz bi iş olucak home ofis olarak çalışabilir miyiz

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Evet söylediklerinizin hepsi mümkün.

ÖZGE NUR İNAN
ÖZGE NUR İNAN
4 ay önce

Merhaba,
Ben öğrenci olarak sosyal medya üzerinden satış yapıyorum. Projemi genişletip e-ticaret sitemi kuracağım. Şirket kurarken adres olarak evimi göstereceğim fakat derslerimden dolayı şehir dışında bulunuyorum genelde. Vergi dairesinden denetleme, yoklama vs. gibi şeyler oluyor mu? Gösterdiğim adreste bulunmadığım zamanlar için ceza yiyebilir miyim?
Bir de e-faturaya geçtiğimiz zaman ekstra muhasebeciye gerek oluyor mu?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Açılışta yoklama yapılır. Evde faaliyet kontrolü yoklaması genelde yapılmıyor. Şikayet veya beyan vermeme durumunda olabilir.
Bütün vergi işlemleriniz için muahsebeci ile anlaşmanız mecburi yasal yükümlülüğününüzdür.

Hızır Şimşek
Hızır Şimşek
4 ay önce

Oturduğum ev, kardeşimim üstüne homeofis internet satışı için ne yapmam lazım?şahıs şirketimi kuracağız. Maliyeti nedir?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Şahıs firması kuruluş işlemleri ile ilgili WhatsApp üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Orhan
Orhan
4 ay önce

Merhaba, üzerime gıda üzerine bir şahıs şirketi var aynı zamanda başka bir sektörde üzerime şahıs şirketi kurulabilir mi?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Şahıs firması tekdir. Şube açabilirsiniz.

Baran
Baran
4 ay önce

Sosyal medya Hizmet bedeli diye kesilen faturalarda ilave vergi geliyor mu?
Böyle bir duyum aldım ve düşündürdü beni. Ona göre de şahıs şirketi kurmak istiyorum.

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Reklam hizmetinden bahsediyorsanız ek bir vergi değil. Sadece yüzde 15 stopaj kesintisi oluyor ve verginizden düşüyorsunuz. Genç girişimci istisnasından faydalananlar için dezavantaj olabilir.

Doğu Kan
Doğu Kan
4 ay önce

Merhaba kirada oturacağım evde, fitness özel dersi yapmak istiyorum, yani antrenman yaptırmak istiyorum. Gerekli izni almam mümkün müdür?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Vergi dairesine danışınız. Açılışa izin vermeyebilir.

Burak Aras
Burak Aras
5 ay önce

Üstadim merhaba

Kirada oturuyorum.Eşim adina internetten satis yapmasi icin sahis sirketi kurmak istiyoruz. Evimizi bir odasini sirket olarak gösterebilirmiyiz.

Saglikli gunler dilerim

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Evinizde home ofis şirket kurabilirsiniz.

ERKEN KORKMAZ
5 ay önce

Merhaba 3+1 bir ofis var 3 odasını ofis yapmışım bir odası oturma odası toplam 4 oda mevcuttur kaç tane şirket kurabilirim oraya ve ne şekilde şirket kurabilirim nasıl kurarım yindemleri ve nasıl gelecek mehmura ihza etmesi ve nasıl yapılmalı erken dönüş yaparsanız sevinirim

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
4 ay önce

Merhaba,

Birden fazla şirket kurabilirsiniz. Bir mali müşavir ile anlaşmanız durumunda size süreç hakkında bilgilendirme yapacaktır.

Ali
Ali
5 ay önce

Tapusuz ev home office olarak kullanılır mı?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
5 ay önce

Merhaba,

Evet kullanılır

Şadi
Şadi
5 ay önce

Merhaba bir şahıs şirketi kuracağım annem ben babam kardeşlerim aynı dairede oturuyoruz evin bir odasını adres olarak kullanacağım araştırdığıma göre emsal bedeli adı altında bir ödeme alınıyor fakat detaylarında sadece şu kıstaslardan alınmaz yazıyor bu da şu şekilde akrabalar aynı evde oturuyorsa bu ödeme de alınmaz yazıyor bu konuda herhangi bir fikriniz var mı beni nasıl yönlendirirsiniz

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
5 ay önce

Merhaba,

Emsal bedel üzerinden vergi ödemesi gerekmektedir.

Serap
5 ay önce

Merhaba ben home ofis acmak istiyorum esim orman isletme sefi ve biz orman isletmenin lojmaninda kaliyoruz. Evin kirasi esimin maasindan kesiliyor. Bu sartlarda home ofis acabilir miyim lojmanda. Kira sozlesmesi ne sekilde olacak

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
5 ay önce

Merhaba,

Açabilirsiniz.

alper yontu
alper yontu
5 ay önce

SSK lı olarak özel sektörde çalışan biri e-ticaret yapmak için şirket açmalı mı? ya da bağ-kur şartı olmadan şirket açabiliyor mu?(zorunlu değil ise açmak açılmayabilir,bunu anladım yazınızdan)

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
5 ay önce

Merhaba,

SSK yani 4/a’lı olarak çalışıyorsanız bağkur yani 4/b’ye tabi olmazsınız.

Aysu
Aysu
5 ay önce

Merhabalar, babamın kendi üstüne Çankırı da şirketi bulunuyor. Ben Bursa da kendi üstüme e-ticaret şirketi kurmak istiyorum. Babama vergi ne kadar gelir ya da gelir mi ?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
5 ay önce

Merhaba,

Sizin üstünüze olan şirketten dolayı babanıza ek vergi gelmez.

Canan
Canan
5 ay önce

Merhaba.İnstagram üzerinden parfüm satışı yapmak istiyorum.Ailemin evinde homeofis olarak yapacağım bu işi ancak kapıda Kargo ödene yapmak istiyorum ve şahıs şirketi kurmamı istediler bunun için gerekli şartlara baktım biraz zahmetli gözüküyor ve ücreti benim maddi durumuma göre biraz uçuk.Sizce ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

SMMM Hakan Yılmaz
Yönetici
5 ay önce

Merhaba,

Vergi kaydı olmadan ticaret yapamazsınız.

321
0
Soru sormak için tıklayınız.x
()
x