Home ofis şahıs şirketi kuruluşu

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak). Home ofis şirket kurmak. Home ofis şahıs şirketi nasıl kurulur? Home ofis şahıs şirketi avantajları nelerdir?

Genelde çok düşük ölçekli, evden yapılabilecek işler, internet üzerinden ticaret ve yapılan işin basit usul mükellef kavramına uygun olmadığı durumlarda ev adresi gösterilerek evde şahıs şirketi kuruluşu yapılabilir.

Eğer bir ofis veya depo gibi bir alana ihtiyaç olmayan bir ticaret yapmaya karar verdiyseniz veya internet üzerinden oluşan kazançlarınızdan oluşan vergi yükümlülüğünüz var ise home ofis şahıs şirketi kuruluşu (evde şirket kurmak) yapmanız size birçok avantaj kazandıracaktır.

Evde şahıs şirketi açıldığında genel olarak normal şahıs şirketinin tabi olduğu bütün her şey geçerlidir. Home ofis şahıs şirketinizle fatura kesebilirsiniz, beyanname vermek zorundasınız ve bütün bunların takibi için bir mali müşavir ile çalışmalısınız.

Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir

Home ofis şirket kuruluşunu genelde e-ticaret yapanlar, Sosyal medya üzerinden satış yapanlar (İnstagram, Facebook vs.), serbest meslek sahipleri (Avukat, Mühendis, Mimar vs.) tercih etmektedir. 

Home Ofis Stopaj

Oturduğunuz hane kira ise kira kontratınız artık şahıs şirketiniz için kullanılacağı için bu durumu mal sahibine bildirmeniz gerekir. Her ne kadar oturduğunuz evin bir kısmını kullanacak iseniz de kiranın tamamı için stopaj yükümlülüğünüz bulunur. Artık siz brüt kira üzerinden %20 stopaj ödeyeceğiniz için mal sahibi kira vergisi ödemeyecektir. Ödeyeceğiniz kiranın tamamını aynı şekilde gider olarak gösterebilirsiniz.

Home ofis şahıs şirketi için başlıca özellikli durumlar ise şöyledir; 

Eğer oturduğunuz evin tapusu size ait veya 1. dereceden akraba eş veya çocuk şeklinde ise kira kontratına gerek yoktur.  Fakat bu durumda eş ve akrabaya oturduğunuz konut artık işyeri kapsamında olduğu için emsal bedel üzerinden kira vergisi ödeme mecburiyeti doğmaktadır.

Kira veya sahiplik fark etmemekle birlikte evin elektrik, su, doğalgaz gibi masraflarının yarısı gider olarak gösterilebilmektedir. 

İşyerini home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğünüz bulunmakta, aynı şekilde bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Home ofis şahıs şirketi normal şahıs şirketi gibi açılışı ve kapanışı da son derece basit bir şekilde yapılabilmekte, şahısların vergi yükümlülüğü var ise sonradan katlanılacak vergi cezalarıyla karşılaşmaktan kaçınmak için en kolay yol olarak sıkça kullanılmaktadır.

Uzman olduğumuz ve tüm detaylarına hakim olduğumuz home ofis şirket kuruluşu ve muhasebe işlemlerinin takibinde İstanbul ve İstanbul dışında birçok mükellefimize hizmet vermekteyiz. İşletmenizin dinamik ve daha şeffaf yapıya kavuşmasında, devlete karşı vergi ve bildirimlerinin zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasında tecrübemiz ve birikimimizle daima yanıbaşınızdayız. Bizimle çalışmak isterseniz buradan iletişime geçebilirsiniz.

Home ofis şirket kurma Home ofis şirket kuruluşu Home ofis şahıs şirketi kurmak

Siz de puanlayabilirsiniz...
[Toplaml: 8 Ortalama: 4.1]

Home ofis şahıs şirketi kuruluşu” için 72 yorum

 • Avatar
  18 Eylül 2020 tarihinde, saat 20:41
  Permalink

  Tapusuz ev home office olarak kullanılır mı?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Eylül 2020 tarihinde, saat 21:27
   Permalink

   Merhaba,

   Evet kullanılır

 • Avatar
  18 Eylül 2020 tarihinde, saat 15:19
  Permalink

  Merhaba bir şahıs şirketi kuracağım annem ben babam kardeşlerim aynı dairede oturuyoruz evin bir odasını adres olarak kullanacağım araştırdığıma göre emsal bedeli adı altında bir ödeme alınıyor fakat detaylarında sadece şu kıstaslardan alınmaz yazıyor bu da şu şekilde akrabalar aynı evde oturuyorsa bu ödeme de alınmaz yazıyor bu konuda herhangi bir fikriniz var mı beni nasıl yönlendirirsiniz

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Eylül 2020 tarihinde, saat 21:28
   Permalink

   Merhaba,

   Emsal bedel üzerinden vergi ödemesi gerekmektedir.

 • Avatar
  18 Eylül 2020 tarihinde, saat 14:53
  Permalink

  Merhaba ben home ofis acmak istiyorum esim orman isletme sefi ve biz orman isletmenin lojmaninda kaliyoruz. Evin kirasi esimin maasindan kesiliyor. Bu sartlarda home ofis acabilir miyim lojmanda. Kira sozlesmesi ne sekilde olacak

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Eylül 2020 tarihinde, saat 21:28
   Permalink

   Merhaba,

   Açabilirsiniz.

 • Avatar
  16 Eylül 2020 tarihinde, saat 22:26
  Permalink

  SSK lı olarak özel sektörde çalışan biri e-ticaret yapmak için şirket açmalı mı? ya da bağ-kur şartı olmadan şirket açabiliyor mu?(zorunlu değil ise açmak açılmayabilir,bunu anladım yazınızdan)

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   18 Eylül 2020 tarihinde, saat 21:33
   Permalink

   Merhaba,

   SSK yani 4/a’lı olarak çalışıyorsanız bağkur yani 4/b’ye tabi olmazsınız.

 • Avatar
  7 Eylül 2020 tarihinde, saat 20:04
  Permalink

  Merhabalar, babamın kendi üstüne Çankırı da şirketi bulunuyor. Ben Bursa da kendi üstüme e-ticaret şirketi kurmak istiyorum. Babama vergi ne kadar gelir ya da gelir mi ?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   10 Eylül 2020 tarihinde, saat 12:58
   Permalink

   Merhaba,

   Sizin üstünüze olan şirketten dolayı babanıza ek vergi gelmez.

 • Avatar
  5 Eylül 2020 tarihinde, saat 15:43
  Permalink

  Merhaba.İnstagram üzerinden parfüm satışı yapmak istiyorum.Ailemin evinde homeofis olarak yapacağım bu işi ancak kapıda Kargo ödene yapmak istiyorum ve şahıs şirketi kurmamı istediler bunun için gerekli şartlara baktım biraz zahmetli gözüküyor ve ücreti benim maddi durumuma göre biraz uçuk.Sizce ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
  • SMMM Hakan Yılmaz
   5 Eylül 2020 tarihinde, saat 15:57
   Permalink

   Merhaba,

   Vergi kaydı olmadan ticaret yapamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code